Celkem 50 % spotřebitelů se domnívá, že smartphony budou stále existovat i s nástupem 5G, ale že je do roku 2025 z velké části nahradí chytré AR brýle.
Předpovědi spotřebitelů odrážejí také názory odborníků. „Smartphony budou za pět let mrtvou technologií. Místo nich budeme využívat chytré brýle,“ myslí si Johan Hagegard z IMRSV centra inovací AR/VR. Smartphony, jak je známe dnes, podle něj nebudou v dlouhodobém horizontu schopné využít všech výhod, které přinese 5G, například holografické aplikace.
Marteen Ectors, ředitel pro inovace z Legal & General, si myslí, že obrazovky budou zcela nahrazeny. „Ze světa, kterému dominují obrazovky se přesuneme k jiným způsobům promítání obrazů, jako jsou například trojrozměrné projekce. Ruku v ruce s nimi nastoupí i chytré brýle s jejich potenciálem pro komerční účely.“
Celkem 4 z 10 uživatelů si myslí, že v budoucnu nebudeme potřebovat mobilní obrazovky. Jiní se domnívají, že se současná generace smartphonů bude vyvíjet spolu s 5G. Chytré telefony představí nové funkce a stanou se ústředními body nebo dálkovým ovládáním pro jiná zařízení.
Téměř všichni respondenti požadují od smartphonů prodlouženou životnost baterie a větší paměť. Celkem 47 % z nich očekává, že telefony budou disponovat několika kamerami, včetně vestavěné 360stupňové kamery. Uživatelé dále požadují 3D hologramové projektory (30 %), sofistikovanější zabezpečení podobné autentizaci DNA (29 %) a technologii, která jim možní senzoricky vnímat textury skrze obrazovku (25 %).
Nejnovější studie Ericsson ConsumerLab je založena na 35 000 rozhovorech s uživateli chytrých telefonů ve věku od 15 do 69 let ve 22 různých zemích. Názory účastníků tak statisticky reprezentují téměř jednu miliardu lidí. Za účelem získání pohledu na hodnoty, které má 5G pro zákazníky, bylo provedeno dalších 22 rozhovorů s předními odborníky, včetně akademiků a vedoucích pracovníků pracujících pro telekomunikační operátory, výrobce headsetů a čipů, start-upů a think-tanků.