Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Šmírují možná i vás: v Česku se objevil malware, který zneužívá kameru a mikrofon

Jakub Fišer 15.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Internetové hrozby jsou stále více sofistikované. Neopatrný uživatel může spadnout do spárů phishingových podvodníků, anebo si může stáhnout zákeřný malware. Na českých počítačích se nově objevil virus, který dokáže své oběti nahrávat kamerou a mikrofonem. Informovala o tom společnost Eset.

Kapitoly článku

Malware Rescoms útočí v Česku

Kyberbezpečnostní gigant Eset každý měsíc vydává přehled internetových hrozeb z pohledu expertů. Jak se ukázalo v únorovém výčtu, objevil se zde nový malware, který může velmi nepěkně potrápit.

Jmenuje se Rescoms (známý je také pod označením Remcoms) a nejčastěji se šířil jako podezřelá příloha ve phishingovém e-mailu. Eset uvádí, že jej uživatelé mohli najít pod názvy „x.exe“ či „459120568.exe“.

Jakou neplechu na vašem zařízení umí tento neřád způsobit? Jde o spyware, tudíž jeho hlavním cílem je odcizit přihlašovací údaje, hesla, PIN kódy a podobně. Dosahuje toho poměrně jednoduše pomocí skrytého monitoringu operačního systému oběti. Umí zaznamenat vše od stisku kláves, pohybu kurzoru nebo snímání obrazovky.

Mohlo by vás zajímat

Umí šmírovat vás i váš počítač

Takřka vždy tak ví, co na displeji děláte a může tak velmi jednoduše loupit vaše data. Není to ale všechno. Rescoms totiž dokáže pořizovat bez vašeho vědomí také audio a video nahrávky prostřednictvím vašich periferií. Klidně vás tak může šmírovat, aniž byste to věděli.

„Útočníci ho šíří většinou prostřednictvím spamových kampaní, ale může být součástí i složitějších útoků. Ačkoli je na internetu ke stažení jako komerční nástroj, který útočníci vydávají za software ke vzdálené správě systému Windows, je to malware s celou řadou funkcí k odcizení dat a odposlechu obětí,“ uvedl k malwaru Rescoms Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu pražské pobočky firmy Eset.

Rescoms, ale i další podvodné nástroje a malwary, zažívají v tomto období žně. I proto bezpečnostní experti z Esetu doporučují maximální obezřetnost při práci s elektronickou poštou, nereagovat na e-maily, které přijdou bez vyžádání z neznámé adresy, a rozhodně v nich neklikat na odkazy ani neotvírat žádné přílohy.

Zdroj: Eset


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud