Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Smrtelně nebezpečná nabíječka na iPhone – na USB konektoru může být 230 V

Pavel Trousil 21.05.2023

Na tuzemském trhu se prodávala USB nabíječka pro iPhone, která může znamenat pro spotřebitele vážné riziko úrazu elektrickým proudem. Česká obchodní inspekce proto nařídila okamžité stažení tohoto výrobku z trhu. Jestli ji máte, zbavte se jí.

Jedná se o OEM USB nabíječku pro iPhone. Tento výrobek je dodáván bez obalu a je opatřen jen označením CE, značkou pro ekologickou likvidaci, značkou pro elektrická zařízení třídy ochrany II. a Input: 100-240V~ 50/60Hz 0.15A, Output: 5V = 1A, MADE IN CHINA.

charger2-nahled

Nebezpečná USB nabíječka. | Zdroj: Česká obchodní inspekce,.

Česká obchodní inspekce u ní zjistila vážné riziko úrazu elektrickým proudem, které může vést až smrti uživatele tím, že se uživatel dotkne USB konektoru na těle výrobku, na kterém se objeví nebezpečné síťové napětí 230 V v důsledku možnosti průrazu nedostatečné izolace mezi primární a sekundární částí výrobku.

Výrobek tako není označen povinnými údaji o čísle typu či dávky nebo sériovém čísle nebo jiným prvkem umožňujícím jeho identifikaci, povinnými údaji o obchodním jméně a adrese pro doručování výrobce popř. dovozce.    

Česká obchodní inspekce uložila prodejci ochranné opatření (ust. § 50 odst. 3 zákona č. 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh), kterým je zákaz dodávání na trh výrobku, který je nebezpečný nebo již byl uveden na trh. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate. 

 

charger1-nahled

Na štítku se výrobce nedozvíte. ! Zdroj: Česká obchodní inspekce

Informace o výrobku:

  • Název výrobku: USB nabíječka OEM pro iPhone
  • Typ / číslo modelu: neuvedeno
  • Výr.č./EAN: neuvedeno
  • Identifikační údaje výrobce: neuvedeno
  • Identifikační údaje dovozce: neuvedeno
  • Distributor: Quikset s.r.o., Otýlie Beníškové 1664/14, 30100 Plzeň
  • Země původu: Čína

Zdroj: ČOI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme