Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Snapdragon X Elite si vede v testech dobře a dotahuje Apple M3

Pavel Trousil 29.02.2024
Zdroj: Qualcomm

Několik prototypů počítačů s procesorem Qualcomm Snapdragon X Elite - XE1800 a systémem Windows 11 už prošlo benchmarky Geekbench a vedou si v nich velmi dobře. Dotahují se na počítače s procesorem Apple M3.

Qualcomm se již několik let snaží vytvořit procesor, který by konkuroval řadě Apple M, a úzce spolupracuje s Microsoftem na CPU "Snapdragonu X Elite" optimalizovaném pro Windows 11. Qualcomm již potvrdil, že plánuje uvést Snapdragon X Elite pro Windows 11 v polovině roku 2024 s funkcemi umělé inteligence.

V uniklých testech Geekbench dosáhl prototyp zařízení s novým ARM procesorem ZH-WXX (Snapdragon X Elite – XE1800) ve vícejádrových benchmarcích  12 562 bodů. A to je velmi pěkný výsledek. Zatímco předchozí verze čipů Snapdragon nedokázaly porazit Apple M, tato už překonává modely M1 a M2 a blíží se výkonem dokonce M3.
 

Geekbench
Prototyp zařízení s procesorem Qualcomm Snapdragon X Elite si v testech vede dobře.
Zdroj: Screenshot z webu geekbench.com

Podle tohoto benchmarku to vypadá, že Snapdragon X Elite je výkonný čip s jednojádrovým skóre 2574 bodů. Jedná se o měřítko hrubého výpočetního výkonu pro jednovláknové aplikace na prototypovém zařízení s raným náhledovým sestavením systému Windows 11 verze 24H2. 

V benchmarku je zmíněn "Snapdragon X Elite - XE1800", který má celkem 12 jader - jeden klastr s osmi jádry a druhý klastr se čtyřmi jádry. Jedná se o typickou architekturu big.LITTLE, kde jsou některá jádra optimalizována pro výkon, zatímco jiná pro efektivitu.
 

Srovnání benchmarků Snapdragon X Elite vs Apple M3

Geekbench


Procesor Single-core Multi-core

Apple M1 2334 8316

Apple M2 2589 9742

Apple M3 3181 15620

Snapdragon X Elite 2574 12562

Čipy X Elite jsou rychlejší než předchozí generace Apple M, což by nemělo být překvapením, protože nový procesor Qualcomm má více jader. Apple M3 je rychlejší než Snapdragon při úlohách, které vyžadují pouze jedno jádro. Když je potřeba provádět více úloh současně (například střih videa, spouštění simulací nebo otevírání mnoha aplikací), zvládne Apple M3 také pracovat rychleji. Oba procesory mají stejný počet jader (12), ale Apple M3 běží na vyšší rychlosti.

Mohlo by vás zajímat

I když je Apple M3 v těchto testech stále ještě mnohem lepší, je důležité si uvědomit, že uniklý benchmark Snapdragonu X Elite proběhl na zařízení s neoptimalizovaným sestavením systému Windows 11. Finální verze hardwaru i systému by měla dosahovat lepších výsledků. 

Zdroj: Geekbench, Windowslatest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud