Tato skutečnost vyplynula z analýzy Kaspersky Lab o spamu a phishingu za první čtvrtletí letošního roku.
Spam a phishing v číslech:
- Podíl nevyžádané pošty na e-mailové komunikaci činil v prvním čtvrtletí 2015 59,2 %, což je o 6 procentních bodů méně než v předešlých třech měsících.
- USA si udržely pozici největšího zdroje spamu (14,5 % nevyžádaných e-mailů).
- Produkty Kaspersky Lab zaregistrovaly 50 077 057 situací, které spustily antiphishingový systém. To je o milion více než v předešlém čtvrtletí.
- Phishing cílící na klienty finančních organizací tvořil 37,06 % všech zaznamenaných incidentů.
Podniky mají nyní díky novému registračnímu programu generických domén nejvyššího řádu (gTLD) možnost vybrat si doménu, která nejvíce odpovídá jejich činnosti nebo tématu stránek. Například doménu „.work“ lze využít pro weby nabízející zaměstnání, „.science“ pro stránky s vědeckou tématikou a podobně. Spammeři a kyberzločinci na tento trend rychle zareagovali. Nové domény se téměř okamžitě staly místem pro distribuování reklamního spamu, phishingu a škodlivých e-mailů ve velkém. Podle Kaspersky Lab narostl během prvních tří měsíců 2015 počet nových domén šířících spamový obsah. E-maily zaslané z domény „.work“ obsahovaly často nabídky na provádění různých služeb pro domácnost, výstavbu nebo instalaci zařízení. Množství zpráv z domény „.science“ propagovalo školy nabízející dálkové studium, univerzity pro vzdělávání zdravotních sester či právníků v oboru trestné činnosti a další profese. Spam byl v prvním čtvrtletí 2015 také posílán pomocí e-mailů z různě „barevných“ domén jako například „.pink“, „.red“ nebo „.black“. Ty byly často používány k propagaci asijských seznamovacích portálů.
Více se o spamu a phishingu v prvním kvartále 2014 dozvíte na blogu Securelist.com