Přejít k hlavnímu obsahu

Špičkové držáky monitorů s plynovým pístem

redakce 06.02.2018
info ikonka
Zdroj:

Umístit monitor nebo televizor na vhodný držák má mnoho výhod. Absence stojánku, popřípadě celého stolu, zvyšuje variabilitu prostoru a uvolňuje pracovní plochu.

Takové rameno pro monitor výrazně zvýší ergonomii pracoviště, protože uživatel snadno dosáhne ideální pracovní pozice.

Při výběru televizního držáku či držáku monitoru je nutné znát hodnoty dvou parametrů. Jednak je to hmotnost přístroje, za druhé pak takzvaný VESA standard, což je rozteč čtyř otvorů pro uchycení televize či monitoru na držák. Jsou to otvory, jimiž se pomocí šroubů uchytí přístroj k držáku. Co se týká hmotnosti, měli bychom vybírat držáky, jejichž nosnost je vyšší než hmotnost zařízení, které mají nést. V případě plynových držáků je specifikována jak minimální, tak i maximální nosnost a použité zařízení musí být v rámci tohoto rozmezí.

Možnost nastavení vzdálenosti a výšky obrazovky monitoru či televize oceňuje většina uživatelů. Jestliže se pak v případě monitoru k tomu připojí možnost nastavení náklonu, je to ideální, protože výška středu monitoru by měla být kousek pod úrovní našich očí a zároveň by měl střed obrazovky být kolmý v obou osách na směr uživatelova pohledu. Jinak řečeno – plocha obrazovky musí být rovnoběžná s pomyslnou spojnicí našich očí. Vraťme se ale k samotné konstrukci držáků. Již jsme řekli, že ideální jsou držáky nastavitelné. Mezi nimi pak nejvyšší komfort zajišťují ty s plynovým pístem ve svém těle. Plynový píst totiž dovoluje nastavit odpor, a tím pohodlnou manipulaci s monitorem, aby byl snadno nastaven do ideální polohy s vynaložením minimální síly, třeba jen dvěma prsty. Výhodou je, že není potřeba jej dále aretovat; zůstane tam, kde ho momentálně chceme mít. V případě monitorů je dalším plusem držáků takzvaný management kabelů a integrace USB portů, které ještě více napomohou uspořádání pracovní plochy.   

Značka Stell, která je na našem trhu známá především držáky na televizory, nyní rozšiřuje nabídku právě o držáky monitorů s plynovými písty, hliníkovým tělem a kabelovým managementem s porty USB 3.0 a audio integrovanými v základně držáku. Montáž monitoru pak usnadňuje odnímatelná VESA deska. Jedná se o řadu držáků Stell SOS 2010, Stell SOS 2020 a Stell SOS 2030. Model SOS 2010 je určen pro jedno zařízení o hmotnosti 1-9 kg s VESA standardem 75x75 a 100x100. Umožňuje náklon i otočení v rozmezí +90° až –90° v několika kloubech. V základně je USB 3.0 a audio port, výstup pro nabíjení, sluchátka a mikrofon. Instaluje se na hranu stolu i do otvoru pracovní desky. Prakticky tytéž parametry platí pro model SOS 2020, ten je již ovšem dvojitý a je určen pro monitory dva, případně s adaptérem na notebook Stell SAA 4000 jej lze použít k umístění notebooku a monitoru do stejné úrovně a tím získat mnohem pohodlnější pracovní prostředí z pohledu ergonomie. Model SOS 2030 pak náročnému uživateli umožní umístit monitory hned tři při dodržení obdobných parametrů.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme