Při rozhodování o nákupu nového smartphonu je obzvlášť důležitá jedna věc, a tou je jeho výkon. Určuje nejen rychlost zařízení, ale také jeho délku použitelnosti a hladké provádění různých funkcí, mezi které patří například hraní her nebo zpracování fotografií.
Množství uložených dat, nové aktualizace softwaru a každá další stažená aplikace mají na výkon vliv a postupně vyčerpávají rezervy mobilního telefonu. To, jak hladce a rychle smartphone reaguje, lze mimo jiné porovnat prostřednictvím benchmarků a měřením referenčních hodnot.
Přesně k tomu slouží aplikace AnTuTu, která porovnává širokou škálu parametrů. Kritéria hodnocení zahrnují výkon operační paměti RAM, procesoru nebo čipové sady (CPU/SoC) a grafického čipu GPU.
Číselná hodnota, vyplývající z výpočtů programu ukazuje, jak rychle smartphone funguje. Čím vyšší je výsledné číslo, tím vyšší skóre má zařízení v žebříčku TOP 10.
Samozřejmě existuje i mnoho dalších hledisek, podle kterých se kvalita smartphonů posuzuje. V Testovací laboratoři Chipu klademe důraz také na výkonnost akumulátoru, úroveň grafického podání displeje, kvalitu fotoaparátu a obecně výbavy mobilního telefonu.
Nejrychlejší mobilní telefony v únoru 2021
Přehled deseti nejrychlejších smartphonů v žebříčku AnTuTu za období únor 2021. | Zdroj: AnTuTu
1. místo: novinka výrobce Vivo se ještě ani neobjevila na našem trhu, ale už suverénně obsadila první místo v žebříčku AnTuTu. Model čínského výrobce Vivo iQOO 7 v benchmarku přesvědčil s celkovým výsledkem 727 730 bodů. Zatím není známo, kdy si smartphone budou moci zakoupit i domácí uživatelé.
2. místo: druhou příčku srovnávacího žebříčku obsadil Xiaomi Mi 11. Přestože je vybaven stejným procesorem, jako vítěz (5 nm Snapdragon 888 ), dosáhl výsledného hodnocení "pouhých" 708 990 bodů. Podle hodnocení AnTuTu se oba vedoucí modely zcela liší v ladění výkonu. Zatímco iQOO 7 označuje jako "benchmarkové monstrum", Mi 11 hodnotí jako celkově vyváženější. Každopádně oba modely jsou hodnoceny jako vynikající současné smartphony.
3. místo: bronzovou příčku obsadil ve srovnávacím testu nový Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, který dosáhl celkového skóre 680 130 bodů. Je to ale verze s procesorem Snapdragon 888, která není u nás dostupná. Samsung stále kombinuje osazování modelů S21 Ultra svými vlastními procesory Exynos 2100 a Snapdragon 888. Podle konečných výsledků benchmarku je Snapdragon stále o něco lepší, než Exynos. Verze S21 Ultra s tímto procesorem z vlastní dílny se umístila až na pátém místě s průměrným výsledkem 638 272 bodů, což je o více 40 000 méně, než u jeho sourozence.
Zajímavé je, že přestože jsou tři nejlepší smartphony osazeny procesorem Snapdragon 888, v průměrném hodnocení vykázaly rozdíl 47 600 bodů. Vyplývá to z různých tuningových preferencí jednotlivých výrobců. Je docela běžné, že některé mobily jsou optimalizovány z hlediska výkonu právě pro dosahování co nejlepších výsledků v benchmarkových testech, ale z hlediska uživatelského komfortu není mezi vítěznými modely až tak výrazný rozdíl. Například modely Samsungu nikdy nezískávají nejvyšší skóre, ale jen málokdo by si stěžoval na uživatelský komfort nebo konfiguraci.