Přejít k hlavnímu obsahu

Špinavé obchody s problémovou měnou

Josef Mika 15.09.2021

Kryptoměny se dostaly pod palbu kritiky.

Chip 10/2021: Vydírání, poškozování životního prostředí, cenové spekulace: Bitcoin a spol. se ocitly v defenzívě. I když některá obvinění možná nejsou zcela oprávněná, začíná být jasné, že legální používání kryptoměny ohrožují zločinci a pochybní podnikatelé.

Obhájci bitcoinu sice nevidí žádnou souvislost mezi praním špinavých peněz a kryptoměnami, nicméně je fakt, že se bitcoin stal nejoblíbenějším platidlem ransomwarových vyděračů.

Těžba bitcoinů také vyžaduje vysoký příkon elektrické energie. Aby bylo možné generovat nové kryptopeníze, musí počítače řešit složité výpočetní úlohy, které jsou z principu čím dál obtížnější. Pro tak obrovský výpočetní výkon je zapotřebí ohromné množství elektrické energie, která je vedle toho nezbytná i pro ověřování transakcí. A situace je ještě horší, pokud jde o spotřebu CO2

V  Chipu se snažíme proti sobě dát argumenty pro i proti kryptoměnám a také odhadnout, jak na tažení bitcoinu a spol. budou v budoucnu reagovat centrální banky a vlády. Zajímavý materiál si můžete přečíst v Chipu 10/21, který je v prodeji od 22. září.

Obsah: Všechna témata Chipu 10/2021


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud