Pohotovostní režim (standby) znamená, že zařízení jsou ve stavu, kdy jsou okamžitě připravena k použití bez dlouhého spouštění. Zároveň to však vyžaduje, aby byla nepřetržitě napájena, což zbytečně zvyšuje spotřebu energie. Aby moderní přístroje skutečně nespotřebovávaly energii, musí být odpojeny od elektrické sítě.
Snížení spotřeby energie díky vypínání pohotovostního režimu
- Všechny spotřebiče v průměrné domácnosti spotřebují ročně přibližně 500 kWh – a to jen v pohotovostním režimu. Při ceně elektřiny 8 korun za kWh za to běžná čtyřčlenná rodina zaplatí kolem 4 000 korun, tedy téměř 20 procent ročního účtu za elektřinu.
- Většina našich současných elektrických spotřebičů má ale s největší pravděpodobností pohotovostní režim, kdy trvale svítí světlo nebo displej. Také nepřetržité bzučení nebo obecně absence vypínače, jako je tomu u například u moderních mikrovlnných trub, indikují používaný režim spánku.
- Novější zařízení, jako jsou televizory s plochou obrazovkou, mají stále nižší spotřebu v pohotovostním režimu, někdy i méně než 1 watt. Zde je třeba zvážit, jak často spotřebič během dne skutečně používáte a zda se jeho zapínání a vypínání vyplatí, pokud je režim spánku spíše sporadický.
- Efektivnější než klasické vytažení zástrčky jsou vypínatelné zásuvky, které lze ovládat dálkovým ovládáním nebo hlasovým asistentem. Díky tomu můžete například odpojit kávovar od elektrické sítě, aniž byste museli vytahovat napájecí kabel.
- Případně můžete elektroniku zapojit do hromadné zásuvky s funkcí spínání, a v případě potřeby tak zastavit napájení několika zařízení najednou.
Upozornění: U některých modelů televizorů se tento trik úspory energie může vymstít!
Vytažení napájecího kabelu ze zásuvky nebo použití vypínatelné napájecí lišty, aby se zabránilo zvýšené spotřebě v pohotovostním režimu, má u mnoha zařízení v zásadě smysl. Ne všechny přístroje ale snášejí stejně dobře, pokud jsou odpojeny od elektrické sítě ihned po použití. Zejména displeje televizorů OLED by tím mohly trpět. Více informací k tomuto tématu najdete v našem článku.
Těchto 6 spotřebičů můžete v klidu odpojovat
Řada největších žroutů energie se používá jen několik hodin denně nebo dokonce týdně. Pokud před koupí spotřebiče zvážíte, jak často jej budete používat, můžete si na internetu spočítat odhadovanou spotřebu energie.
- Stereo systém: Reproduktory v nepřetržitém provozu mohou způsobit spotřebu až 110 kWh nebo 880 korun ročně.
- Co se týče kanceláře, kombinace počítač, tiskárna a monitor je skutečným žroutem energie - 75 kWh, tedy 600 korun ročně.
- Starší televizory spotřebují v pohotovostním režimu obrovské množství elektřiny (100 kWh ročně, což odpovídá asi 800 korunám). Zde se vyplatí vytáhnout zástrčku ze zásuvky nebo přejít na energeticky úsporné modernější TV.
- Menší elektrická zařízení, jako jsou chytré telefony, také odebírají energii, pokud jsou neustále zapojeny do sítě. Za každou nabíječku mobilního telefonu, kterou zapojíte pouze při nabíjení, tak můžete ušetřit až 40 kWh, tedy 320 korun ročně.
- Pokud mikrovlnnou troubu nepoužíváte tak často, je vhodné spotřebič odpojit od napájení. Koneckonců i to vám ušetří necelých 300 korun ročně na nákladech za elektřinu.
- Pro malé rodiny nebo single domácnosti je vhodné připojit pračku k elektrické síti pouze v případě, že se chystáte skutečně prát. V závislosti na modelu zde můžete ušetřit až 30 kWh.
Snadná prevence skryté spotřeby během pohotovostního režimu: vypínatelné zásuvkové lišty. Zdroj: PxHere
Naše tipy: Tato opatření pomáhají proti skrytým nákladům způsobeným pohotovostním režimem
- Používejte spínané zásuvkové lišty
- Pravidelně odpojujte domácí spotřebiče ze zásuvky, zejména během delší nepřítomnosti, například když jste na dovolené.
- Ujistěte se, že spotřebiče mají skutečně vypínač a ne jen režim spánku.
Měřte spotřebu v pohotovostním režimu pomocí elektroměrů a při pořizování nových se orientujte také podle označení úspornosti.