V metru, na autobusové zastávce, v čekárně, při hraní her – dnes si můžete dopřát kvalitní hudbu ze smartphonu téměř kdekoli. Trendem jsou přitom sluchátka do uší připojená prostřednictvím technologie Bluetooth, takže se zbavíte nepříjemných kabelů. Bezdrátové modely True Wireless nabízejí absolutní svobodu, protože drát nemusí spojovat ani jednotlivá sluchátka. Výběr zařízení je dostatečně široký a liší se nejen kvalitou, ale i cenou. Naším srovnávacím testem prošlo celkem 30 modelů, u kterých jsme hodnotili zvuk, pohodlí a další vlastnosti.
Náš test opět ukázal, že vysoká cena neznamená automaticky skvělou kvalitu. Je sice pravda, že vítěz našeho testu, tedy sluchátka Sony WF-1000XM3, patří s cenou okolo 6 500 Kč rozhodně do vyšší cenové kategorie, ale i nás překvapil kvalitou náš cenový tip Anker Zolo Liberty+ (Z2010) . A levě pořídíte i sluchátka QCY T1.
Kvůli vestavěné bezdrátové technologii a bateriím jsou True Wiresless sluchátka samozřejmě nejen větší, ale i těžší než klasické drátové pecky do uší. Proto je u nich ještě důležitější, aby správně seděla v uchu a nevypadávala ani v případě intenzivnějších pohybů, nebo se nevzdálila od zvukovodu, protože pak už nezní tak dobře.
Pro to, aby sluchátka na uchu dobře seděla, zvolili výrobci různé koncepty. Například Plantronics BackBeat FIT 3100 jsou vybavena kšandičkami za ucho, díky kterým za ním dobře drží. Jiní zase spoléhají na malá křidélka, která zajišťují pevné uchopení uvnitř ušního boltce. Příkladem jsou sluchátka Bose SoundSport Free a Audio-Technica ATHSPORT7TW. Většina zařízení ale drží v uchu hlavně proto, že jsou v něm hluboko a těsně. To obecně funguje dobře, ale samozřejmě ne vždy – záleží totiž hodně na tom, jaký tvar uší uživatel má.
Výdrž a hmotnost
Sluchátka typu True Wiresless mají pouze malé baterie, aby nebyla příliš těžká, a proto vydrží jen omezenou dobu . Pokud je nepoužíváte, můžete je vložit do přepravního pouzdra, které je také vybaveno bateriemi, takže se během skladování dobijí. Abyste byli bez hudebního prožitku co nejkratší dobu, měla by se sluchátka dobíjet co nejrychleji. Kromě celkové výdrže na akumulátor jste tedy zmařili čas, po který jsou schopna fungovat po čtvrthodinovém nabíjení.
Důležitým parametrem bezdrátových sluchátek je také jejich hmotnost, včetně hmotnosti a velikosti přepravního pouzdra. Zajímavé je, že neexistuje přímá úměra mezi hmotností a výdrží na baterie. Zatímco sluchátka Airpods první generace váží pouze 44 gramů a jejich celková výdrž dosahuje přes 35 hodin, model Pioneer SE-C8TW je se svými 138 g poměrně těžký, ale musí se znovu nabít už po čtrnácti hodinách. A podobné je to i s velikostí. Celé balení sluchátek od Applu je malé a praktické, zatímco pouzdro se sluchátky Pioneer vám vyboulí kapsu.
Některé modely sluchátek do uší, včetně vítěze testu, nabízí tzv. transparentní režim (technologie Hear Through), kdy je zvuk průchozí. Na přání uživatele je pak ve sluchátkách slyšet i okolní hluk, což je někdy důležité z bezpečnostních důvodů, především v dopravě. U sluchátek Airpods takováto opatření nejsou nutná, protože jejich koncepce je otevřená a nemají špunty a do ucha se tak dostane dostatek zvuků z okolí. Model Plantronics BackBeat FIT 3100 je vybaven ušními háčky, takže se také obejde bez špuntů. Bohužel sedí docela volně, což negativně ovlivňuje zvuk.
Na dosah Bluetooth
Naše tabulka obsahuje i samostatné hodnocení kvality Bluetooth připojení, protože posloucháte-li hudbu i doma, pravděpodobně s sebou nebudete chtít po celou dobu nosit i smartphone. Test jsme provedli na vzdálenost 25 metrů s vizuálním kontaktem, dále jsme smartphone umístili do přilehlé místnosti se zavřenými dveřmi, a to do vzdálenosti 11–15 metrů, a následně ještě do ještě vzdálenější místnosti se zavřenými dveřmi. Všichni testovaní kandidáti bez problému zvládli přenos ve volném prostoru a mnoho z nich zvládlo i rádiový most do vedlejší místnosti. Přenos přes dvě místnosti už ale pro ně byl oříškem a tuto vzdálenost překonala pouze sluchátka Sony WF-SP900.
Tabulku s výsledky najdete ZDE.