Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Stahování bez App Store: Apple varuje před nedostatky v zabezpečení kvůli regulím EU

Jiří Palyza 15.10.2021

Plánovaná reforma digitálního trhu v rámci Evropské unie má přinést mnohá zlepšení. Apple se ale obává velkých bezpečnostních nedostatků a varuje před nimi především uživatele iPhonů.

V souvislosti s novými pravidly EU Apple upozorňuje na rizika zpřístupnění iPhonů obchodům s aplikacemi třetích stran. Uživatelé tak mohou být vystaveni většímu počtu potenciálně rizikových aplikací a Apple by je před nimi mohl hůře chránit. Výrobce to tvrdí ve třicetistránkovém dokumentu, který byl zveřejněn ve středu. Píše o tom server The Hill ve svém příspěvku "Apple again warns of security risks to sideloading".

V systému Apple lze do iPhonu stahovat a instalovat aplikace pouze z vlastní platformy App Store. Provozovatel zdůrazňuje, že to mimo jiné znamená možnost důkladného prověření jak automatizovanými nástroji, tak i lidskými analytiky. Tak se dají odfiltrovat škodlivé aplikace. Navíc vývojáři musejí dodržovat pokyny společnosti Apple pro ochranu dat. Firma upozorňuje, že tato bezpečnostní opatření se nevztahují na tzv. sideloading, kdy se aplikace do iPhonu nahrávají z jiných zdrojů, než z oficiálního obchodu.

Appple varuje před stahováním z jiných zdrojů v iPhonech: "Mohou být podkopány ochranné mechanizmy pro zabezpečení"

appleeu-cover

| Zdroj: Jan Vašek/Pixabay

V návrhu zákona o digitálních trzích (DMA – Digital Martkets Act), který se nyní připravuje v rámci EU, se hovoří o požadavku otevření platforem konkurenčním poskytovatelům. Cílem je posílení hospodářské soutěže. Na digitální zboží a služby, prodávané prostřednictvím platformy společnosti Apple, se bude vztahovat 15 nebo 30% odvod provozovateli. Na zařízeních se systémem Android od Google je to podobné s odvody provizí provozovateli z prodejů prostřednictvím obchodu Play. Na platformě jsou ale povoleny i jiné obchody s aplikacemi. Firma Apple se proti plánům EU ohradila už v červnu.

"Sideloading prostřednictvím přímého stahování nebo jiných obchodů s aplikacemi by narušil zabezpečení a ochranu soukromí, které dodržuje společnost Apple," varoval výrobce iPhonu ve svém novém dokumentu. To není v zájmu uživatelů. Apple mimo jiné hovoří o falešných aplikacích, které se vydávají za populární aplikace, a o zmanipulovaných aktualizacích operačního systému. Společnost odkazuje zejména na nebezpečné aplikace pro Android, které jsou v oběhu a snaží se například získat přihlašovací údaje a další data. Online zločinci by podle ní měli větší motivaci útočit na iPhone, pokud by byl takto otevřený.

Apple se brání kritice – a nedávno slavil úspěch u soudu

Kritici Apple poukazují na skutečnost, že do počítačů Mac lze instalovat aplikace z nejrůznějších zdrojů. Apple namítá, že u chytrých telefonů je ale situace zcela jiná, protože obsahují mnohem více soukromých informací. Tohoto obchodního modelu si všímají i americké zákony a jejich návrhy pro větší konkurenceschopnost v technologickém průmyslu. V USA ale nedávno Apple zaznamenal úspěch, a to při obhajobě nového systému aplikací v iPhonu. Soudkyně zamítla požadavek herní společnosti Epic Games na zpřístupnění platformy dalším obchodům s aplikacemi.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme