Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Stále schopnější program: Poznámkový blok ve Windows konečně dostává kontrolu pravopisu a automatické opravy

Pavel Trousil 10.07.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Společnost Microsoft po dlouhých letech vylepšuje jeden ze svých nejstarších nástrojů - Poznámkový blok. Po 41 letech existence této aplikace přichází zásadní aktualizace, která přináší dlouho očekávané funkce kontroly pravopisu a automatických oprav.

Tato aktualizace přichází po řadě dalších vylepšení, která Microsoft v posledních letech do Poznámkového bloku implementoval. Mezi předchozí novinky patřilo například zavedení podpory karet, počítání znaků a slov, či modernější vzhled aplikace. 

Nové funkce kontroly pravopisu a automatických oprav jsou nyní dostupné pro uživatele Windows 11 po aktualizaci Poznámkového bloku na verzi 11.2405.13.0. Funkce jsou ve výchozím nastavení zapnuté, ale uživatelé je mohou podle potřeby vypnout v nastavení aplikace.
 

notepad
Poznámkový blok nově kontroluje pravopis a napovídá.
Zdroj: Screenshot aplikace Poznámkový blok, redakce
notepad
Kontrola pravopisu je implicitně zapnutá, ale můžete ji vypnout.
Zdroj: Screenshot aplikace Poznámkový blok, redakce

Kontrola pravopisu funguje tak, že podtrhává nesprávně napsaná slova červenou vlnovkou. Uživatelé mohou na tato slova kliknout levým tlačítkem myši pro zobrazení návrhů oprav, nebo použít kontextovou nabídku či klávesovou zkratku Shift + F10. Automatické opravy zase automaticky opravují drobné a zjevné překlepy.

Mohlo by vás zajímat

Microsoft myslel i na uživatele, kteří Poznámkový blok využívají pro práci s různými typy souborů. Je tedy možné vypnout kontrolu pravopisu pro specifické přípony souborů, například pro soubory související s programováním.

Tato aktualizace je postupně distribuována všem uživatelům Windows 11 prostřednictvím Microsoft Store. Některým uživatelům se však nové funkce mohou zobrazit později, vzhledem k postupnému zavádění aktualizace.
 

Mohlo by vás zajímat

Vylepšení Poznámkového bloku přichází v době, kdy Microsoft ukončuje podporu aplikace WordPad v budoucích verzích Windows 11. Poznámkový blok se tak stává důležitějším nástrojem pro základní úpravu textu v systému Windows.

Zdroj: Windowslatest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme