Přejít k hlavnímu obsahu

Steam OS

Martin Kučera 18.01.2014

Herní firma Valve se chystá vyřešit problém s rozdílnou koncepcí konzolí a klasických počítačů. Má v plánu vydat operační systém, který je hybridním systémem někde mezi PC a herní konzolí. * Uvěřejněno na Chip DVD 02/14

box-steam250

Platforma sdružující 50 miliónů hráčů počítačových her Steam se rozhodla vydat svůj vlastní operační systém s názvem SteamOS. Tento OS je cílený do počítačů v obývacích pokojích, které jsou připojeny na TV nebo velké obrazovky. Zjednodušeně by se dalo říct, že s tímto OS se z počítače stane něco mezi konzolí a klasickým PC. SteamOS je v současném stavu v betatestovaní, není zcela dokončen a nenabízí proto všechny finální služby. Nedoporučujeme jej nainstalovat jako hlavní operační systém. Vzhledem k tomu, že s dualbootem má problém, zaměříme se na možnost nainstalovat a vyzkoušet si SteamOS ve virtuálním stroji pomocí Virutal Boxu. Podle oficiálních minimálních nároků musíte mít grafickou kartu NVIDIA, podporu UEFI bootu atd. Nicméně i přesto, pokud by váš stroj nesplňoval tyto požadavky, je díky Virtual Boxu velká šance, že vám SteamOS poběží.

Na Chip DVD najdete betaverzi operačního systému SteamOS připravenou pro virtuální počítač Virtual Box.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online
 

Co chce SteamOS nabídnout?

Výrobce láká s tímto systémem pro PC do obývacích pokojů na 4 hlavní inovace. Prvním z nich je domácí streamování, které by mělo fungovat tak, že si zapnete Steam na vašem primárním PC s Windows a všechny hry, které tam máte, mohou být přes domácí síť streamovány do stroje se SteamOS, u kterého se předpokládá napojení na vaši televizi. Budete tak tedy moct hrát hry bez nutnosti instalace, s vašim nastavením z primárního PC. Sdílení knihovny by mělo nabídnout možnost sdílení her s blízkými přáteli a členy rodiny, hrát navzájem hry a získávat vlastní achievmenty. Hudba, televize, filmy – Valve spolupracuje s mediálními službami a chce tak nabídnout přístup k hudbě a videům z celého světa. Rodinné nastavení má být zaměřeno na individuální nastavení stroje pro každého člena rodiny. Tak aby každý mohl mít svoje snadno dostupné nastavení. Ne všechno v betě, která byla dostupná v době uzávěrky Chipu, funguje. Nemohli jsme tak vyzkoušet skvěle vypadající služby spojené s mediálními službami, ale výrobce se dušuje, že již brzy bude vše funkční a systém ve finální verzi.

obr-04

Internetový prohlížeč: Stylem a jednoduchostí připomíná internetový prohlížeč integrovaný ve Steamu Safari v MAC OS.

SteamOS na vlastním nebo na koupeném stroji

Systém SteamOS si budete moci nainstalovat přímo na vámi sestavený stroj, nebo si můžete pořídit licencované PC od třetích stran. SteamOS je zdarma, ale není to freeware, výrobci, kteří jej chtějí dál distribuovat na svých zařízeních, musí mít smlouvu s Valve. Dá se tedy předpokládat, že jakákoliv mašina se SteamOS, která se kdy bude prodávat, bude mít jistým způsobem garantovanou kvalitu.

obr-05

Konzolové prostředí: Prostředí přes Steam vypadá parádně. Jednoduché a hezké… mohli by závidět i Playstationy a Xboxy.

SteamOS má velký potenciál

SteamOS nyní není rozhodně připraven pro masové rozšíření, ale potenciál je v něm obrovský. Přichází se spoustou novátorských nápadů, a pokud se mu podaří je zrealizovat, bude to pro uživatele jedině dobře. Dostanou zase o další volbu slušného operačního systému navíc.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud