Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Strávíte telefonováním hodně času? Může to mít neblahé následky, varuje studie

Pavel Trousil 01.06.2023

To, že se vám při telefonování může zvýšit krevní tlak, zažil asi každý. Nová studie ale ukazuje, že lidé, kteří tráví hovory přes mobilní telefon více než 30 minut týdně, mají obecně vyšší riziko vysokého krevního tlaku. Čím voláte častěji, tím je riziko vyšší.

Nedávno publikovaná studie v časopise European Heart Journal - Digital Health zkoumá možné zdravotní důsledky dlouhodobého používání mobilních telefonů. Konkrétně se zaměřila na riziko vzniku vysokého krevního tlaku. Autoři studie zjistili, že jedinci, kteří se věnují hovorům přes mobilní telefon déle než 30 minut týdně, čelí o 12 % vyššímu riziku vysokého krevního tlaku ve srovnání s těmi, kteří tráví telefonováním méně času.

Pro studii byla využila databázi UK Biobank, která zahrnovala vzorek 212 046 dospělých ve věku 37 až 73 let bez anamnézy hypertenze. Účastníci poskytli podrobné údaje o svých návycích při používání mobilních telefonů, jako jsou roky používání, týdenní počet hodin strávených telefonováním a také informace o tom, zda používají hands-free nebo hlasitý odposlech.

Výzkumný tým pod vedením profesora Xianhui Qina z Jižní lékařské univerzity v čínském Guangzhou zkoumal souvislost mezi používáním mobilních telefonů a vznikem hypertenze.

Výsledky studie ukázaly, že během doby sledování se u 13 984 účastníků (7 %) vyvinula hypertenze. Dále bylo zjištěno, že uživatelé mobilních telefonů mají o 7 % vyšší riziko vzniku hypertenze ve srovnání s těmi, kteří mobilní telefony nepoužívají. U těch, kteří strávili týdně 30 minut a více telefonováním z mobilního telefonu, byla pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku o 12 % vyšší než u těch, kteří trávili telefonováním méně času. Tato zjištění se shodovala u obou pohlaví.

Výzkum rovněž poukázal na souvislost mezi délkou týdenních telefonních hovorů a rizikem vzniku vysokého krevního tlaku. Studie zjistila, že v porovnání s osobami, které strávily mobilními telefonními hovory méně než 5 minut týdně, měli jedinci s delší dobou týdenních hovorů zvýšené riziko vzniku hypertenze, a to od 8 % v případě 30-59 minut až po 25 % v případě více než 6 hodin týdně.

Pozoruhodné je, že výzkum nezjistil žádnou významnou souvislost mezi rizikem hypertenze a roky používání mobilních telefonů nebo používáním hands-free zařízení či reproduktorů.

Ve světle těchto zjištění profesor Qin radí: "Pro zachování zdravého srdce je vhodné omezit hovory mobilním telefonem na méně než 30 minut týdně. I když je k potvrzení našich výsledků zapotřebí dalšího výzkumu, je rozumné minimalizovat délku hovorů po mobilním telefonu, dokud nebudou k dispozici další důkazy."

Zdroj : European Heart Journal - Digital Health, Universal-sci


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme