Rozdíl mezi technologiemi, kterými se tvoří obraz v DLP a LCD projektorech, je poměrně známý. Oba typy projektorů lze dnes koupit za v podstatě podobné peníze, i když nejlevnější jednočipové DLP projektory jsou o pár stokorun levnější než nejdostupnější 3LCD projektory, cenový rozdíl je ale prakticky zanedbatelný. O DLP projektorech se vždy říkalo, že mají vyšší svítivost a kontrast, za výhodu 3LCD projektorů zase bylo považováno přesnější barevné podání. Většinu uživatelů při nákupu projektoru zajímá kromě ceny a rozlišení hlavně jeho světelný výkon, zde ale narážíme na jeden dlouhodobě zažitý mýtus, který straní DLP projektorům a nebere v úvahu jednu z nejsilnějších stránek projekční LCD technologie.
Udávaný světelný výkon projektorů totiž odpovídá výkonu při projekci bílého světla, které u DLP projektorů neprochází barevným filtrem, DLP projektory tak nabízí vyšší bílý světelný výkon (WLO, White Light Output) než 3LCD projektory, které i bílé světlo skládají pomocí RGB. Bílé světlo 3LCD projektorů má tedy teplejší podání, není tak zářivé a má nižší intenzitu. V praktickém provozu ale sledujeme na projektoru barevný obraz, jehož světelný výkon (CLO, Colour Light Output) je u 3LCD projektorů o poznání vyšší než u DLP projektorů.
Rozdíl je dán právě technologií projekce. Zatímco bílé světlo DLP projektorů prochází přes čirý filtr a nedochází tak ke snížení jeho intenzity, barvy jsou u DLP tvořeny průchodem světla skrz rychle se otáčející kolečko, které je ze čtvrtiny čiré, ze čtvrtiny červené, ze čtvrtiny zelené a ze čtvrtiny modré. DLP projektor vytváří barevný obraz tak, že v rychlém sledu promítá na plátno obraz jednotlivých filtrů a díky setrvačnosti si z něj lidské oko skládá celkový barevný obraz. K vytvoření barevného obrazu DLP projektoru tak musí světlo procházet třemi barevnými filtry, které snižují jeho jas. Bílé světlo má tak například o 50 procent vyšší jas než celočervený obraz. Oproti tomu 3LCD projektory tvoří světlo konzistentně průchodem světla třemi LCD displeji a jeho intenzita je mnohem rovnoměrnější než u DLP projektorů.
Před nákupem projektoru tedy doporučujeme podívat se nejen na svítivost, kterou u vybraného modelu udává prodejce (což je zpravidla hodnota bílého světelného výkonu WLO), ale také na hodnotu CLO, kterou výrobci mohou změřit podle standardizované metodologie IDMS.