Microsoft sice i v této oblasti nejprve zaspal, jako v posledních dvaceti letech už několikrát, ale nebyl by to Microsoft, kdyby se nakonec neprobudil a nesnažil se masivním nástupem náskok ostatních dohnat. Tentokrát bere útokem nabídku chytrých telefonů s velkými, vícedotykovými displeji. Za poměrně krátkou dobu od prvních ohlášení vypustil prvního září „do výroby“ hotový systém Windows Phone 7.
Modelů vybavených tímto systémem se dočkáme možná už v říjnu od htc, a ni další výrobci, jako především Samsung a LG, na sebe jistě nedají dlouho čekat. Prozatím proto možná počkejte vy, jestliže jste své poslední peníze dosud nevydali za iPhone anebo poněkud geekovský Android.
Windows Phone 7 rozhodně není jejich napodobeninou, nýbrž se vydal cestou vlastní, jakkoli jisté základní zavedenosti vícedotykového ovládání pochopitelně ctí. Je zacílený na trochu jiné uživatele, kterých není málo: na „dospělý mainstream“ — na lidi, kteří již pracují, ale i oni se chtějí občas pobavit, a nástroje na práci s dokumenty Office nebo připojování k firemní poště je pro ně stejně důležité jako přehrávání hudby nebo videa a nějaká ta partička scrabblu přes síť. Toto „dospělé“ zacílení podtrhuje i střízlivé a účelné, nenápadně hezké ovládací rozhraní.
Velkým tahákem je integrace s účtem na Facebooku, která prostupuje všemi nástroji, kde dává smysl. Je s podivem, že Microsoft se s touto funkčností natolik svěřuje do rukou jiného giganta, jenže mu asi nezbývá nic jiného. Zato integraci vyhledávání ovládá plně, ježto to obsluhuje službou bing, která se spolu se systémem WP7 snaží co nejlépe uhodnout, jakou informaci uživatel potřebuje — nejen kontextově podle nástroje, ve kterém jste vyhledávání vyvolali, nýbrž i podle toho, kde s telefonem právě osobně jste.
Neobávejte se roztříštěnosti v možnostech jednotlivých zařízení. Microsoft usoudil, že tomu předejde poměrně jasně danými jednotícími požadavky hardwarovými, které nadto nejsou přehraně opatrné — je mezi nimi i pětimegapixelová kamera (nač troškařit…), i takové drobnosti jako povinnost pevných a skutečných tlačítek ovládání hlasitosti. Mnohé, například virtuální klávesnici, obstaral Microsoft už v rámci systému WP7, a tedy by se to nemělo mezi výrobci lišit. Ti mohou svá zařízení odlišit softwarovými nástroji dodatečnými, a krom toho mohou soutěžit třeba v tom, kdo vyrobí co lehčího, hezčího, s delší výdrží, bytelnějšího a tak podobně.
Nabídka displejů bude omezena na dvě velikosti, a první přijde na trh dokonce velikost jediná — ta větší: 800 × 480; telefony s malým displejem 480 × 320 až později.
Konečná verze nástrojů pro vývojáře bude dostupná ke stažení počínaje 16. zářím. (Dosavadní verze si do srpna včetně stáhlo přes 300 000 lidí.) Platforma je založena na technologiích Silverlight a XNA; vyvíjet lze pomocí bezplatných nástrojů založených na Visual Studio 2010 a Expression Blend.