Z pohledu mobilního operátora je ideálním nástrojem pro NFC technologii právě telefon. Vzhledem k oblastem využití – primárně identifikaci, ale do budoucna také například k platbám, je důležitá bezpečnost celé technologie. Proto T-Mobile zvolil, na rozdíl od celé řady jiných NFC testů, jako bezpečné úložiště SIM kartu. Ta na rozdíl od mobilu zajišťuje maximální bezpečnost a umožňuje uživateli například jednoduše přenést si svoji NFC identitu při výměně telefonu.
NFC technologie může do budoucna přinést zákazníkům výrazné zjednodušení jejich každodenního života integrací různých druhů identifikačních nosičů – vstupních karet, lístků, atd. do jednoho místa – mobilního telefonu.
Pilotní provoz probíhá v budově T-Mobile na pražských Roztylech. Vybraní zaměstnanci využijí NFC ke vstupu do budovy, tisku či placení. Zároveň se testování zaměří na vylepšení uživatelského rozhraní
v telefonu, vyzkoušení vzdáleného zabezpečeného managementu NFC dat na SIM kartě, jako i propojení s dalšími IT systémy operátora. Vyhodnocení pilotního provozu bude podkladem pro nasazení NFC v dalších projektech s externími partnery.
T-Mobile spolupracoval na vývoji NFC SIM karet exkluzivně s firmou Gemalto, světovým leaderem v oblasti digitální bezpečnosti. Pro pilotní provoz poskytla telefony společnost Samsung. Jedná se konkrétně o NFC variantu jednoho z nejprodávanější dotykových chytrých telefonů Samsung S5230 Star. T-Mobile hodlá
v blízké budoucnosti testovat také Gemalto řešení zpřístupňující NFC technologii i na telefonech, které NFC nepodporují (stačí mít pouze NFC SIM kartu).
Dalšími participujícími na pilotním provozu v budově T-Mobile jsou společnosti Xerox – poskytovatel tiskových systémů a služeb, Alimex – dodavatel přístupového systému, a Eurest – provozovatel stravovacího zařízení a pokladních systémů v jídelně T-Mobile.
NFC je technologie pro bezdrátový přenos dat na krátkou vzdálenost. Vyvinula se kombinací několika starších standardů a díky sjednocení protokolů výrazně ulehčí vzájemnou interakci přístroje uživatele s dalšími elektronickými NFC kompatibilními zařízeními. NFC umožňuje rychlé spojení, odeslání, příjem i sdílení předem definovaných dat, sloužících pro identifikaci, šíření souborů či v budoucnosti pro bezpečné a rychlé platby. NFC využívá frekvenci 13,56 MHz, data přenáší rychlostí do 424 kbit/s a pracuje do vzdálenosti jednotek cm. Technologie je definovaná mezinárodními standardy ISO, ECMA či ETSI. NFC může být použito v mnoha zařízeních, od mobilních telefonů, digitálních kamer, klíčů, různých identifikačních karet až po reklamní poutače.
T-Mobile testuje NFC
redakce
22.04.2010
T-Mobile zahajuje interní testovací provoz technologie NFC (Near Field Communication). V jeho rámci bude vyzkoušena možnost využití SIM karty jako vhodného nástroje pro NFC komunikaci. Skupina zaměstnanců bude během pilotního provozu používat NFC telefony/SIM pro vstup do budovy a do kanceláře, tisk na síťové tiskárně a pro placení v zaměstnanecké jídelně. První výsledky testování by měly být známy ve 2. pololetí letošního roku.
Máte k článku připomínku? Napište nám
Mohlo by se vám líbit
Kdo si nainstaluje tuto aplikaci, rovnou předává svá data hackerům: zákeřný útok šíří nebezpečný kód
doporučujeme
Novinky
- Používáte WhatsApp? Tuhle funkci si zapněte, jinak můžete mít problém
- Máte stále Windows 10? Tak to vás čeká velmi nepříjemné překvapení
- Uživatelé WhatsAppu, už vám také někdo volal ze zahraničí? Buďte na to opatrní, testují si vás podvodníci
- Také jste podlehli kouzlu fitness náramků? Jaká jsou jejich rizika, která mnozí podceňují
Testy a žebříčky
bezpečnost
- Dostala "deset z deseti": pozor na novou bezpečnostní chybu Windows – může vám způsobit vážné problémy
- Máte doma tuto televizi? Ve velkém nebezpečí může být až 92 000 domácností
- Falešné aplikace z Google Play: pozor, možná je máte v telefonu i vy
- Nevídaný podvod na Messengeru: dejte si pozor, když vám přijde takováhle zpráva