Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tajné třetí tlačítko: co umí prostřední tlačítko myši

Josef Mika 31.01.2024
Zdroj: 422737/Pixabay

Mnoho počítačových myší a touchpadů na noteboocích je vybaveno prostředním tlačítkem myši. Toto přídavné tlačítko mnoho uživatelů nevyužívá, přitom ale může sloužit k provádění praktických funkcí.

Třetí tlačítko se u většiny standardních současných myší nachází pod rolovacím kolečkem a aktivuje se pouhým stlačením kolečka. Kvalitní (dražší) myši a zejména herní myši mají třetí tlačítko standardně a některé mají dokonce další tlačítka.

Prostřední tlačítko myši: toto je jeho hlavní funkce

Počítačová myš
Třetí tlačítko myši (skryté pod prostředním kolečkem) může spouštět některé praktické příkazy.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Funkce třetího tlačítka myši není standardizovaná a liší se v závislosti na oblasti použití. V některých programech se prostřední tlačítko používá pro speciální funkce daného programu a lze ho také přizpůsobit vlastním potřebám.

Pokud jste v prohlížeči a nenastavili jste myš jinak, můžete kliknutím na prostřední tlačítko otevřít webové odkazy na nové kartě. Na volné ploše prohlížeče zase lze otevřít rolovací šipku, pomocí které se můžete pohybovat po navštívené stránce jen volným posouváním myši, aniž byste museli používat rolovací kolečko. Další praktická funkce: pokud podržíte stisknutou klávesu CTRL a pohybujete kolečkem myši, můžete webovou stránku snadno přiblížit nebo oddálit.

Mohlo by vás zajímat

Třetí tlačítko a kolečko myši se často používají také v počítačových hrách. Ve strategických hrách mohou hráči často používat kolečko myši k přiblížení a oddálení, ale také k sekundárním funkcím kliknutím na něj (primární funkce jsou obvykle na levém a pravém tlačítku myši).

V závislosti na výrobci a značce hardwaru můžete zvolit i další nastavení. Ta najdete buď v nastavení myši ve Windows, nebo přímo v softwaru ovladače myši, kde někdy objevíte speciální funkce a přizpůsobitelná nastavení.

Nedávno jsme pro vás také otestovali kancelářské myši, které se nabízejí na trhu. Náš žebříček vám pomůže při výběru.

Zdroj: časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud