Přejít k hlavnímu obsahu

Tak to je rychlost: štíhlá distribuce Linuxu ukazuje Microsoftu, jak na to

Jiří Palyza 06.09.2023
info ikonka
Zdroj: Array

Už za pár týdnů se uživatelé Windows 11 dočkají upgradu na verzi 23H2, která měla být prvním operačním systémem s podporou umělé inteligence. Vývojáři Linuxu Lite ale byli rychlejší. Jde o distribuci, která je vhodná pro starší hardware a zajímavým způsobem využívá umělou inteligenci.

Kapitoly článku

Windows získají Copilota s prvky umělé inteligence zřejmě na přelomu října a listopadu, štíhlý Linux Lite to ale stihl o mnoho dříve. Systém integruje ChatBot založený na ChatGPT, který uživatelům pomáhá s jejich dotazy.

Namísto čekání na odpovědi v uživatelském fóru se umělá inteligence snaží poskytovat odpovědi v reálném čase. Další plusový bod tato distribuce získává za hardwarovou nenáročnost: pokud chcete i nadále používat starší a slabší počítač s aktuálním softwarem, je Linux Lite vhodnou volbou, která má nízké nároky na prostředky. Tento bezplatný systém, který je založený na Ubuntu LTS, je určen pro uživatele, kteří vážně přemýšlí o odchodu ze světa Windows.

Novinky v Linuxu Lite

Nejnovější verze 6.6 přináší několik nových funkcí a spoustu nového kódu, protože vývojáři výrazně rozšířili podporu jazyků. Novinkami jsou především:

  • podpora prostřednictvím zabudovaného ChatBotu s umělou inteligencí,
  • nová témata pracovní plochy,
  • vylepšená hardwarová podpora,
  • mnoho standardních aplikací, které jsou součástí výchozí instalace; LibreOffice, VLC, GIMP, Thunderbird a Chrome byly aktualizovány na nejnovější verzi.

Kompletní přehled inovací nejnovější verze mohou zájemci najít v poznámkách k vydání.

Linux Lite: vhodný tip pro uživatele ze světa Windows

Pracovní plocha Linuxu Lite
info ikonka
Zdroj: Linux Lite
Tenký, nenáročný a snadno ovladatelný Linux Lite má ucelenou koncepci.

Na Linuxu Lite je také praktická možnost vyzkoušet si jej v živém režimu. Pokud si vypálíte soubor ISO na DVD nebo zapíšete na USB flash disk například pomocí programu balenaEtcher, můžete si jej vyzkoušet na vlastním hardwaru bez nutnosti instalace. Stávající systém Windows si tím nijak nenarušíte.

Pokud byste se skutečně rozhodli na systém přejít a instalovat jej, nastoupí jednoduchý instalační průvodce, který můžete znát ze systému Ubuntu. Ihned po instalaci se objeví praktická obrazovka nápovědy, která vám pomůže s nastavením systému. V prvé řadě prověřením a případně instalací aktualizací, instalací ovladačů nebo vytvořením bodu zálohy systému.

Nenáročný a dobře vybavený

Programová výbava Linuxu Lite na pracovní ploše
info ikonka
Zdroj: Linux Lite
Softwarové vybavení Linuxu Lite je dobré a uživatelé si mohou snadno instalovat své oblíbené nástroje.

Přibalený desktop Xfce je uživatelsky vstřícný pro začátečníky ve světě Linuxu a znalcům Windows 7 by jeho ovládání nemělo činit sebemenší problémy. Tenký Linux Lite má jak jsme u distribucí Linuxu zvyklí dobrou softwarovou výbavu: od internetového prohlížeče, přes editor obrázků GIMP a kancelářskou sadu LibreOffice, až po přehrávač médií VLC je na palubě k dispozici vynikající základní vybavení, které nezapomíná na nic, co by bylo potřeba.

Mohlo by vás zajímat

Také podpora ovladačů je vynikající a systém uživatelům pomáhá v jednotlivých krocích nastavení konkrétních funkcí. Jedinou nevýhodou je, že podobně jako Ubuntu má Linux Lite k dispozici ke stažení pouze 64bitový image.

Hardwarové požadavky systému Linux Lite


Minimální Doporučené

CPU 1 GHz 1,5 GHz

RAM 768 MB 1 GB

Volné místo na disku 8 GB 20 GB

Rozlišení displeje 1024 x 768 1366 x 768

Ideální pro provoz na starším hardwaru

Skromný systém, jakým je Linux Lite, je ideální pro provoz staršího hardwaru. I když byste mohli přejít na Windows 11 a dopřát si třeba nový notebook, můžete jednoduše dále používat stávající starší systém s Linux Lite. A možná díky němu přijdete Linuxu na chuť.

Zdroj: Linux Lite, Balena Etcher


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme