Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Také jste podlehli nakupování na Temu? Pak pozor – některé produkty se mohou i vznítit

Jiří Palyza 30.10.2023
Zdroj: Shutterstock

Oblíbené internetové tržiště Temu se před nějakým časem rozšířilo i k nám. Měli byste ale být opatrní. Pozor na případné padělky, ale také riziko požáru, které může být například u netestované elektroniky.

Kapitoly článku

Dlouhou dobu byla na prvním místě nejstahovanějších aplikací z mobilních platforem oficiální appka ChatGPT. Tu ale nahradila ještě donedávna neznámá nákupní aplikace, která je najednou všude.

Řeč je o nákupní aplikaci Temu, která přišla s mottem "Nakupujte jako miliardář". Je to narážka na velmi nízké ceny, se kterými se můžete setkat napříč celou nabídkou. Někdy si až položíte otázku, zda je vůbec možné koupit rozumná sluchátka za 50 korun a zda se vůbec jedná o seriózní obchod, či jde jen o lákadlo na vytahování peněz z kapes zákazníků.

Centrum pro ochranu spotřebitelů našich západních sousedů nyní upozorňuje uživatele na možné poplatky za daně a cla, i další rizika. Jeho doporučení může být v mnoha ohledech platné i pro náš trh:

  • Raději se informujte o celních a daňových podmínkách při nákupu zboží ze zahraničí.
     
  • Pokud k vám zboží putuje z Dálného východu, počítejte s delšími dodacími lhůtami.
     
  • Zaměřte se na hodnocení produktů jinými uživateli, věnujte trochu času pročtení recencí. Může vám to ušetřit spoustu rozčarování z kvality doručeného produktu.
     
  • Pokud vás obtěžují neustálé reklamní nabídky Temu, můžete v nastavení svého smartphonu vypnout push oznámení, odhlásit se z odběru e-mailového newsletteru nebo odpovědět na reklamní textovou zprávu pomocí STOP podle podmínek používání Temu z 8. července 2023.
     
  • Podobně jako i mnoha jiným aplikacím a službám záleží Temu na osobních údajích. Proto se raději ujistěte, zda jste si pro tuto aplikaci ve svém smartphonu deaktivovali sledování polohy.
     
  • Nedoporučuje se používat jednorázové přihlášení (single-sign-on). Také odmítněte přístup k vašim kontaktům, reklamnímu ID, fotografiím a mikrofonu.

Nákupní aplikace Temu: buďte ve střehu před výhodnými nákupy

Nabídka e-shopu Temu
Temu láká na extrémně nízké ceny a doručování zdarma.
Zdroj: screenshot aplikace Temu, redakce Chip.cz

Pokud se vám v poslední době objevuje hodně reklam na Temu, není to náhoda, protože poskytovatel se usilovně snaží prosadit v Evropě. Platforma funguje trochu podobně jako tržiště Amazon nebo stránky AliExpress – neprodává produkty přímo, ale prostřednictvím nabídky třetích stran.

Stejně jako na jiných čínských e-shopech se zboží nejprve dováží, což vede k dlouhým dodacím termínům. Ačkoliv Temu uvádí, že veškeré zboží zasílá zdarma bez poštovného, úspora za doručení se může rychle vytratit, pokud budete muset zaplatit DPH anebo celní poplatek.

Mohlo by vás zajímat

Podmínky dovozního režimu IOSS (Import One Stop Shop) definují, že "Zboží dovážené ze třetích zemí, jehož vlastní hodnota nepřesahuje 150 EUR (s výjimkou alkoholických výrobků, parfémů, toaletních vod, tabáku a tabákových výrobků, kdy se clo účtuje vždy), zůstává i nadále osvobozeno od cla."

Důležité ale také je, zda je zahraniční e-shop do systému IOSS registrován. Pokud nikoliv a necháte se při celním řízení zastupovat Českou poštou, zaplatíte minimálně za tuto službu poplatek ve výši 53 Kč, pokud po její výzvě předáte požadované údaje. Clo se poté účtuje z hodnoty zásilky.

Mohlo by vás zajímat

Pro výhodnost konkrétního nákupu je pak dobré si ověřit, zda za vás DPH zaplatí obchodník a zda se na nákup bude vztahovat clo. Jen tak lze získat reálnější názor na výhodnost nákupu.

Objednávky přesahující hodnotu 150 EUR, které by již podléhaly celním poplatkům, Temu může zasílat v menších dávkách. Pokud ale na tuto skutečnost upozorní celní orgány, budete muset DPH a dovozní clo zaplatit.

Sporné produkty na Temu

Na tržišti se můžete setkat s produkty, které jsou pro prodej na území Česka zakázané. Může jít například o produkty se zakázanými symboly nebo padělky známých značek.

Společnost Temu sice nabízí možnost nahlášení výrobků, které mohou podat zákazníci a držitelé práv. Pro běžné spotřebitele to však nemusí být vždy samozřejmé. Platforma neustále pracuje na odstraňování padělků a zakázaných položek ze samotné nabídky. Další kritika Temu se týká skutečnoti, že výrobky nemusejí mít označení shody CE nebo může být falešné.

Mohlo by vás zajímat

Značka CE potvrzuje, že jsou splněny všechny "celoevropské požadavky na bezpečnost, ochranu zdraví a ochranu životního prostředí". Levné elektronické výrobky, které nebyly pečlivě testovány, proto mohou znamenat zvýšené riziko – například pro vznik požáru. Také ve výrobcích, které se používají v potravinářském odvětví, by se mohly nacházet látky se škodlivými složkami.

Uživatelské recenze o Temu

Balík e-shopu Temu
Po dlouhé cestě se může stát, že balíček dorazí poškozený.
Zdroj: Shutterstock

Na webu Trustpilot lze najít negativní rezence na tržiště Temu. A pokud jde o hodnocení pěti hvězdičkami, často si všimněte, že obsahuje kód voucheru. Zákazníci, kteří platformu skutečně vyzkoušeli, zpravidla uvádějí následující skutečnosti:

  • neobdržené zásilky,
     
  • špatně zabalené výrobky,
     
  • rozbité zboží,
     
  • problémy s platebním procesem.

Mohlo by vás zajímat

Jako zákazníci neuzavíráte smlouvu s Temu, protože platforma slouží pouze jako zprostředkovatel. Dostat se ke skutečnému dodavateli zboží je poměrně složité, až beznadějné.

Někteří uživatelé kritizují, že doručené zboží, které dorazilo, ne vždy odpovídalo objednávkám. Například oděvy mohou být dodány v jiné barvě nebo výrobky z plastu se mohou při prvním použití rozbít.

Ani zákaznický servis údajně nebyl příliš vstřícný, protože existuje jazyková bariéra. Vzhledem k tomu, že platforma Temu nemá zastoupení v EU, je velmi pravděpodobné, že při vymáhání svých práv kupujícího budete mít potíže.

Opatrně a obezřetně

Jako i v mnoha jiných případech platí i pro Temu: pokud něco vypadá příliš dobře na to, aby to byla pravda, raději buďte ve vyšší míře opatrní. Temu sama o sobě je seriózní prodejní platforma a nejedná se o phishing nebo falešný e-shop. Mnoho uživatelů má velmi pozitivní zkušenosti. Před vlastním nákupem je ale často velmi obtížné posoudit kvalitu produktů.

Jiní zákazníci také uvádějí, že zboží vůbec nedorazilo a že zákaznický servis nebyl vstřícný. Takže riziko zde zůstává. Proto pokud možno neobjednávejte drahé výrobky, dávejte pozor na celní předpisy, a také pozor na padělky.

Zdroj: Finanční správa, Trustpilot, Chip365


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud