Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Task manažer pro profíky: prohledejte svůj systém až do poslední zásuvky

Jiří Palyza 23.12.2019

Správce úloh už mají Windows zabudovaný, ale Microsoft má i další bezplatný nástroj určený profesionálům, který disponuje ještě více funkcemi. Dá se využít pro hledání příčin chyb a je to dobrý analytický pomocník.

Správce úloh se ve Windows používá zpravidla ve chvíli, kdy došlo k selhání některého z programů. Jeho prostřednictvím můžete prohlížet spuštěné programy (procesy), vybrat je ze zobrazeného seznamu a vynutit jejich ukončení. Pokud se chcete do Windows ponořit hlouběji nebo hledáte správce úloh s několika dalšími funkcemi, měli byste se podívat na alternativní Process Explorer, který byl nyní vydán ve verzi 16.31.

processexplorer-logo
Process Explorer 16.31
Pokud chcete vědět, co vše je spuštěno v počítači se systémem Windows, pomůže vám v tom „Process Explorer“. Freeware zobrazuje všechny podrobnosti velmi pečlivě.

 

Jak programu porozumět

processexplorer1

Barevný kód: Process Explorer používá odlišné barvy pro různé procesy.

Microsoft nabízí Process Explorer od akvizované společnosti Sysinternals. Freeware nezabere ani 2 MB a nemusí být instalován. Alternativní správce úloh se spustí rychle. Pokud nástroj otevřete, zobrazí se mnoho položek a některé z nich jsou zvýrazněny barvami.

V horní části nabídky se také zobrazují malé diagramy, znázorňující využití CPU, RAM a vstupů/výstupů. Pod položkami "Options/Možnosti" a "Configure Colors/Konfigurace barev" můžete zobrazit a změnit barevné schema. Procesy, které běží pod stejným uživatelským účtem jako Process Explorer jsou zobrazeny světle fialovou, služby Windows růžovou a neaktivní procesy šedou. Stromové uspořádání zobrazuje hierarchickou strukturu běžících programů. Pokud přejedete myší přes zobrazené položky, Process Explorer ukáže cestu k odpovídajícímu souboru.

Ukončení procesu nebo otestování na přítomnost malwaru

processexplorer2

Antivirový skener: procesy mohou být testovány na přítomnost virů přímo z Process Expoleru.

Ovládání je jednoduché: vyberte proces ze seznamu a zobrazte kontextovou nabídku. Zde najdete důležité funkce, např. "kill commando" k ukončení vybraného procesu. Z něj "Kill Process Tree" ukončuje celý hierarchický strom procesu. V kontextové nabídce najdete i další užitečné nástroje pro zkoumání procesů. Například "Search Online" spustí vyhledávání na webu, kde se pak můžete o konkrétním procesu dozvědět více informací. "Check VirusTotal" je také užitečný pro kontrolu procesu pomocí online antivirových programů. Process Explorer poté zobrazí v dodatečném sloupci kolik z použitých online skenerů mělo úspěšné detekce.

V této souvislosti je také velmi praktická možnost "Verify Image Signatures", která zobrazuje poskytovatele, kterým byly podepsány spuštěné programy. Malware, který se maskuje falešným jménem, lze zjistit díky chybějícímu certifikátu.

Využití vždy na očích

processexplorer3

Malé diagramy na hlavním panelu zobrazují využití systému.

Pokud by se vám Process Explorer zalíbil, můžete v "Options/Možnostech" kliknout na "Replace Task Manager/Nahradit Správce Úloh" pro výměnu vestavěného Task Manažeru ve Windows. Podobně jako on i Process Explorer bude bedlivě sledovat využití systému. Chcete-li sledovat zatížení, můžete kliknout na "Tray Icons" v části "Options". Kromě "CPU Historie" zaškrtněte také "I/O History", "GPU History" a "Physical Memory History". Poté se na hlavním panelu objeví malé diagramy, které ukazují zatížení.

Lepší Správce Úloh pro Windows

Pokud neznáte a nepoužíváte Správce úloh, nepotřebujete ani Process Explorer. Dokonce ani ti z uživatelů, kdo prostřednictvím Správce úloh sestřelují zablokované programy, z profesionálního nástroje Microsoftu příliš mít nebudou. Process Explorer je primárně určen pro Windows specialisty, kteří například sledují příčiny některé z chyb a potřebují silný analytický nástroj. Ale i běžní uživatelé mohou nahradit Správce úloh Process Explorerem. Freeware je rychlý, zaměřený na sledování procesů a mimo jiné nabízí i mnoho doplňkových funkcí.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme