Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tenká navigace s multi-touch displejem

redakce 04.05.2010

Výrobce GSM navigací Garmin se pochlubil s údajně nejtenčí přenosnou automobilovou navigací na trhu – s modelem nüvi 3790T. Ten má tlouštku pouhých 9 mm.

Systém otočného displeje umožňuje uživateli výběr orientace celého přístroje na šířku nebo na výšku, kdy je na displeji vidět delší úsek mapy před automobilem. Orientace displeje se na základě integrovaného polohového čidla přepíná automaticky. Multi-touch displej umožňuje ovládání některých funkcí pomocí kombinace dotyku dvou prstů (posun dvou prstů na displeji k sobě nebo od sebe při změně měřítka).
Modely nüvi 3790T obsahují funkci ecoRoute – výpočet nákladů ceny paliva pro navrženou trasu nebo pro určité období provozu automobilu. Novinkou je ecoRouteHD – při použití bezdrátového čidla Garmin ecoRouteHD je umožněna bezdrátová komunikace s motorem automobilu. Čidlo rozšiřuje funkce navigace o plnohodnotné funkce palubního počítače, měřiče spotřeby, výuky úsporné jízdy a přístupu do informací diagnostiky vozu. Navigace se dodává s napájeným stojánkem s druhým reproduktorem pro čistší zvuk v automobilu. Kormě podpory uličních map velkých měst ve formátu cityXplorer (umožňují výpočet trasy pro pěší navigaci, včetně zohlednění tras MHD) nabízí navigace 3D zobrazení významných budov a terénů a ovládání hlasem (bohužel čeština u této funkce není mezi podporovanými jazyky).

Technická specifikace Garmin nüvi 3790T:
Rozměry: 12,2 x 7,5 x 0,89 cm; hmotnost: 113,4 g; rozměr displeje: 9,7 x 5,7 cm (úhlopříčka 4,3”); rozlišení displeje: 800 x 480 pixelů; typ displeje: skleněný, otočný WQVGA barevný TFT s bílým podsvícením; výdrž Li-Ion baterie: až 4 hodiny, rozšiřitelná paměť o microSD datové karty; technologie: myTrends, trafficTrends, zobrazení 3D budov, zobrazení 3D terénu, asistent řazení do jízdních pruhů, fotorealistické náhledy, bluetooth hands free, napájený stojánek s automatickým uložením pozice parkování.

Garmin ecoRouteHD

Čidlo ecoRouteHD
Čidlo ecoRouteHD
Příklad zobrazovaných údajů z ecoRouteHD
Příklad zobrazovaných údajů z ecoRouteHD

Zařízení ecoRouteHD je založeno na komunikaci přenosné GPS navigace s diagnostikou automobilu prostřednictvím bezdrátového čidla připojeného do konektoru OBD II, který je od roku 1996 používán jako standardní rozhraní v automobilovém průmyslu. ecoRouteHD je schopen prostřednictvím OBDII standardu v reálném čase získat a zobrazit řadu informací o voze a jízdě. Šíře dostupných informací je závislá na značce a typu automobilu. U dobře vybavených automobilů může být k dispozici až 15 veličin, které je možné kombinovat na displeji navigace. Méně vybavené vozy mohou poskytovat na výběr 4-6 veličin. Z dostupných veličin lze vybrat až čtyři, které budou společně zobrazeny na displeji palubního počítače.

Dostupné funkce: Okamžitá spotřeba, teplota vzduchu na sání, teplota chladicí kapaliny/teplota oleje/tlak, pozice plynového pedálu, palivová směs, stav motoru, informace o napětí baterie a stavu dobíjení, informace o ventilaci/ klimatizaci, otáčky motoru.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme