Žalobcem je Henry Yeh, obyvatel Kalifornie, který vlastní Model Y. Zažaloval Teslu jménem svým a všech ostatních lidí v USA, kteří kdykoli v posledních čtyřech letech vlastnili nebo si pronajali vůz Tesla. Žaloba vychází z tvrzení uvedených v článku agentury Reuters, který byl založen na rozhovorech s devíti bývalými zaměstnanci společnosti Tesla.
"Tesla pořizuje záznamy zranitelných osob na jejich vlastním pozemku, v jejich vlastních garážích, a dokonce i v jejich vlastních domech, včetně nejméně jednoho případu, kdy kamery Tesly zachytily video nahého muže v jeho domě," uvádí se v žalobě. "Tesla také zachytila a šířila videa a snímky domácích mazlíčků zákazníků a dokonce i jejich dětí - skupiny, kterou společnost již dlouho považuje za zranitelnou vůči zneužívání a manipulaci. Zájem rodičů na soukromí jejich dětí je totiž jedním z nejzákladnějších svobodných zájmů, které společnost uznává."
Od roku 2019 zaměstnanci společnosti Tesla přistupovali k těmto snímkům "nikoli za deklarovaným účelem komunikace, plnění služeb a vylepšování jízdních systémů vozidel Tesla", ale "za účelem nevkusné a nedovolené zábavy zaměstnanců společnosti Tesla a možná i osob mimo společnost a ponížení těch, kteří byli tajně zaznamenáni", napsali Yehovi právníci.
Zaměstnanci Tesly pozměnili fotografie domácích mazlíčků zákazníků "v memy tím, že je před zveřejněním ve skupinových chatech je přikrášlili popisky nebo komentáři," uvádí se v žalobě. "Zatímco některé příspěvky byly sdíleny pouze mezi několika zaměstnanci, jiné mohly vidět 'desítky' zaměstnanců společnosti Tesla. A jak je v internetové kultuře běžné, mnoho z těchto videí a obrázků bylo s velkou pravděpodobností sdíleno s osobami mimo společnost."
Stížnost byla podána u okresního soudu USA pro severní okres Kalifornie. Yeha zastupují dvě advokátní kanceláře, které se zaměřují na hromadné žaloby na ochranu spotřebitele, Fitzgerald Joseph a Blood Hurst & O'Reardon.
Jak informovala agentura Reuters, jeden z bývalých zaměstnanců uvedl, že na záběrech viděl "skandální věci", včetně "intimních scén, ale ne nahoty", a také "určité kusy prádla, určité sexuální wellness předměty... a prostě soukromé scény ze života, do kterých byli opravdu zasvěceni, protože se auto zrovna nabíjelo".
Jeden z bývalých zaměstnanců také agentuře Reuters řekl: "Vadí mi to, protože lidé, kteří si auto koupí, podle mě nevědí, že jejich soukromí není respektováno... Mohli jsme vidět, jak perou prádlo a další intimní věci. Mohli jsme sledovat i jejich děti." Žaloba mimo jiné tvrdí, že Tesla porušila kalifornské ústavní právo na soukromí, státní zákon o nekalé soutěži a státní zákon o právních prostředcích ochrany spotřebitele.
Žaloba požaduje odškodnění a sankční náhradu škody ve výši, která bude stanovena při soudním řízení a také soudní příkazy, které Tesle nařídí, aby přestala nahrávat, prohlížet a sdílet videa a snímky v rozporu s právem a aby zničila všechny osobní údaje získané v rozporu s právem.