Přejít k hlavnímu obsahu

Test 10 notebooků s procesory Intel Core i3 a i5

redakce 16.06.2010

Chip poprvé uspořádal srovnávací test notebooků založených na procesorech Intel „Arrandale“ neboli Core i3, i5 a i7. Přináší tato generace opravdu notebookovou revoluci?

Doposud nevídaný výpočetní výkon spojený s nízkou spotřebou – tak zněly sliby Intelu při uvedení mobilních procesorů Arrandale. Tyto procesory se navíc díky příznivé ceně usadily i v noteboocích střední třídy, takže jsou dostupné i běžným uživatelům. Do testovací laboratoře Chipu jsme přinesli deset notebooků osazených právě těmito procesory a ověřili jsme si, že Intel slovo dodržel. Mobilní procesory Core i mají opravdu vyšší výkon než většina čipů generace Core2 Duo, a přitom spotřebují stejně, nebo dokonce i méně energie.

V porovnání s procesory Core2 Duo řady „Penryn“ přináší nová generace něco víc než jen nové označení Core i3, i5 a i7. Z technologického hlediska jde opravdu o poměrně zásadní revoluci. Výrobní proces byl zmenšen ze 45 na 32 nanometrů, což s sebou přináší snížení spotřeby. V těle procesoru se kromě části CPU nově nacházejí i grafický čip a řadič operační paměti RAM. Integrace těchto komponent přímo do procesoru zvyšuje rychlost systému a snižuje celkové výrobní náklady. Pokud bychom měli přirovnat výkon nových mobilních procesorů k automobilovým motorům, pak Core i3 představují nejběžnější a nejlevnější benzinové motory, montované do základních verzí osobních automobilů, Core i5 bychom srovnali s dražšími turbodiesely a řada i7 pak odpovídá pohonným jednotkám řady GTi. Veškeré mobilní procesory generace Arrandale jsou 64bitové, mají dvě jádra a podporují technologii Hyper-Threading. Operační systém je tedy považuje za čtyřjádrové a práci dělí tak, že na každé fyzické jádro směruje úlohy pro dva virtuální procesory. Všechny procesory této řady mají paměťový řadič pro moduly DDR3 s frekvencí 800 nebo 1 066 MHz.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme