Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Acer Iconia Switch 10 SW5

Michal Bareš 17.07.2014

Měli jsme možnost vyzkoušet vynikající tableto-notebook Acer Iconia Switch 10 SW5. Je lehký, vydrží na baterii, snadno se odepíná displej od klávesnice a v rozumné ceně je i Office.

web-switch-nahled

Ace Iconia Switch 10 SW5

Nová generace procesorů Intel Atom Bay Trail přinesla do kategorie malých a cenově dostupných notebooků a tabletů stejnou revoluci, jakou znamenalo uvedení prvních Atomů pro vznik netbooků. Netbooky přinesly před pár lety nečekanou mobilitu i pro uživatele, kteří si nemohli dovolit utratit za miniaturní, snadno přenosný notebook s dlouhou výdrží na akumulátor desítky tisíc korun. Stejně zásadní krok znamenají nové stroje s Atomy Bay Trail pro rozšíření dotykově ovládaných konvertibilních tabletů s Windows 8.1. Díky dostatečnému výkonu a úspornému provozu tohoto procesoru vydrží tato mobilní zařízení na akumulátor pracovat celý den (během testu zvládl Switch nepřetržitě pracovat s rozsvíceným displejem po dobu šesti až sedmi hodin, v reálném provozu jej i při intenzivním používání stačí nabít jednou za den). Výkon procesoru v kombinaci se 2 GB RAM stačí na práci s kancelářskými aplikacemi, na netrhaný běh filmu v HD rozlišení i na jednoduché strategické nebo logické hry. Bez problémů jsme si zalétali ve hře Flight Theory, kterou lze zdarma stáhnout z obchodu Windows Store. Námi testovaný Switch byl osazen 64GB flashovým úložištěm, které po odečtení skrytého servisního oddílu a prostoru pro instalovaný systém a další aplikace nabídne uživateli cca 43 GB volného prostoru, což na pracovní soubory, několik programů a trochu hudby stačí. Nejedná se o klasický SSD disk, ale o úložiště typu paměťové karty, takže jsme mu naměřili průměrnou rychlost čtení okolo 128 MB/s s přístupovou dobou 0,54 ms. V prodeji ještě bude levnější verze s 32GB úložištěm a model s 32GB úložištěm a v klávesnici instalovaným 500GB magnetickým diskem. Námi testovaný model bez HDD a s 64 GB „SSD“ disku nám připadá jako ideální kompromis.

web-switch-lezici-nahled

Ace Iconia Switch 10 SW5

Hitem vánočního trhu byl podobný stroj Asus T100TA, který má v podstatě stejné CPU a také jen 2 GB RAM, ale Acer má větší flashový diskový prostor, takže zatímco po instalaci potřebných aplikací zbývá v Asusu pouze cca 10 GB místa, Switch 10 nabídne o 32 GB víc. Na rozdíl od Asusu, který se napájí pomalým USB konektorem, má Acer klasický napájecí adaptér 12V/1,5A, takže se rychleji nabíjí. Na druhou stranu jej nelze prostřednictvím microUSB konektoru nabíjet ani nouzově. Největší rozdíl mezi oběma stroji však spočívá v konstrukci připojení displeje (tabletové části) a klávesnice. Klávesnice není vybavena žádným mechanicky posuvným systémem, ale jen dvěma kovovými růžky, které zapadnou do otvorů tabletu, kde se přichytí pomocí silných neodymových magnetů. Spojení je pevné, notebook v pohodě vydrží nošení hlavou dolů za klávesnici a tabletová část z něj nevypadne, dokonce ani když hodně třeseme. Díky jednoduchému a pevnému systému uchycení a dotykovému konektoru lze displejovou část snadno otočit směrem od klávesnice ven, čímž se klávesnice notebooku změní na podstavec, a navíc lze notebook používat i v podobě stanu.

S ohledem na cenu jsme byli nadšeni zpracováním i použitými materiály. Klávesnice je na dotyk sice možná až příliš plastová, ale tělo displeje (počítače) je pevné, vzhledově střídmé a nekroutí se. Při zaklapnutí se netvoří mezi tabletem a klávesnicí mezera, do které by mohly zapadnout drobné předměty a poškodit displej. Pozornost zaslouží kvalitní IPS panel, který má na 10,1“ úhlopříčku ideální rozlišení a široké pozorovací úhly. Za slunečného dne na zahrádce je ale přes vysoký jas displeje jeho čitelnost poněkud horší následkem silných odrazů okolního prostředí. Díky dostatečně výkonným reproduktorům se slušnou kvalitou reprodukce lze na notebooku přehrávat hudbu i bez externích bedýnek.

web-switch-stan-nahled

Ace Iconia Switch 10 SW5

Výsledky testu:

Acer Iconia Switch 10 má hned několik silných stránek. Patří k nim vynikající poměr mezi cenou a výkonem, naprosto tichý chod díky pasivnímu chlazení, možnost otočení displeje, kvalitní panel, MS Office H&S v ceně, použitelná klávesnice, slušné zpracování i výdrž na akumulátor. Nevýhodou je občasné zatuhnutí klávesnice, možná až příliš lesklý displej a pouze jeden USB 3.0 port na klávesnici.

Michal Bareš

 

Technická data

CPU / RAM         Intel Atom Z3745 (1,3 GHz) / 2 GB

Grafika                 Intel HD Graphics

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   10,1“ / 1 366×768 bodů / IPS / lesklý / dotykový

Úložiště / SD karta          64 GB / microSD

Porty                    1× USB 3.0, 1× microUSB, 1× microHDMI, 1× microSD, 1× audio, webcam, BT, WiFi 802.11n

Výdrž na akumulátor (PCMark 8 Home / Work)                6:03 / 6:58 h:m

PCMark 8 (Home / Work):          1 654 / 2 706

BAPCo TabletMark 2.0                  175

Cinebench R9.5 / R10    530 / 3 361

Cinebench R11.5 CPU 1,23 / OpenGL 6,70 fps

Operační systém             Windows 8.1

Rozměry a hmotnost     262×177×8,9 mm, 592 gramů (1 109 s klávesnicí)

Cena vč. DPH                    10 990 Kč

CHIP 1,8 (výborný)

web-acer-switch-tablet-nahled

Ace Iconia Switch 10 SW5Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud