Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Acer Liquid Z5 - zdatný konkurent

Michal Bareš 14.05.2014

Acer nedávno začal prodávat první tři modely smartphonů, do konce roku jich chce ale uvést na trh ještě víc. První modely mají zákazníky oslovit kombinací slušné ceny, solidního zpracování a několika specialit uživatelského rozhraní Androidu.

test-acer-liquid-z5-nahled

Acer Liquid Z5

Z hardwarového hlediska je Liquid Z5 srovnatelný s ostatními telefony cenové kategorie okolo 4 000 Kč, zpracováním se v této konkurenci řadí k tomu nejlepšímu. Díky tloušťce 8,8 mm se 5“ telefon pohodlně drží v ruce, materiály námi testované bílé varianty působily na dotek příjemným dojmem. Krycí sklo displeje je hodně lesklé a během dvou týdnů nošení v kapse spolu s klíči se nijak závažně nepoškrábalo.

Pětipalcový Liquid Z5 má podle nás z momentálně uvedených smartphonů Acer nejhezčí design, což může být argumentem i pro zájemce, kteří by si jinak vybrali menší, lehčí a levnější model se 4“ displejem a prakticky stejným rozlišením. Kombinace nižšího rozlišení a většího displeje ale nebude vadit například seniorům, pro které Acer navíc připravil speciální rozhraní s většími ikonami a možností rychlého přístupu k psaní textových zpráv, FM rádiu, seznamu kontaktů, předpovědi počasí, hodinkám a k několika vybraným telefonním číslům. Otázkou samozřejmě je, proč si pořizovat chytrý telefon a potom mu takto omezovat funkce, ale ovládání velkého dotykového displeje s čitelnými ikonami je rozhodně jednodušší než ovládání starého telefonu s malým displejem a drobnými tlačítky. Telefon jsme testovali v poslední předprodejní verzi, takže ačkoliv byl jinak plně lokalizován do češtiny, seniorské rozhraní bylo v angličtině. Do prodeje ale půjdou modely s kompletní češtinou.

screen-senior-z5-nahled

Starší uživatelé mají někdy problém zvládat moderní techniku. Smartphone Acer Liquid Z5 lze přepnout do zjednodušeného uživatelského rozhraní, které nabízí snadný přístup k základním funkcím telefonu.

Další zajímavostí je tlačítko na zadní straně telefonu, které má označení AcerRAPID. Je programovatelné, takže může sloužit k přijímání a ukončování telefonních hovorů, spouštění fotoaparátu či svítilny nebo například načtení čárového kódu. My jsme mu přiřadili funkci spouště fotoaparátu, byli jsme však překvapeni, když jsme v paměti telefonu našli řadu tmavých, náhodou pořízených snímků interiéru kapsy. Fotoaparát s 5Mpx snímačem se hodí pouze na dokumentační snímky a nenahradí ani nejlevnější kompakt. Fotografie pořízené za vynikajících světelných podmínek lze bez skrupulí vytisknout na fotopapír 10×15 cm, ale i za slunce je spoušť poměrně laxní, se zhoršujícími se světelnými podmínkami se ještě zpomaluje a na snímcích se rychle objevuje šum. Pomalejší spoušť a horší kvalitu snímků asi není férové telefonu této cenové kategorie vyčítat, ale upozornit na ně musíme. Drobné problémy jsme při provozu zaznamenali s přesností GPS přijímače, i ta by ale měla být ve finální verzi ROM vyřešena. Díky úspornému hardwaru, nižšímu rozlišení a 2 000mAh akumulátoru vydrží telefon na jedno nabití dva dny poměrně intenzivního používání.

Plynulý provoz uživatelského rozhraní nijak neukazuje na to, že se jedná o telefon s cenou pod 4 000 Kč. Acer sice použil jen dvoujádrový 1,3GHz procesor Cortex A7 s grafikou Mali 400 a 512 MB RAM, ale reakce systému jsou svižné, přehrávané video netrhá a přepínání mezi aplikacemi také nezabere věky. Z interní 4GB paměti je uživateli dostupných 2,14 GB, přičemž kapacitu telefonu lze zvýšit microSD kartou, nikoliv však pomocí microUSB flash disku. Baterii se slušnou kapacitou 2 000 mAh nelze vyndat, takže krytky paměťové karty a obou SIM karet jsou umístěny na boku telefonu. Mají špatně čitelné označení a komfort jejich otevírání bychom ohodnotili tak na tři minus. Co nás ale hodně potěšilo, to je možnost vložit do telefonu jak microSIM bez redukce, tak obyčejnou „velkou“ miniSIM kartu. Tento výběr uvítají hlavně začínající uživatelé smartphonů, kteří přecházejí ze staršího tlačítkového telefonu.

Shrnutí testu

Kvalitní a cenově dostupný značkový smartphone s dobrou výbavou, příjemným tělem, velkým displejem a několika uživatelskými vychytávkami. Běh systému je plynulý, fotoaparát je ale pouze dokumentační.

 

Výhody: Kvalitní tenké tělo, nízká cena, rozhraní pro seniory, dvě SIM různých velikostí, tlačítko rychlého přístupu.

Nevýhody: Horší fotoaparát, nižší rozlišení displeje, nižší přesnost GPS.

Technická data

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   5“ / 480×854 bodů

Procesor / RAM               Cortex A7 / 2× 1 300 MHz / 512 MB

Kapacita akumulátoru                   2 000 mAh

Výbava                Wi-Fi, USB 2.0, BT, GPS, 3G, 5Mpx fotoaparát, tlačítko AcerRapid, dvě SIM karty, microSD slot, FM rádio, svítilna

Uživatelská paměť (interní / externí / USB OTG)              2,14 GB / microSD / ne

Operační systém             Android 4.2.2

Rozměry a hmotnost     145×74×8,8 mm / 147 g

Cena vč. DPH: 3 990 Kč

 

 

CHIP výborný (1,8)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud