Díky tloušťce pouhých10 mmje Swift 7 momentálně nejtenčím notebookem na světě a díky kovovému zlatočernému tělu okamžitě upoutá pozornost všech, kteří jej vezmou do ruky. Extrémně tenký design se negativně nepodepsal na tuhosti šasi, notebook je pevný, neohýbá se, klávesnice nepruží a víko dobře chrání panel displeje. Ten ale bylo nutné vyztužit krycím sklem s leklým povrchem, takže ačkoliv není displej dotykový, je lesklý. To je první úlitba, kterou bylo nutné za rekordně štíhlé tělo přinést. Druhou je absence portů. Swift 7 má pouze 3,5mm audiojack a dva USB-C konektory, které dokážou přenášet data rychlostí USB 3.1 Gen2 apodporují standard Thunderbolt 3, umožňující přenos videa v ultravysokém rozlišení při 60 Hz. Propustnost a verzatilita obou USB-C portů je výborná, ale kromě nich není na notebooku žádný jiný konektor. Vzhledem k tomu, že jeden z USB-C portů slouží i pro napájení notebooku, majitel tak má k dispozici většinou pouze jednu USB-C zdířku, takže pro práci s externím monitorem, klávesnicí a myší bude nutně potřebovat buď nejmodernější monitor s USB-C rozhraním a USB rozbočovačem, nebo samostatný USB-C rozbočovač. Ten ale Acer momentálně nenabízí, k notebooku je přibalena pouze jedna redukce z USB-C na USB-A. Škoda, alespoň dvouportový hubík, ideálně s redukcí na HDMI, by se hodil.
Swift 7 je postaven na nejnovější generaci procesorů Intel Kaby Lake. V případě testované konfigurace se jednalo o procesor s označením Core i7-7Y75, tedy o nástupce ultraúsporných procesorů dříve označovaných jako Core-m. Výsledky našich měření ukazují, že výkon tohoto procesoru je jen o trochu nižší než výkon „plnohodnotných“ modelů Core i7-5500U a je vyšší než u procesorů Core i5-6200U. Moderní Kaby Lake řady Core i7-7500U jej však značně překonává. Bez ohledu na výsledky benchmarků zvládá Swift 7 v kombinaci s 8 GB RAM a 256GB rychlým SSD diskem hravě všechny běžné úkoly a nezadýchá se ani při práci s větším množstvím zároveň otevřených aplikací. Ohromnou výhodou použitého procesoru Core i7-7Y75 se 4,5W TDP je pasivní chlazení, díky kterému je notebook při práci absolutně tichý. Vzhledem k tomu, že kovové šasi zařízení slouží částečně i jako chladič CPU, dokáže procesor pracovat i při pasivním chlazení na své nominální frekvenci s možností občasného zrychlení v Turbo režimu. Nová generace ultraúsporných procesorů Kaby Lake umožňuje kvůli možnosti pasivního chlazení i řízené podtaktování na 600 MHz a 3,5W TDP, to však není případ tohoto notebooku. Výsledný výkon sestavy, měřený v benchmarku PCMark 8, například ukázal, že notebook je celkově výkonnější než dva roky stará vlajková loď Aceru, model Aspire S7-393 s plnohodnotným procesorem Core i7-5500U.
Další výhodou procesorů Kaby Lake je koprocesor, který má na starosti hardwarovou akceleraci kódování a dekódování videa ve vysokém rozlišení a HEVC. Ten výrazně snižuje spotřebu procesoru při přehrávání videa, takže ve spolupráci s dalšími pokročilými funkcemi pro snižování spotřeby vydrží notebooky s procesory Kaby Lake zase o něco déle na baterii. Úsporný chod se projevuje hlavně při běžné práci, kdy uživatel pracuje s kancelářskými aplikacemi, internetem a občas si pustí video. Navíc nepracuje neustále, ale občas na pár minut vynechá. V takovém případě (a s trochu staženým jasem displeje) lze od Aceru Swift 7 čekat minimálně deset hodin výdrže při provozu na baterii. Při psaní článků s hodně ztlumeným displejem jsme se dostali dokonce na čtrnáct hodin práce. V náročném PCMarku 8 vydržel Swift 7 při maximálním vytížení pracovat lehce přes pět hodin. To jsou na notebook s 13,3“ displejem a hmotností1 126 gramůskvělé hodnoty!
Na notebooku jsme napsali několik desítek tisíc znaků, takže klávesnici jsme si osahali dobře. Je lepší než u jiných modelů Aceru, protože má dostatečně velká a dostatečně od sebe vzdálená tlačítka, samostatný Enter a rozměrný Backspace. Zdvih kláves je s ohledem na tenké tělo poměrně nízký, ale dostatečně přesný. Rozložení klávesnice je jednoduché, vše je tam, kde má být (snad až na vypínač vpravo nahoře). Pod klávesnici se kvůli dodržení malé tloušťky bohužel nevešlo podsvícení. Vyloženě opulentní je ohromný beztlačítkový touchpad. 13,3“ IPS displej nabízí pěkný obraz se širokými úhly pohledu a velmi dobrým jasem i kontrastem, jedinou výhradou zůstává jeho lesklý povrch.
Otázkou je, zda má závod o co nejtenčí notebooky smysl. Samozřejmě, tenký notebook je lehčí, snadno se přenáší a lépe vypadá. Na druhou stranu ale přináší řadu omezení v podobě nedostatku portů a řady konstrukčních kompromisů. Lidé, kteří často cestují a prakticky nepoužívají monitor a externí klávesnici, si jej zamilují. Uživatelé, kteří notebook používají primárně v kanceláři a nosí si jej domů, ale dají přednost modelům s lepší portovou výbavou. Pokud bychom však Swift 7 srovnávali jen v rámci kategorie ultratenkých designových šperků typu Apple MacBook Pro 13, Dell XPS 13, HP Spectre, Asus Zenbook 3 UX390UA nebo Lenovo Yoga 900, je Swift 7 o něco levnější, nabízí nejmodernější procesor a navíc je tenčí než všechny ostatní. Ve stejném těle se navíc za 34 990 Kč prodává i varianta s procesorem Core i5-7Y54. Rozhlížíte-li se tedy v této kategorii, není proč váhat.
Technická data
CPU / RAM Intel Core i7-7Y75 / 1,3–3,4 GHz / 2 + 2 jádra / 8 GB
Grafika Intel HD Graphics 615
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 13,3" / IPS / 1 920 x 1 080 / lesklý / nedotykový
SSD / HDD / ODD 256 GB / - / -
Porty 1x USB-C (napájení+data), 1x USB-C (Thunderbolt 3), 1x audio, Wi-Fi 802.11ac, BT 4.1
PCMark 8 (Home / Work) 2 968 / 4 069 bodů
PCMark 8 (Home / Work) 5:13 h:m / 5:06 h:m
3Dmark CG / SD 4 431 / 2 669 bodů
Cinebench R9.5 / R10 / R15 1 469 / 9 606 / CPU 208 bodů / 27,63 fps
Rozměry a hmotnost (komplet) 324 x 229 x 10–10,5 mm, 1126 g
Cena 39 990 Kč
CHIP výborný (1,2)