Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Asus ROG Phone 8 Pro – víc než jen herní telefon převálcoval konkurenci

Michal Bareš 15.02.2024

Asus pozicuje ROG Phone 8 jako herní smartphone, ale ve skutečnosti je to úžasný univerzální telefon, který exceluje ve všech testovaných kategoriích.

Kapitoly článku

ROG Phone 8 Pro patří mezi moderními smartphony na naprostou špičku a v našich dlouhodobých srovnávacích testech se dokonce umístil na druhém místě, hned za Galaxy S24 Ultra, ale před iPhonem 15 Pro Max. Telefon nabízí nejen špičkový výkon a rychlý a jasný OLED panel, ale získal také nejvyšší hodnocení v oblasti výbavy. K tomu je nutné připočíst dlouhou výdrž na baterii a perfektní fotoaparát.

Jako herní speciál podává Asus ROG Phone 8 Pro skvělý výkon. Rychlý Snapdragon 8 Gen3 má přebytek výkonu na provoz nejnáročnějších herních titulů na nejvyšší úrovni detailů. Skvělá zpráva je, že se telefon při hraní zahřívá jen nepatrně, a dokonce ani nezáleží, jestli k němu připojíte externí ventilátor, nebo se obejdete bez něj.

Asus ROG Phone 8 Pro
Asus ROG Phone 8 Pro s přídavným ventilátorem, osazeným dalšími herními tlačítky
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Díky moderní rychlé Wi-Fi 7 a podpoře 5G je maximálně plynulé i streamování her. 6,8“ OLED displej vytváří skvělé barvy a disponuje vysokým kontrastem a extrémním maximálním jasem. Kvalitní stereofonní reproduktory zajišťují adekvátní příjemnou zvukovou kulisu.

Šasi telefonu je chráněno proti prachu a vodě a najdeme na něm i dedikovaná herní tlačítka. V našem testu vydržela baterie působivých 16 hodin a plně dobít se dokáže jen za jednu hodinu. Asus ROG Phone 8 Pro má prakticky vše, z hardwarového hlediska chybí jen podpora eSIM. Největší slabinu má tak paradoxně jen ve službách samotného Asusu, který pro špičkový a velmi drahý telefon nabízí pouze dvouletou aktualizaci operačního systému.

Extrémně jasný a plynulý displej

Velký OLED displej telefonu Asus ROG Phone 8 Pro vyčnívá nad konkurencí. 6,8” displej produkuje nejen velmi syté barvy a krásné kontrasty, ale především enormně vysoký maximální jas. V laboratoři jsme mu naměřili působivých 1 961 cd/m², což je momentálně nejvyšší naměřená hodnota, která trumfuje i vlajkové lodě od Samsungu nebo Applu.

Asus ROG Phone 8 Pro
Asus ROG Phone 8 Pro je sice označován za herní telefon, ale má decentní vzhled a skvěle si poradí i jako business telefon
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Herní smartphone překonává většinu konkurence také extra plynulou 165Hz obnovovací frekvencí. Displej boduje také vysokým rozlišením 2 400 x 1 080 pixelů a malým kulatým výřezem pro fotoaparát.

S hmotností 225 gramů a tloušťkou okolo 13 mm se ROG Phone stále dobře drží v ruce. Zadní strana je sice trochu kluzká, ale díky dodávanému plastovému krytu mohou mít hráči větší jistotu, že jim drahý přístroj při práci nevypadne z ruky. Šasi telefonu má vysokou odolnost vůči vniknutí prachu a dočasnému ponoření do sladké vody v souladu s certifikací IP68.

Položíte-li ROG Phone displejem dolů, objevíte na zadní straně další displej, který je ve vypnutém stavu nerozeznatelný od zbytku plastového krytu. Na rozdíl od předchozího modelu ROG Phone 7 Ultimate se však jedná o nenápadný jednobarevný LED displej s 341 diodami, který má na starosti stavové zprávy. Takzvaný "AniMe Vision" může zobrazovat aktuální čas, stav baterie, příchozí hovory nebo drobné animace. Obsah zpráv na zadním displeji lze přizpůsobit v aplikaci Armoury Crate.

Asus ROG Phone 8 Pro
Detailní pohled na zadní blok s informačními diodami
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Vysoký herní výkon i dlouhá výdrž

Asus ROG Phone 8 Pro je jedním z prvních smartphonů, který k nám dorazil s nejnovějším procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen3. Ten v kombinaci s mohutnou 24GB operační pamětí poskytuje opravdu působivý výkon.

Plynulý provoz operačního systému a běžných aplikací je samozřejmý, ale ROG Phone 8 Pro zvládá i ty nejnáročnější 3D hry, jako je například "Genshin Impact", naprosto plynule na nejvyšší úroveň grafických detailů. Nic jiného bychom ale od herního smartphonu této kategorie a cenové úrovně nečekali.

Poněkud nečekaně také ROG Phone zaznamenal nový rekord v oblíbeném testu PCMark. Výsledkem 22 104 bodů dokonce překonal i Samsung Galaxy S24 Ultra, který používá přetaktovanou verzi procesoru Snapdragon 8 Gen3 for Galaxy. Na druhou stranu Samsung dosahuje vyšších hodnot v grafickém testu GFX-Bench. V praxi však rozdíly nejsou patrné.

S telefonem ROG Phone 8 Pro vypadaly všechny hry, které jsme měli možnost si zahrát, skvěle a běžely na nejvyšších snímkových frekvencích. Téměř neuvěřitelné je, že i po 20 minutách nepřetržité herní zátěže pracuje telefon na více než 80 % svého maximálního výkonu, zatímco Galaxy S24 Ultra po stejné době intenzivního zahřívání běží na jen o něco přes 50 % svého maximálního výkonu.

Asus ROG Phone 8 Pro
Obsah balení telefonu Asus ROG Phone 8 Pro
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výdrž na baterie se při hraní liší v závislosti na provozované hře. Při běžném používání vydržel ROG Phone 8 Pro v testu působivých 16 hodin. Přepneme-li na 165 Hz, výdrž se znatelně zkrátí a je nutné jej připojit do napájecího adaptéru už po 10 hodinách a 13 minutách. Nepobude v něm ale dlouho, protože plně dobít se zvládne už za 55 minut. Po pouhé půlhodině nabíjení jej lze při 60 Hz opět používat 11,5 hodiny. Zařízení lze nabíjet i bezdrátově (15 W).

Skvělé herní vychytávky a zbytečný přídavný ventilátor

Díky dvěma dotykovým ultrazvukovým tlačítkům AirTrigger, které jsou umístěny na krajích boční hrany, se hry hrají o poznání zábavněji. AirTrigger fungují stejně jako levé a pravé tlačítko klasického konzolového ovladače. Pro každou hru jim lze individuálně přiřadit funkce, jako je útok, útěk nebo míření. Tlačítka reagují na dotyk přesně a spolehlivě správnou odezvu stisku pak  cítíme vibrací.

V Armory Crate najdeme několik dalších užitečných funkcí. Patří mezi ně nastavení maker, rozpoznávání textu pomocí umělé inteligence nebo režim obrazu v obraze, který umožňuje při delším načítání hry překontorolovat dění na sociálních sítích. Nastavit lze také tři režimy výkonu, zobrazování FPS a režim vibrací.

Asus ROG Phone 8 se v edici Pro dodává v opulentní velké krabici, která interaktivně spolupracuje při prvním nastavení telefonu a obsahuje i externí ventilátor. Takzvaný "Aeroactive Cooler X" má vlastní snadno přístupná tlačítka, která ale podle nás nejsou o moc lepší než AirTriggers. Zajímavější ale je, že ROG Phone 8 Pro vlastně ventilátor vůbec nepotřebuje. Po 30 minutách ve hře "Genshin Impact" vykazoval systém testovaného telefonu jen o čtyři stupně vyšší teplotu než s nasazeným ventilátorem. V obou případech zůstal dostatečně chladný i během dlouhých herních seancí.

Asus ROG Phone 8 Pro
Snímky obrazovky z aplikace Armoury Crate
Zdroj: Aplikace Armoury Crate

Na rozdíl od předchůdce chladič postrádá subwoofer. I když jsou stereofonní reproduktory integrované  v telefonu vynikající, přesto bychom uvítali možnost je trochu podpořit hmatatelnými basy. Podpěra na chladiči umožňuje položit ROG Phone na stůl a připojit k němu externí bezdrátové ovladače.

Povedený fotoaparát na úrovni vlajkových lodí

Tento telefon dokazuje, že fotoaparát herního smartphonu není určen pouze pro zábavu s rozšířenou realitou ve stylu Pokémon GO. Trojitý fotosystém složený z 50Mpx hlavního objektivu, 13Mpx ultraširokoúhlého fotoaparátu a 32Mpx teleobjektivu s trojnásobným optickým zoomem nás přesvědčil, že patří ROG Phone 8 Pro patří i k nejlepším fototelefonům současnosti.

Z hlediska detailů a ostrosti mohou fotografie tohoto herního telefonu snadno konkurovat snímkům z iPhonu 15 Pro. Rozdíly jsou patrné zejména v barevném provedení. Ve světlejším prostředí automatické HDR telefonu až příliš tlačí na intenzitu barev. Vypadá to sice hezky, ale s realitou to má málo společného.

Za šera Asus barvy rozjasňuje méně a noční fotografie jsou stejně příjemné. Noční režim vnáší do tmy přiměřené světlo, i když Apple dělá o něco detailnější fotky. Trojnásobný optický zoom ROG Phone 8 Pro produkuje poměrně bezeztrátové a povedené snímky.

Asus ROG Phone 8 Pro
Noční fotografie z Asus ROG Phone 8 Pro
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Asus ROG Phone 8 Pro
Noční fotografie z Asus ROG Phone 8 Pro s efektem světelné stopy
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Asus ROG Phone 8 Pro zvládne natáčet videa v rozlišení až 8K, ovšem pouze při 24 snímcích za sekundu, filmy ve 4K rozlišení lze natáčet při 60 FPS. Digitální a optický stabilizátor obrazu odvádí dobrou práci. Asus podporuje i režim zpomalených záběrů v HD rozlišení s frekvencí až 480 FPS, ve Full HD max. s 240 FPS. 32Mpx selfie fotoaparát vytváří velmi povedené snímky.

Moderní výbava v decentní herní podobě

Tělo ROG Phone 8 Pro má kvalitní povrchovou úpravu a pohodlně se drží v ruce. Líbí se nám druhý USB-C port na delší straně telefonu a klasický 3,5mm konektor pro sluchátka.

Interní paměť nelze rozšířit pomocí microSD karty, ale vzhledem k tomu, že námi testovaný model byl osazen 1TB úložištěm, to ani není téměř nutné. Po prvním spuštění mají uživatelé k dispozici 935 GB.

Z hlediska další výbavy sází ROG Phone 8 Pro na nejmodernější standardy. Patří mezi ně Wi-Fi 7, podpora 5G a nechybí ani Bluetooth 5.3 a NFC. Mobilní telefon spolupracuje se dvěma SIM kartami, ale možnost aktivovat eSIM chybí.

Naší největší výtkou k tomuto perfektnímu telefonu je s ohledem na cenu neospraveditelná pouze dvouletá podpora aktualizací systému Android. ROG Phone 8 Pro tak dostane ještě Android 16 a poté ještě další dva roky bezpečnostních aktualizací. Pro srovnání Samsung slibuje u Galaxy S24 nové verze systému Android až do roku 2031.

Technická data

Asus ROG Phone 8 Pro


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,8" / 2 400 x 1 080 / OLED / 1-165 Hz

Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 961 cd/m2 / 164 : 1

CPU / GPU / RAM Snapdragon 8 Gen3 / 8x / 364 MHz - 3,3 GHz / Adreno 750 / 24 GB

Výbava 2x SIM (5G), Wi-Fi 7, 2x USB-C (3.2), BT 5.3, NFC, 50+13+32 / 32 Mpx, 5 500 mAh, indukční dobíjení, IP68, audio

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 1 TB (935,5 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii (on-line): 60 Hz / max. Hz / dobíjení 16:02 / 10:13 / 0:55 h:m

PCMark 3.0 / GFX-Bench 22 104 bodů / 123 fps

3DMark WLE / GeekBench 5 204 bodů (31,16 fps) / 7 401 bodů

Operační systém Android 14

Rozměry a hmotnost 164 x 77 x 13,2 mm, 225 g

Výkon (18 %) 1,2

Výbava (18 %) 1,0

Výdrž na baterii (18 %) 1,5

Displej (18 %) 1,1

Fotoaparát (18 %) 1,3

Obchod s aplikacemi (10 %) 1,0

Cena 36 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud