Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Axagon ADSA-M2C – Kopírka na M.2 SSD

redakce 16.05.2023

Dokovací stanice Axagon ADSA-M2C je prvním zařízením svého druhu, které si můžete pořídit. Je totiž výhradně určena pro disky typu M.2 NVMe, tedy malé kartičky, které dnes umí pojmout až 8 TB dat

Na malé krabičce, vyrobené z hliníku, najdeme dva sloty na M.2 NVMe disky, mezi kterými se nachází tlačítko na spuštění jejich klonování. ADSA-M2C se připojuje k počítači prostřednictvím kabelu s koncovkou USB-C a rozhraní splňujícího aktuálně nejvyšší specifikaci USB 3.2 Gen 2 s maximální teoretickou propustností až 10 Gb/s. V balení doku přitom najdete dva připojovací kabely s kombinací USB-C a USB-A konektorů. Kromě toho je nutné dokovací stanici s pomocí přibaleného adaptéru připojit i k napájení z elektrické zásuvky. Jen pro zajímavost – v klidu, se dvěma vloženými M.2 NVMe disky, si ADSA-M2C vezme kolem 8 W, při klonování necelých 15 W. Vedle konektorů pro připojení k počítači a napájení se na zadní straně zařízení nachází ještě posuvný hlavní vypínač, který by si zasloužil trochu elegantnější provedení.

Vedle slotů pro M.2 NVMe disky je osazena řada diod, které indikují jednak vložení disků a pak také průběh jejich kopírování – resp. klonování. Šikovné je, že klonování je řešeno na úrovni firmwaru dokovací stanice, takže pro migraci všech dat z menšího (nebo staršího) M.2 NVMe disku na nový (větší) nepotřebujete žádný další software, a dokonce ani počítač. ADSA-M2C stačí zapojit adaptérem do sítě a po vložení dvou disků označených jako zdroj a cíl (source/target) nejprve stisknout a o 5 sekund později přidržet tlačítko Clone.

My jsme klonování samozřejmě vyzkoušeli. Přenos přibližně 400 GB dat z 500GB staršího M.2 NVMe disku Samsung PM981 na nový, výkonný 1TB Samsung 990 PRO trval asi 7,5 minuty. Zkusili jsme ještě klonování ze Samsungu 990 PRO na 2TB Crucial P5 a tentokrát jsme naměřili 26 minut. Je jasné, že záleží na konkrétní kombinaci M.2 NVMe disků a jejich vlastností. Naopak nezáleží na množství dat na disku, protože firmware vždy zkopíruje zdrojový disk sektor po sektoru – ať už je obsazený, nebo prázdný.

ax2

Axagon ADSA-M2C klonuje disky na úrovni firmwaru, takže nepotřebuje připojení k počítači a ovládací software | Foto: Axagon

Výsledkem klonování (z menšího disku na větší) je stejné rozdělení svazků jako na zdrojovém disku a nepřidělený zbytek kapacity na disku cílovém. Ten pak můžete pomocí standardního nástroje ve Windows přidělit, kam je třeba. Při operacích s daty se dok i disky silně zahřívají. Chlazení totiž obstarává jen okolní vzduch. To má bezpochyby vliv na snižování přenosové rychlosti s rostoucím časem čtení/zápisu dat.

Axagon ADSA-M2C není dok na každodenní používání při zálohování dat nebo rozšíření diskové kapacity počítače. M.2 NVMe disky jsou v něm velmi zranitelné a není z nich odváděno teplo – na rozdíl od klasických krabiček, kde se vkládají dovnitř. Pro upgrady nebo obecně pro správu a servisování počítačů jde ale o velmi užitečné zařízení.

Technická data

Funkce dokování, klonování, TRIM, UASP, S.M.A.R.T., bootování
Podporované typy disků  všechny typy M.2 NVMe, bez omezení rozměrů a kapacity
Rozhraní/maximální propustnost USB-C (3.2 Gen 2)/10 Gb/s
Spotřeba v klidu/přenos dat 7,7 / 14,9 W
Podporované OS Windows 7, 8(.1), 10, 11, Windows Server 2008 a vyšší, macOS 10 a vyšší, Linux 2.6 a vyšší
Rozměry a hmotnost  68 × 68 × 17 mm, 94 g 
Cena cca 3 000 Kč
CHIP výborný (1,2)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme