Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Garmin Epix 2 – sportovní luxus od výrobce přísně účelových sporttesterů

redakce 30.09.2022

Při prvním pohledu na nový model sportovních hodinek by se dalo říct, že Garmin v tomto případě podlehl tlaku trhu a konkurence. Svou téměř zapomenutou řadu Epix použil pro uvedení špičkového modelu sportovních hodinek s efektním, ale energeticky neúsporným AMOLED displejem.

Je to tak trochu něco, čemu se Garmin donedávna při navrhování svých přísně účelových a efektivních sporttesterů snažil vyhýbat. Mohou být tedy Epix 2 pro příznivce Garminu zklamáním?

To tedy rozhodně ne. Ukazuje se, že při pečlivém promyšleném zapracování úsporných režimů nepředstavuje neúsporný displej zas takovou zátěž a klady zářivého AMOLEDu s 65 tisíci barvami prostě převáží. A když k tomu přidáte špičkovou výbavu zahrnující rychlé dobíjení, přesnou vícepásmovou GPS, novou generaci snímače tepu, pokročilé přesnější monitorování kondice a zdravotního stavu nebo třeba skvělé mapové vybavení, dostanete najednou ve výsledku to nejlepší, co ve sportovní praxi můžete momentálně nosit na ruce.

Podoba i způsob ovládání Epix 2 se hodně shodují s řadou nových Fénix 7 od Garminu, které slouží jako ikona špičkových sportovních hodinek: pětice „poctivých“ tlačítek pomáhá rolovat v bodech menu, startovat a ukončovat aktivity, rozsvítit displej a podobně.

garminepix

Garmin Epix Gen. 2: patří k tomu nejlepšímu, co si v oblasti sporttesterů můžete dopřát. Počítejte ale s cenovkou, která není z nejnižších. | Zdroj: Garmin

Hlavní je, že pro každou sportovní aktivitu (kromě plavání) lze zvlášť nastavit, zda má displej zůstat dotykový, nebo ne. Kdo s hodinkami opravdu sportuje, ten ví, o čem je řeč, a tuhle funkčnost ocení. Výběr sportů je obrovský a nemá smysl ho tu rozepisovat, nechybí v podstatě nic včetně doporučení a virtuálních tréninků. Hodinky vám poradí, jak dlouho odpočívat, zhodnotí kvalitu běhu a tréninkovou zátěž.

Zaujme nová funkce Výdrž, která vám v průběhu běžeckého nebo cyklistického tréninku ukazuje, jak jste na tom aktuálně se svou zásobou energie, a jak dlouho ještě vydržíte běžet či jet zvoleným tempem či rychlostí. (Pro přesné nastavení této funkce je ideální si zaběhnout s Epix 2 zátěžový test, hodinky Garmin ho mají v sobě standardně). Zlepšilo se přidávání map do hodinek, což teď zvládnete pár dotyky na displeji. A výborně funguje také navigace na cílový bod.

A jak je to tedy s výdrží na akumulátor? Ano, je slabší než u řady Fénix 7, ale se zapnutou multipásmovou GPS hodinky zvládnou mezi 20 a 30 hodinami provozu. Spotřebu ovlivňují nastavení úsporných režimů, trvalé zapnutí displeje a samozřejmě poslech hudby. V praxi při trvalém nošení, trvalém sledování tepu a 2–3 bězích týdně je potřeba dobíjet tak jednou za 5–6 dnů, což je hodnota, která většinu uživatelů nebude obtěžovat.

Epix 2 se prodávají ve dvou verzích – s ocelovým nebo titanovým pouzdrem. Dražší titanová verze má ještě safírové sklíčko, dvojnásobnou 32GB paměť a hlavně přesnější GPS (s více satelity). Především kvůli té lepší GPS se vyplatí uvažovat spíše o titanové variantě, kterou jsme testovali i my, cenový rozdíl je 2500 Kč.

Samozřejmě i u nové řady Epix je prostor na další vylepšování (plnohodnotné propojení s telefonem dovolující telefonování a diktování zpráv, menší výška pouzdra hodinek apod.) ale ten, kdo si chce dopřát při sportování naprostý luxus a spolehlivou přesnost všech měřených i doporučovaných údajů, ten se s Epix 2 rozhodne určitě správně.

Technická data

Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení) dotykový AMOLED 1,3” (33 mm) / 454 x 454 pixelů / safírové krycí sklíčko
Výbava GPS/Glonass/Galileo (vícefrekvenční určování polohy), optické měření srdečního tepu, barometrický výškoměr, kompas, akcelerometr, teploměr, pulzní oxymetr
Konektivita Bluetooth, ANT+, Wi-Fi
Vnitřní paměť 32 GB
Odolnost voděodolnost 10 ATM
Kompatibilita iOS, Android
Rozměry a hmotnost průměr 47 mm, výška 14,5 mm, 76 g
Cena 24 490 Kč vč. DPH
CHIP výborný (1,1)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme