Výrobci smartphonů hledají v případě svých vlajkových lodí vždy nějakou drobnost, kterou by se odlišili od konkurence. Někdy je to zahnutý displej, někdy odolnost proti vodě a někdy špičkový fotosnímač. V případě telefonu Honor 6 Plus je to osazení dvěma zadními 8Mpx fotoaparáty, které umožňují měnit hloubku ostrosti pořízených snímků. Tuto funkci jsme si vyzkoušeli a je opravdu efektní. Uživatelé, kteří rádi posílají fotografie na sociální sítě, z ní budou nadšeni a zajisté se dočkají obdivu přátel. Podle nás má tato funkce větší smysl než zahnutý displej, ačkoliv vyvolá údiv okolí až na druhý pohled.
Snímek zaznamenaný s proměnlivou hloubkou ostrosti. Zaostřená tvář vystupuje z rozmazaného pozadí a vytváří zajímavý efekt. Samozřejmě lze uložit i kompletně zaostřený snímek.
V praxi je pořízení fotografie s proměnlivou ostrostí naprosto jednoduché. V aplikaci fotoaparátu stačí jen zvolit místo položky „Fotografie“ nebo „Video“ možnost „Široká clona“ a mačkat spoušť. Ideální je samozřejmě vybrat scénu, na které bude proměnlivá ostrost dobře vidět, tedy hlavně portrét blízko postaveného objektu na vzdálenějším pozadí. Po pořízení fotografie se na displeji objeví ikona clony, na kterou ťuknete, a prstem na displeji zvolíte místo, které chcete mít zaostřené. Intenzitu efektu široké clony lze pak regulovat prostřednictvím posuvného měřítka v rozsahu od F0,95 do F16. Jakmile budete s efektem spokojeni, stačí kliknout na ikonu diskety, a fotografie se v dané podobě uloží do paměti telefonu, přičemž originální snímek s proměnlivou hloubkou ostrosti v ní zůstane také a můžete s ním kdykoliv pracovat dál. Úpravy lze ale provádět pouze v telefonu, po nahrání do počítače už ne. Kromě široké clony lze v manuálním režimu fotoaparátu nastavit možnost vyvážení bílé, ISO a řady dalších efektů. Statické fotografie lze díky dvěma snímačům pořizovat až v kvalitě 13 Mpx, ale lepší výsledky podával telefon při nastavení na 8 Mpx. Díky dvěma snímačům také fotí pěkné HDR snímky. Video umí nahrávat maximálně ve Full HD rozlišení.
Díky dvěma zadním 8Mpx snímačům se telefon při focení dobře vyrovná i s menší intenzitou světla, takže se s ním dá slušně fotit i v interiéru nebo za soumraku. Kvalita takto pořízených snímků se ale hodí jen pro tisk fotografií do rozměru 10 x15 cm, na velkém monitoru už je znát poněkud horší ostrost a šum. Pro účely prezentace na sociálních sítích a pro tisk malých fotografií však kvalita v pohodě stačí. Poněkud zklamáni jsme ale byli nočním režimem Super, který se stativem nabízí prakticky stejné fotografie jako s běžnou automatikou. Například Huawei P8 Super noční režim zvládá o moc lépe. Stejné 8Mpx rozlišení jako dvojice zadních snímačů nabízí i přední „selfie“ kamerka.
Specialitou telefonu Honor 6 Plus je dvojice 8Mpx zadních fotoaparátů, díky které lze vytvářet efektní snímky s proměnlivou hloubkou ostrosti a povedené fotografie i v tmavějším prostředí.
Značka Honor je dceřinou firmou společnosti Huawei, takže není divu, že nad Androidem 4.4.2 běží uživatelské rozhraní EMUI 3.0 (stejně jako u Huawei Mate 7), které se nám líbí svou jednoduchostí, přehledností a několika drobnými vychytávkami. Škoda jen, že výrobce nepoužil Android5.0 amodernější EMUI 3.1, už jen kvůli tomu, že telefon pohání povedený 64bitový osmijádrový procesor Kirin 925, jehož výkon by byl v kombinaci s 64bitovým Androidem 5 ještě vyšší. Aktualizace ale má prý přijít během třetího čtvrtletí. I pod 32bitovým systémem ale Kirin 925 nabízí přebytek výkonu. Provoz systému je i díky 3 GB RAM naprosto plynulý, a to i s řadou aplikací spuštěných na pozadí.
Líbilo se nám zasazení telefonu do hliníkového těla i odolný zadní i přední kryt. Na těle telefonu se ani po několika týdnech nošení po kapsách neobjevily žádné rýhy. Honor 6 Plus není žádný drobek. S 5,5“ displejem, rozměry 150 x 76 x8 mma hmotností163 gramůse stále dá držet v jedné ruce a vejde se i do většiny kapes. Díky větším rozměrům a hmotnosti se do neotevíratelného těla vešla 3 600mAh baterie, která jej během telefonování udrží při životě přes devět hodin a při práci s internetem (na plný jas displeje) po dobu sedmi hodin a čtyř minut, což je o něco více než u Huawei P8, ale méně než u menšího, levnějšího a v řadě ohledů lepšího modelu Honor 6.
K výbavě nemáme žádné větší výhrady. Telefon obslouží dvě SIM karty (primární microSIM, sekundární nanoSIM je zaměnitelná s microSD kartou), interní 32GB úložiště nabízí 26,1 GB volného místa, které lze rozšířit pomocí microUSB OTG disku. Součástí výbavy je i BT 4.0, NFC, LTE Advanced a Cat6, FM rádio, a v balení jsme dokonce našli i přídavnou přední a zadní ochrannou fólii. Displeji jsme naměřili vynikající svítivost 500 cd/m2, pouze průměrný je ale šachovnicový kontrast 103:1. Špičková je nízká hodnota vyzařování SAR na úrovni 0,28 W/kg. Vysoce jsme hodnotili i kvalitu zvuku při telefonních hovorech.
Technická data
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,5" / 1 080 x 1 920 / IPS
Procesor / RAM 8x 1,8 GHz / 3 GB
CPU / GPU HiSilicon Kirin 925 / Mali T628
Displej jas / kontrast 500,1 cd/m2 / 103:1
Výbava microSIM, nanoSIM, microSD, Wi-Fi, LTE Cat6, microUSB OTG, BT 4.0, NFC, GPS, 8+8 Mpx + 8 Mpx, FM rádio
Uživatelská paměť (int. / microSD / USB OTG) 32 GB (26,1 GB) / ano / ano
Operační systém Android 4.4.2 / EMUI 3.0
Antutu 5.5 / PCMark 44 930 / 2 810
3DMark ISE / ISU 9 052 / 13 918
Výdrž na baterii (hovor / online) 9:01 h / 7:04 h
Rozměry a hmotnost 150 x 76 x8 mm,163 g
Cena vč. DPH cca 11 500 Kč
CHIP velmi dobrý (1,4)