Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Huawei FreeBuds 5i – 40 kHz a silný ANC

Michal Bareš 07.02.2023

Na začátku roku uvedl Huawei na trh nové TWS špunty FreeBuds 5i, které jsou zajímavé kombinací ANC, vysoké zvukové kvality a dostupné ceny, i když jim chybí některé funkce špičkových modelů.  

Na test nám dorazila podle nás nejzajímavější verze modré barvy, v prodeji jsou ještě klasické černé a bílé varianty. Dokovací stanice je oválná, příjemně malá a ačkoliv je vyrobena z plastu, působí atraktivním a solidním dojmem, jak na pohled, tak na omak.

Krabičku lze otevřít jednou rukou, nikde nic nevrže a obal působí solidně a pevně. Povrch je zdrsněný, takže krabička neklouže v ruce. Na spodní straně je USB-C konektor, vpravo pak tlačítko pro párování. To funguje spolehlivě, nejlépe ovšem s telefony stejného výrobce, kde není párování potřeba aktivovat, spustí se samo. Při spojení s telefonem Huawei pak stačí otevřít krabičku a na displeji telefonu se objeví okénko s informacemi o stavu baterie sluchátek i kolébky.

Stejně jako kolébka jsou i pecky plastové, ovšem opět působí solidně a kvalitně. V balení se nachází tři páry různě velkých silikonových vložek do uší a samozřejmě i napájecí USB-A/C kabel. Z ozvučného bloku TWS sluchátek směřují cca dvoucentimetrové nožičky s dotykovým ovládáním, ty ovšem podporují pouze poklepání, je zde i regulace hlasitosti potažením prstů, telefony Huawei s EMUI 11.0 a vyšším dokonce dokáží klepnutím a potažením rozpoznat přehrávanou skladbu. My jsme si pro test zvolili nejmenší z trojice silikonových vložek, se kterými sluchátka seděla v uchu pevně a zároveň netlačila a mohli jsme je nosit bezbolestně i delší dobu.

Režimy ANC

Sluchátka spolupracují s aplikací Huawei AI LIfe, kterou momentálně nelze stáhnout z Obchodu Play, ale je ke stažení buď z obchodu Huawei AppGallery nebo ve formě .APK souboru, aplikace je k dispozici jak pro Android, tak pro iOS. Nabízí kromě informací o stavu baterie i základní úpravu ekvalizéru, ovšem volit lze pouze ze tří režimů (výchozí, zvýraznění basů, zvýraznění výšek), samozřejmě lze upravit intenzitu ANC (tři režimy ANC, průchozí zvuk nebo  vypnuto), měnit funkce dotykového ovládání nebo aktualizovat firmware. 

screenshot-20230206-122318-com-huawei-smarthome

Aplikace Huawei AI Life nabízí u Huawei FreeBuds 5i tři možnosti regulace ekvalizéru, zdroj: aplikace Huawei AI Life

Intenzita potlačení okolních ruchů je v režimu Ultra velmi účinná a dokáže odstranit hluk jedoucí tramvaje, vlaku nebo provozu na ulici. Při chůzi v městském prostředí rozhodně doporučujeme ANC zmírnit nebo nastavit průchozí režim, odhlučnění je tak silné, že může být  nebezpečné. Pro běžný provoz stačí vybrat režim ANC nazvaný "Příjemné", nastavení "Ultra" vás od okolí izoluje snad až moc. Pro pracovní provoz je ideální režim "Zvuky okolí", který propouští hlasy, ale spolehlivě tlumí repetitivní ruchy. 

Reprodukce ticha je dnes čím dál důležitější vlastností TWS sluchátek, ale primární je vždy kvalita zvukové reprodukce, a ta je s ohledem na cenu vynikající a téměř se vyrovná zvukové kvalitě vyšších a o polovinu dražšího modelu FreeBuds Pro 2. Ty jsou samozřejmě vyrobeny z ušlechtilého kovu a mají luxusnější funkce v podobě bezdrátového dobíjení, ale pokud jdete po poměru mezi cenou a výkonem, sázka na FreeBuds 5i je jistá. 

img-20230206-114522-1

Huawei FreeBuds 5i, foto: Michal Bareš, Chip

A zvuková kvalita?

V porovnání s peckami FreeBuds Pro 2 možná dostanete o něco méně intenzivní basy, ovšem z hlediska kvality výšek a prokreslení středních frekvencí rozdíl většina posluchačů nepozná, celkovou kvalitu reprodukce hodnotíme jako výbornou.

Specifikace udávají frekvenční rozsah mezi 20 Hz a 40 kHz a vyšší frekvenční rozsah je v podání hudby znatelný, tento model preferuje středy a výšky nad basy, které ale nejsou slabé ani zkreslené nebo bručivé. Většině posluchačů budou vyhovovat a kdyžtak je možnost zvýšit jejich intenzitu v ekvalizéru.

Náročnou skladbu Almost Like a Blues od Leonarda Cohena zahrají přeně, bez chybných rezonancí a proklesleně. Nadmíru spokojeni jsme byli s rozlišením nástrojů ve větších ansámblech, skladby z multiinstrumentálního Springsteenova alba We Shall Overcome mají dostatečný prostor i rozlišení nástrojů a hlasů.

Rocková muzika zní také výborně, sluchátka vyvolávají přirozené podupávání nohy a skvěle reprodukují atmosféru živých záznamů. Spokojeni jsme byli i s přednesem klasické hudby. Samozřejmě není kvalita reprodukce tak dokonalá jako u dražších špičkových modelů Huawei FreeBuds Pro 2, Sony WF-1000XM4 nebo Samsung Buds 2 Pro, ale velmi se jí blíží. V porovnání s předchozím modelem FreeBuds 4i došel z hlediska funkcí i zvukové kvality Huawei o míli dál.

Spokojeni jsme byli i s výdrží na baterii a rychlostí dobíjení. Huawei slibuje jednorázovou výdrž na baterii špuntů na úrovni sedmi a půl hodiny bez ANC a šesti hodin s ANC. My jsme s aktivovaným LDAC kodekem a na trochu vyšší než 50% hlasitost dosáhli výdrže okolo 6,5 hodiny bez ANC a pěti hodin s ANC, ale i to je upgrade oproti minulému modelu a prakticky to znamená, že ani během nejintenzivnějšího dne sluchátka nevybijete.

Dokovací pouzdro nabízí navíc možnost třikrát sluchátka dobít. Mimo laboratorní nonstop test  jsme v praxi sluchátka dobíjeli během 14 dní jednou, přičemž za 15 minut dobíjení se energie sluchátek naplní na 55 % a baterie v pouzdru na 30 % plné dobití sluchátek i pouzdra bylo rychlejší než tvrdí výrobce a zabere jen 80 minut.

Nezmínili jsme odolnost vůči vodě a prachu, která je na úrovni IPX4 a umožňuje bezpečné provozování i v intenzivním dešti. Sluchátka mají senzor přítomnosti v uchu, takže se po vysunutí automaticky vypnou.V rámci testu jsme byli velmi spokojeni i s kvalitou telefonních hovorů. Ocenili jsme možnost připojení sluchátek ke dvěma zvukovým zdrojům současně a praktická je i možnost dálkového ovládání spouště na telefonu, která ale funguje pouze s telefony Huawei s rozhraním EMUI 12 a vyšším.

Huawei se v případě sluchátek FreeBuds 5i podařilo v porovnání s předchozím modelem vylepšit prakticky vše, od kvality reprodukce a ANC, přes design a funkce a výdrží konče. Spíše než s modelem FreeBuds 4i tak snesou FreeBuds 5i srovnání s FreeBuds Pro 2, jen jsou vyrobeny z plastu, mají osekané funkce aplikace a trochu nižší frekvenční rozsah v segmentu basů, ovšem na druhou stranu také stojí téměř o polovinu méně.  

Technická data

Typ sluchátek True Wireless, špunty
Připojení Bluetooth 5.2
Frekv. rozsah 20 – 40 000 Hz
Výbava USB-C, IPX4
Výdrž na baterii (bez ANC / ANC) 6,5 h / 5 h
Výdrž na baterii v kolébce (bez ANC / ANC) 26 h / 20 h
Hmotnost (sluchátka / v kolébce) 2x 4,9 g / 43 g
Cena 2 399 Kč
CHIP výborný (1,4

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud