Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Huawei FreeBuds Pro 2

Michal Bareš 04.07.2022

Nástupce TWS sluchátek, která se dlouhodobě drží na špičce našich srovnávacích testů, přináší ještě lepší zvuk s extrémním rozlišením, skvělé potlačení okolních ruchů a výbornou mobilitu.

Sluchátka Huawei FreeBuds Pro patří téměř dva roky k našim nejlepším doporučením a jejich nástupce je ve všech ohledech (včetně ceny) předčí. Největší inovací je použití nového zvukového systému skládajícího se z dvou měničů. 11mm čtyřmagnetový driver doplňuje planární membrána určená pro vysoké tóny. Díky tomu se rozšířil frekvenční rozsah sluchátek od 14 Hz do 48 kHz, tedy na více než dvojnásobek minulého modelu. Planární membrána se používá u hi-fi sluchátek, ale toto je první případ, kdy se objevila v miniaturních TWS sluchátkách. Kromě lepšího podání výšek zajišťuje přesnější reprodukci detailů a citlivější oddělení hlasů a nástrojů. Novinkou je také unikátní adaptivní ekvalizér, který je integrován do těla sluchátek a upravuje zvuk tak, aby byl věrně reprodukován v různých zvukovodech. Sluchátka automaticky měří přiléhavost a těsnost sluchátek a upravují zvuk tak, aby byl co nejpřesnější. Sluchátka využívají nový přenosový kodek HWA, který zvládá přes rozhraní Bluetooth přenášet hudbu s propustností až 990 kb/s při vzorkovací frekvenci až 96 kHz/24 bit.

Inovacemi prošel i systém aktivního potlačení okolních ruchů ANC, který nyní v každém sluchátku řídí čtyři mikrofony (dva směřující ven, jeden do ucha a jeden snímač vibrací ušních kůstek) v kombinaci s neurální sítí obsahující přes 600 milionů zvukových vzorků. Výkon ANC lze nastavit na automatiku, která rozpoznává hlučnost a typ okolí a podle toho řídí intenyitu ANC, případně ji lze nastavit manuálně ve čtyřech úrovních (Příjemné, Obecné, Ultra a Letadlo), ANC lze samozřejmě přepnout do ambientního režimu propouštějícího hlasy nebo zvuky automobilů, případně lze ANC vypnout úplně. Kvalitu ANC jsme měli možnost vyzkoušet nejen v běžných dopravních prostředcích, ale i v letadle a je perfektní. I v kabině letadla lze na těchto sluchátkách poslouchat tichou hudbu. Sluchátka spolehlivě filtrují nepříjemné zvuky větru a hands-free komunikace je skvěle slyšitelná na obou stranách konverzace. 

20220704-162852-1

Huawei FreeBuds Pro 2, zdroj: Chip

Nová sluchátka jsou oproti předchozímu modelu tenčí, lehčí a kratší, stejně tak se zmenšilo i jejich transportní dobíjecí pouzdro. Každé sluchátko má hmotnost jen 5,9 gramu a kolébka s vloženými sluchátky váží necelých 64 gramů. Sluchátka obsahují 55mAh baterii, na kterou mají podle výrobce vydržet až 6,5 hodiny provozu bez ANC a čtyři hodiny provozu se zapnutým ANC (při 50% hlasitosti). Po zkušenostech z našeho testu můžeme tyto údaje potvrdit, záleží samozřejmě na hlasitosti, ale nám sluchátka vydržela s aktivovaným ANC lehce přes čtyři a půl hodiny, bez ANC pak lehce přes sedm hodin. V pouzdru se nachází 580mAh Li-Ion baterie, která dokáže sluchátka dobít čtyřikrát. Dobíjení probíhá přes USB-C konektor (kabel je součástí dodávky), ale pouzdro podporuje i bezdrátové nabíjení pomocí standardu Qi. 

Zpracování pouzdra i sluchátek je špičkové. Pouzdro je sice plastové, ale perfektně pevné, víko má přesně takový přítlak, jaký by mělo být. Po jeho otevření získáme přístup ke kovovým peckám s příjemně krátkou nožičkou a dokonalým povrchem, na kterém nezůstávají otisky prstů. Vyndavání pecek z pouzdra je o mnoho snazší než u předchozího modelu. v uších sedí sluchátka pohodlně, ale pevně. Během testu jsme sluchátka měli v uších často i více než tři hodiny, bez jakýchkoliv problémů. Zároveň patří k výjimečným modelům, které nám z ucha během několikatýdenního používání nikdy nevypadly. Pochválit musíme odolnost vůči dešti na úrovni IPX4. Ovládání sluchátek je dotykové, zpočátku je nutné si na něj chvíli zvykat, ale po kratší době jsme neměli problém řídit jak hlasitost, tak přeskakování mezi skladbami, přerušení a spuštění hudby i režim ANC. 

screenshot-20220704-130711-com-huawei-smarthome-1

Rozhraní aplikace AI Life, zdroj: Chip

Sluchátka lze ovládat i prostřednictvím mobilní aplikace AI Life, ve které najdeme tři přednastavené režimy reprodukce, včetně základního režimu laděného ve spolupráci s firmou Devialet. Pokud si chce uživatel hudbu upravit podle sebe, může si vytvořit vlastní profil prostřednictvím desetipásmového ekvalizéru. V aplikaci lze i regulovat jednotlivá ovládací gesta, ovšem většinou je možnost je pouze deaktivovat, ne přiřadit jinou funkci. Zajímavá položka je spojena s testem těsnosti a usazení sluchátek. Ta prostřednictvím rychlého testu zjistí, zda vám špunty sedí dobře v uchu a doporučí například vyměnit silikonové koncovky za menší nebo větší, v balení najdeme tři různé páry. Aplikace dále kromě aktualizace firmwaru sluchátek umožňuje i jejich vyhledání. Aplikace i sluchátka spolupracují jak s Androidem, tak s iOS.

Nejdůležitější je ale na každých sluchátkách kvalita reprodukce, která je v případě Huawei FreeBuds Pro 2 famózní. Z hlediska kvality zvuku se FreeBuds Pro 2 vyrovnají absolutní špičce, podle nás dokonce hrají i lépe než většina nejvyšších modelů jiných značek. Díky systému planární mřížky a 11mm čtyřmagnetového driveru zvládají sluchátka skvěle celé frekvenční spektrum, a to při zachování všech detailů, vysoké dynamice a čistoty reprodukce i při nejvyšší hlasitosti. Tyto pecky patří k málu sluchátek, které dokáží odhalit nástroje nebo tóny, které jste dříve nezaznamenali ani při poslechu dobře známých skladeb. Na druhou stranu také ale dokáží odhalit technické nedokonalosti skladeb. Těmto sluchátkům rozhodně sluší co nejkvalitnější hudební zdroje, hudbu streamovanou v horší kvalitě sice zvládají reprodukovat také dobře, ale opravdu vykvetou až při přehrávání skladeb studiové kvality. V cenové kategorii do 5 000 Kč jsou to prozatím nejlepší TWS sluchátka, která jsme testovali. 

 

Technická data

Typ sluchátek True Wireless

Připojení Bluetooth 5.2

Frekv. rozsah 14 - 48 000 Hz

Výbava ANC, USB-C, bezdrátové dobíjení

Výdrž na baterii (sluchátka/stanice) 4,5 h s ANC, 6,5 hodiny bez ANC / 18 h s ANC / 30 h bez ANC

Hmotnost (sluchátka/stanice) 2x 5,9 g / 64 g

Cena 4 990 Kč

CHIP výborný (1,2)

 

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud