Přejít k hlavnímu obsahu

Test nejrychlejších napájecích USB-C adaptérů

Michal Bareš 17.02.2023

Od roku 2024 se stanou konektory a napájecí adaptéry s rozhraním USB-C standardem. Díky technologii Power Delivery a polovodičům s nitridem galia bude možné nabíjet všechna mobilní zařízení. Otestovali jsme sedm GaN nabíječek.

Chip 03/2023:  Nabíječky mobilních zařízení jsou tak běžnou součástí každodenního digitálního života, že by je málokdo považoval za technickou revoluci. Přesto je moderní USB nabíječka, která poskytuje nabíjecí výkon 65 až 100 wattů, malým technickým mistrovským dílem. Dlouhou dobu byly výkonné napájecí zdroje známé pouze ze světa herních notebooků nebo konzolí, ovšem ty byly těžké a velké. Tato technologie nebyla vhodná pro malé mobilní USB adaptéry, tedy alespoň doposud. 

Skutečnost, že napájecí USB zdroje velikosti dlaně s technologií Power Delivery a nízkou hmotností 120 gramů vůbec existují, umožnila nová technologie nitridu galia (GaN), která v nabíječkách nahradila dříve používaný křemík. Tento materiálový kompozit je téměř ve všech ohledech lepší než klasická technologie nabíječek. Nitrid galia je polovodič, který umožňuje konstrukci menších tranzistorů, a tím i menších čipů. Materiál vydrží i vyšší proudy, což zkracuje dobu nabíjení. Protože nitrid galia je také lepším vodičem elektrické energie než křemík, zdroje se během provozu tolik nezahřívají.

Díky nové technologii lze vyrábět kompaktní napájecí zdroje s výkonem až 240 W. V našem testu jsme se zaměřili na kompaktní a levné napájecí zdroje USB-C, které mají poskytovat slibovaný výkon 65 W. Sedm zkoumaných zařízení vykazuje velké rozdíly ve výkonu, zejména při současném nabíjení více zařízení. Kompletní test najdete v Chipu 3/2023.

Obsah: Všechna témata Chipu 03/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme