Kromě brutálního výkonu nabízí tento smartphone 6,9” OLED displej s vysokým rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí, perfektní fotoaparát i zpracování a navíc 5 000mAh baterii. Od té jsme sice čekali o něco delší výdrž a rozhodně bychom za takto vysokou cenu raději viděli 256GB úložiště, ale celkově je S20 Ultra 5G výborný telefon.
- Výhody
- velmi dobrý 120Hz displej
- špičkový výkon s obrovskou RAM
- výborná kvalita fotoaparátu s funkcí "Single Take"
- Nevýhody
- čas nabíjení akumulátoru v režimu 120 Hz by mohl být lepší
- bez 3,5mm konektoru na sluchátka
- vysoká cena
Materiály i zpracování jsou perfektní. Rám je vyroben z hliníku a tělo je na obou stranách pokryto sklem. Na zadní straně je velký obdélníkový fotografický blok, který vyčnívá 2,5 mm nad záda telefonu a obsahuje X objektivů. Obrovský displej je dokonce ještě větší než u modelu Galaxy Note 10 Plus. Boční okraje displeje jsou stále mírně zakřivené, ale mnohem méně patrné než u předchozího modelu. Otvor přední kamery se přesunul doprostřed horní strany displeje a oproti S10 Plus chybí druhý selfie-snímač.
Špičkový smartphone od Samsungu za neméně špičkovou cenu. | Zdroj: CHIP foto
Displej je podle očekávání špičkový. 6,9” úhlopříčka připomíná už téměř tablet a rozhodně ji nelze ovládat jen jednou rukou. Samsung slibuje maximální úroveň jasu na senzační úrovni 1200 cd/m², což se nám v naší laboratoři potvrdilo, ale pouze ve speciálním případě, kdy jsme v režimu HDR za velmi jasného okolního světla zobrazili malou bílou tečku. V praxi takové hodnoty jasu displej nedosáhne, i tak ale nabízí špičkovou kvalitu. Při umělém osvětlení je možné dosáhnout jasu téměř 470 cd/m² a na přímém světle 970 cd/m².
OLED panel nabízí vynikající úroveň černé barvy, skvělý kontrast a pokrývá velké barevné spektrum. V živém barevném režimu obrazovka pokrývá plných 150,8 procenta standardního barevného prostoru RGB a stoprocentně pokrývá barevný prostor DCI-P3 a zvládne také HDR10 +.
Stejně jako u S10 Plus Samsung použil v řadě Galaxy S displej s rozlišením QHD+ (3 200 x 1 440 pixelů) a hustotou 508 ppi. Tento režim ale musí uživatel aktivovat sám, v továrním nastavení je kvůli úspoře energie displej přepnutý na rozlišení Full HD+, což pro každodenní používání bohatě stačí. Majitel může přepnout displej i do režimu 120Hz obnovovací frekvence. Ten zajistí výrazně plynulejší animace a mnohem citlivější odezvu dotykového ovládání. Vysokou obnovovací frekvenci je ale možné aktivovat pouze do maximálního rozlišení Full HD+, takže uživatel si musí vybrat, zda chce vyšší frekvenci, nebo vyšší rozlišení. Osobně dáváme přednost 120Hz obrazu při nižším rozlišení, a to i přestože o cca 2,5 hodiny snižuje výdrž na baterii.
Sestava objektivů fotoaparátu na zadní straně smartphonu je velká. Pro některé uživatele možná až moc. | Zdroj: CHIP foto
5 000mAh baterie slibuje dlouhou výdrž, ale také se negativně podepsala na hmotnosti zařízení (220 g). Velký displej s vysokou frekvencí a výkonný procesor však potřebují hodně energie. Proto tedy telefon v našem testu vydržel s aktivovaným 120Hz zobrazením „pouze“ 9 hodin a 18 minut, při 60 Hz a Full HD+ rozlišení (tovární nastavení) pak vynikajících 11 hodin a 45 minut. Při našem testu on-line výdrže nastavujeme jas na 200 cd/m² a necháme nepřetržitě načítat webové stránky a přehrávat videa přes LTE síť.
Příjemně rychlé je i nabíjení. Díky 25W zdroji se baterie plně nabije za 89 minut a po 30 minutách se akumulátor dobije na 56 procent. Volitelně nabízí Samsung 45W adaptér, který telefon dobije ještě rychleji. Samozřejmostí je i 15W bezdrátové nabíjení se zvětšenou indukční plochou a reverzním provozem.
V našich končinách se S20 Ultra prodává s novým osmijádrovým procesorem Exynos 990 (2,73 GHz), v jiných částech světa výrobce spoléhá na podobně výkonný Snapdragon 865. Námi testovaná „levnější“ verze S20 Ultra má k dispozici 12 GB RAM a 128GB úložiště s možností rozšíření až o 1TB microSD kartu. Nekompromisní výkon přináší bleskurychlou odezvu telefonu i při běhu nejnáročnějších aplikací, nepřekvapily nás tedy skvělé výsledky v bechmarcích.
Novinkou je 120Hz zobrazovací frekvence. Nelze ale využít při plném rozlišení. | Zdroj: CHIP foto
Na fotoaparátu si dal tentokrát Samsung hodně záležet. Místo jednoduché řady tří objektivů má S20 Ultra obrovský modul, který o 2,5 mm vystupuje nad záda telefonu. Stejně jako Huawei u modelu P30 Pro použil Samsung také periskopový teleobjektiv, který v tomto případě nabízí čtyřnásobný optický zoom. Navíc je k dispozici 10x hybridní zoom. Za pomoci digitálního zvětšení a kouzel UI dokáže telefon pracovat až se 100x přiblížením „Space Zoom“, kvalita takových snímků je však pouze informativní a rozhodně ne dokonalá. Detaily a obrysy se při maximálním přiblížení úplně ztrácí.
Kromě nového 48Mpx teleobjektivu (f/3,5) je zde hlavní fotoaparát s neuvěřitelným rozlišením 108 megapixelů (f/1,8). Galaxy S20 Ultra 5G kombinuje devět jednotlivých pixelů do jednoho s velikostí 2,4 mikrometru, výsledné fotografie mají rozlišení 12 megapixelů. Spojování pixelů zajišťuje menší šum v nočním režimu a obecně vyšší kvalitu obrazu.
Fotografie pořizované za denního světla vykazují lehké přeostření a přesycení, ale to je pro Samsung typické a někdo tomu dává přednost. Celkově patří Galaxy S20 Ultra mezi absolutní špičku. Ve slabším světle fotografuje S20 Ultra podobně dobře jako Huawei P30 Pro. Při focení s opěrkou nebo ze stativu jsou výsledky laboratorního testu rovnocenné.
Nový trend dorazil i k Samsungu: na klasický 3,5mm konektor na sluchátka už nezbylo místo. | Zdroj: CHIP foto
Dále jsou zde další dva objektivy. 12Mpx ultraširoký (f/2,2) a ToF pro měření vzdálenosti objektů a rozmazávání pozadí, tato funkce však nebyla při našem testu příliš spolehlivá. Poprvé dokáže telefon zaznamenávat video v rozlišení 8K, tedy při 24 fps. To ocení ale jen pár majitelů 8K televizorů. Alternativně jsou samozřejmě i běžnější rozlišení HD, Full HD a UHD (při 30 nebo 60 fps) FPS. 4K video v HDR lze nahrávat pouze při 30 Hz.
Fotoaplikace nabízí jednu hodně zajímavou novinku v podobě režimu Single Take. V tomto režimu stačí jednoduché kliknutí na spoušť, po kterém smartphone zaznamenává scénu až po dobu 15 sekund. Poté nasnímaný materiál zpracuje a nabídne majiteli výběr fotografií a videozáznamů s různými filtry a efekty. Praktické a efektní.
Fotoaparát: Galaxy S20 Ultra vs. Huawei P30 Pro
V rámci testu jsme vzali Galaxy S20 Ultra na procházku a porovnali jsme jeho schopnosti s fotoaparátem telefonu Huawei P30 Pro. Za jasného denního světla je jistá jedna věc: oba smartphony odvedou neuvěřitelně dobrou práci, veškerá naše kritika se v tomto ohledu týká drobností. Zajímavé je, že Samsung Galaxy S20 Ultra obvykle zachycuje o něco víc detailů, oproti tomu má poněkud přesycené barvy a bílé oblasti často dostávají namodralý odstín.
To platí také pro záběry pořizované za obtížných světelných podmínek. Fotografie ze Samsungu Galaxy S20 Ultra jsou stále příliš přebarvené, ale vypadají velmi dobře a na rozdíl od snímků pořizovaných v laboratoři vypadají lépe než od P30 Pro.
Ačkoliv si u nás na běžný provoz 5G sítí ještě počkáme, ve světě je již rychlým internetem pokryta řada lokací, takže Samsung do svého špičkového modelu samozřejmě 5G modem integroval. Praktický provoz jsme pod 5G nezkoušeli, ale ze zkušeností víme, že jeho aktivace by dále výrazně zkrátila výdrž na baterii. Ve výbavě chybí 3,5mm konektor pro připojení sluchátek, je nutné použít Bluetooth nebo USB-C redukci. Výrobce slibuje minimální tříletou podporu v podobě bezpečnostních aktualizací a nových verzí Androidu. Samozřejmostí je ochrana proti vniknutí vody, prachu a jiných nečistot podle standardu IP68. Slot na nanoSIM karty pojme kromě dvou SIM i přídavnou microSD kartu. Potěšil nás vynikající zvuk integrovaných duálních reproduktorů. Samsung konečně odstranil tlačítko dedikované pro asistentku Bixby, nyní se aktivuje dlouhým stisknutím vypínače.
Technická data
CPU / GPU / RAM | Exynos 990 / 8x 546–2 730 MHz / Mali-G77 / 12 GB |
---|---|
Displej (úhlopříčka / rozlišení) | 6,9" / 3 200 x 1 440 / OLED / 120 Hz |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 128 GB (108,27 GB) / ano / ano |
Výbava | 2x nanoSIM, Wi-Fi 802.11ax, LTE, USB-C (3.1), BT 5, 108+48+12+TOF/ 40 Mpx, 5 000 mAh, IP68 |
PCMark 2.0 | 10 377 bodů / 15:35 h:m |
3DMark (SSE) / AnTuTu v7 | 6 841 / 169 760 bodů |
Operační systém | Android 10.0 |
Rozměry a hmotnost | 167 x 76 x 9 mm, 219 g |
Cena | 34 990 Kč |
CHIP výborný (1,1) |
mohlo by vás také zajímat: test xiaomi redmi note 8T – výhodná koupě s dlouhou výdrží