Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Samsung Galaxy S23 Ultra – nejlepší smartphone za sebevědomou cenu

Michal Bareš 16.02.2023

Samsung Galaxy S23 Ultra zvítězil ve všech oblastech a stává se momentálně nejlepším smartphonem v našich dlouhodobých srovnávacích testech. Nový procesor přinesl výrazné prodloužení výdrže na baterii a fotoaparát je doslova hvězdný.

Samsung Galaxy S23 Ultra: Shrnutí testu

Procesor Snapdragon, který byl speciálně upraven pro novou generaci vlajkových lodí smartphonů Samsung, podává vynikající výkon a zároveň zajišťuje výdrž na baterii delší než 16 hodin intenzivní nepřetržité práce. 6,8palcový OLED displej se může pochlubit nejen skvělými hodnotami naměřenými v laboratoři, ale navíc jej lze ovládat perem S Pen integrovaným v těle telefonu. 

Nový hlavní fotoaparát s rozlišením 200 megapixelů pořizuje krásné fotografie, ale za denního světla jej překonává Google Pixel 7 Pro. Na druhou stranu noční fotografie jsou v podání Samsungu Galaxy S23 Ultra momentálně bezkonkurenční. Skvělá je i výbava. Největší výhrada směřuje k vyšší ceně.

Samsung Galaxy S23 Ultra: působivý začátek roku 2023

Jako tradičně zahájil Samsung jako první příliv nových chytrých telefonů uvedením svých vlajkových lodí řady Galaxy. Celkem přišla na trh trojice modelů s označením Galaxy S23 Ultra, S23 Plus a S23. Vizuální podoba s loňskými modely je značná, na pohled se vlastně liší jen barvami a odstraněním ostrůvku okolo zadních fotoaparátů.

Zajímavé inovace se ale ukrývají uvnitř. Po letech smutnění evropských uživatelů Samsung nadělil procesor Snapdragon všem na světě. Nový SoC nese název Snapdragon 8 Gen 2 a Samsung si jej u společnosti Qualcomm dokonce nechal vyladit na vyšší frekvenci. V porovnání s procesory Exynos je Snapdragon 8 Gen 2 nejen výrazně výkonnější, ale hlavně mnohem úspornější z hlediska spotřeby energie.

Spolu s chvályhodnými inovacemi došlo i k mírnému zdražení. Všechny tři modely Galaxy S23 stojí v porovnání s loňskými modely o 1 500 až 2 000 Kč víc. Cenově nejdostupnější varianta Galaxy S23 Ultra přijde na téměř 35 000 Kč. Součástí balení je kromě telefonu a pera jen nabíjecí USB-C kabel. Samsung letos v případě Ultry neuvádí variantu pouze se 128 GB, takže S23 Ultra v konfiguraci 8/256 stojí stejně jako loňská verze v konfiguraci 12/256 GB.  

 

s23-ultra-se-stylusem-1

Specialitou Galaxy S23 Ultra je i tentokrát stylus S-Pen, foto: Pavel Trousil, Chip

Displej ve stylu Galaxy Note

Stejně jako loňský model S22 Ultra se i Galaxy S23 Ultra designově odlišuje od modelů S23 a S23 Plus a značně připomíná ukončenou legendární řadu Galaxy Note. Okraje displeje jsou u Ultry na rozdíl od S23 a S23 Plus zaoblené a v těle se skrývá šachta pro uložení stylusu S-Pen. Práce s 6,8palcovým OLED displejem je maximálně příjemná, pravda ale také je, že telefon s rozměry 163 x 78 x 10,7 mm se může v menší ruce hůře ovládat.

Velký displej má dokonalé ostré WQHD+ rozlišení 3 088 x 1 440 pixelů s hustotou pixelů na úrovni 503 ppi. V laboratoři jsme mu naměřili geniální maximální jas 1 418 kandel na metr čtvereční a stejně bombastické jsou i hodnoty kontrastu. S tímto telefon se nemusíte bát sebejasnějšího slunečného dne, displej bude spolehlivě čitelný i na přímém slunci.

Na své si přijdou i fanoušci videa, protože zobrazovací panel Galaxy S23 Ultra pokrývá 97 procent barevného prostoru DCI-P3 relevantního pro HDR, což je skvělá hodnota a S23 Ultra díky ní zvládá i HDR10+.

Obnovovací frekvence je samozřejmě adaptivní a displej upravuje počet hertzů v závislosti na přehrávaném obsahu. Při hraní her se vytočí až na 120 Hz, ale při klidném čtení textu může panel zpomalit až na 1 Hz. Důvod je jasný, úspora energie. V případě potřeby zajišťuje velmi rychlý a na pohled příjemný uživatelský zážitek, pokud to ale není nutné, zůstává příjemně úsporný.

galaxy-s23-ultra-product-image-phantom-black-720x480

Samsung Galaxy S23 Ultra s perem S-Pen, zdroj: Samsung

200megapixelový snímač a noční fotografie

Z nově uvedených zařízení Galaxy S23 má Ultra nejrozmanitější nabídku objektivů. V hlavní roli je zde nový 200megapixelový snímač (širokoúhlý s automatickým ostřením, optickou stabilizací a světelností f/1,7). Zbývající snímače tvoří trojice 12megapixelového ultraširokoúhlého objektivu se světelností f/2,2 a automatickým ostřením, dvou 10Mpx teleobjektivů s 3násobným optickým zoomem (světelnost f/2,4) a 10násobným optickým zoomem (světelnost f/4,9). Sestavu doplňuje 12Mpx přední objektiv s clonou f/2,2 a automatickým ostřením.

Podle společnosti Samsung by měl nový 200megapixelový snímač přinést výrazné zlepšení kvality fotografií díky technologii spojování pixelů. To však na základě porovnání kvality fotografií se snímky z telefonu Google Pixel 7 Pro nelze úplně potvrdit. Doufali jsme, že 200Mpx snímač s intenzivním pixel binningem přinese vyšší kvalitu, protože za běžného světla pořizuje Google Pixel 7 Pro o něco lepší fotografie.

Skládání pixelů, alespoň v námi testované verzi firmwaru S918BXXU1AWA6, není při denním fotografování ideálně odladěno. Pokud se však rozhodnete přepnout fotoaparát do režimu 200 megapixelů, snímky vypadají skvěle, lépe než u jakékoliv zatím testované 200megapixelové konkurence. Zajímavé je, že lepší snímky než na automatickou 12Mpx fotografii defaultního nastavení Samsungu S23 Ultra, dostanete i v okamžiku, kdy si sami ručně snížíte rozlišení původně 200Mpx fotografie Samsungu Galaxy S23 Ultra na 12 megapixelů. Výsledek je velmi působivý, a to i za denního světla.

s23u-detail-200mpx

Výřez detailů z 200Mpx fotografie, foto: Michal Bareš, Chip

V tomto okamžiku a s testovaným firmwarem nám připadá zvláštní, že přes všechny zabudované technologie, nový snímač, optickou stabilizaci, slušnou světelnost a zásahy umělé inteligence Samsung nedokáže využít plný potenciál telefonu ve standardním fotografickém režimu.

Na druhou stranu noční snímky, upravované vylepšenou umělou inteligencí, jsou naprosto úchvatné. Mezi doposud testovanými telefony mají nesrovnatelně lepší úroveň detailů i prokreslení. V současné době jsou noční fotografie Samsungu Galaxy S23 Ultra bezkonkurenčně nejkrásnější.

Nadšeni jsme byli i kvalitou teleobjektivů. Při fotografování vzdálených objektů produkují za dobrého světla mnohem lepší výsledky, než kdybychom požadovaný detail vyřízli z 200Mpx fotografie. 100násobné zvětšení je opět spíše pro zábavu, ale díky perfektní stabilizaci a náhledovému okénku lze i na takto extrémní přiblížení zachytit z ruky nečekaně pěkné záběry. Za dobrého světla nás nadchl 10násobný optický teleobjektiv, který jako jediný odhalil na fotografovaném kostele ochrannou síť před sochou Sv. Mikuláše. Snímek byl pořízen z ruky, stejně jako fotografie při běžném zvětšení a 3násobný zoom. 

Kromě zajímavých funkcí, jako jsou noční režim a takzvaný Single Take (ve kterém smartphone nepřetržitě zaznamenává scénu po dobu až 15 sekund a poté přenechá výběr nejlepších fotografií a videozáznamů upravit pomocí různých filtrů umělou inteligenci), nechybí ani oblíbený "režisérský pohled", který umožňuje přímo během natáčení videa volit mezi různými režimy nastavení kamery. Videa lze natáčet v rozlišení 8K při maximálně 30 snímcích za sekundu.

 

s23u-10x

Perfektní detaily 10násobného zoomu, je vidět i ochranná síť, foto: Michal Bareš, Chip

Takové krásné fotky

Kvalitu denních snímků kritizujeme hlavně s ohledem na cenu zařízení. Samozřejmě, že fotografie pořízené tímto telefonem patří mezi to nejlepší, co můžete dnes dostat a jsou bezpochyby na velmi vysoké úrovni, ovšem za cenu začínající na 35 000 Kč jsme očekávali ještě více.

Snímky pořízené ve standardních scénářích naší laboratoře hodnotíme jako "výborné" (1,5). Na některých fotografiích je patrný šum, ale zároveň mají opravdu pěknou hloubku detailů. Snímky ze stativu za soumraku jsou hodnoceny stupněm "velmi dobrý" (1,8). Fotografie z ruky při slabém osvětlení jsou ve srovnání s konkurenčními modely opravdu přesvědčivé, odborníci v testovací laboratoři je ohodnotili známkou "výborný" (1,1). Abychom věci uvedli na správnou míru, fotografie z ruky nevypadají lépe než ty ze stativu, ale konkurence je v tomto ohledu slabší, proto získává Galaxy S23 Ultra tak vysoké hodnocení.

Jak je pro Samsung typické, fotografie jsou mírně přesaturované a někdy až příliš ostré. Některé fotografie vypadají nepřirozeně a objekty mají tendenci mít "halo efekt", tj. jakousi svatozář kolem okrajů fotografovaného objektu.

Přední fotoaparát nevybočuje z vynikající kvality ostatních prvků fotografického hardwaru. Díky automatickému ostření jsou snímky pořízené předním fotoaparátem neustále ostré a lze je bez studu publikovat i na nejnáročnějších účtech Instagramu.

Galaxy S23 Ultra nabízí dále možnost pozdější profesionální úpravy snímků. V nastavení fotoaparátu můžete přepnout na formát RAW, který navíc ukládá informace o barevném profilu a další důležitá data. V tomto případě ale upozorňujeme, že soubory s RAW obrázky zabírají výrazně více paměti.

Kvalita videozáznamů je vynikající, tedy pokud natáčíte při správném osvětlení. Stejně jako u jiných telefonů je pro pořízení krásného videa při slabém osvětlení potřeba zkušenost nebo praxe. Jako praktickou funkci zde lze použít i pero S-Pen, které může posloužit jako dálková spoušť.

s23u-12mpx

Výřez z fotografie pořízené na standardních 12 Mpx, všimněte si velmi ostrých hran. Foto: Michal Bareš, Chip

 

s23u-200mpx

Výřez z 200Mpx fotografie, přesnější barevné podání, jemnější hrany. Foto: Michal Bareš, Chip


 

Snapdragon 8 Gen 2 ve verzi Samsung S23: výkonný a energeticky úsporný SoC

Jak jsme již zmínili, jednou z nejdůležitějších inovací generace Galaxy S23 je procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, který byl v námi testované konfiguraci sekundován 12 GB paměti RAM. Označení "for Galaxy" znamená malou změnu oproti standardní verzi tohoto procesoru, který se během letošního roku objeví v řadě špičkových modelů konkurence. Tato verze Snapdragonu 8 Gen 2 má totiž lehce přetaktované hlavní jádro a také grafický čip. Procesor tak může být taktován až na 3,36 GHz namísto "pouhých" 3,2 GHz a GPU na 719 MHz namísto běžných 680 MHz. Výsledky výkonnostních testů najdete v tabulce.

Přeloženo do běžné řeči to znamená, že Samsung Galaxy S23 Ultra podává vynikající výkon, který předstihne nejen konkurenci osazenou běžnou verzí Snapdragonu 8 Gen 2, ale je také výkonnější než všechny modely nejnovější generace Apple iPhone. Veškeré aplikace a operační systém běží plynule a rychle - a s takovým výkonem není problém si na maximum užít jakoukoli současnou hru.

Skutečně zajímavý je ale vliv nového procesoru na výdrž baterie. V našich interních testech vydržel na baterii Samsung Galaxy S23 Ultra v provozu 16 hodin a 20 minut, což je v porovnání s předchozím modelem o téměř čtyři hodiny víc. Za zmínku rozhodně stojí, že Galaxy S23 Ultra (s baterií o kapacitě 5 000 mAh) zvládne na baterky pracovat podstatně déle než Redmagic 8 Pro, který používá Snapdragon 8 Gen 2 v normální verzi a je osazen baterií s kapacitou 6 000 mAh. Předpokládáme, že to je tím, že Samsung dokázal efektivněji propojit operační systém s procesorem speciálně upraveným pro modely Galaxy S23. To by vysvětlovalo opravdu značný rozdíl oproti ostatním smartphonům se systémem Android a procesorem Snapdragon 8 Gen 2.

Nabíjení oficiálně probíhá při maximálním příkonu 45 W a více jsme s našimi měřicími přístroji ani nenaměřili. Galaxy S23 Ultra tak potřebuje pro dosažení 100 % kapacity baterie celou 1 hodinu a 19 minut. To je na dnešní poměry dlouhá doba, zvlášť v porovnání s některými čínskými značkami, které zvládnou telefon plně dobít za 20 až 30 minut. Samsung si ale ještě pamatuje ohromný průšvih, který kvůli vybuchujícím a hořícím bateriím znamenal stažení kompletní řady Galaxy Note 7 z trhu, takže mu opatrnost nemůžeme mít za zlé.

Po 30 minutách v zásuvce se baterie nabije na 69 %. Samozřejmě nechybí bezdrátové nabíjení s maximálním výkonem 15 wattů. Funguje i reverzní bezdrátové nabíjení dalších kompatibilních zařízení - Samsung tomu říká "Wireless Power Share". Na zadní stranu zařízení S23 Ultra jednoduše umístěte jiný smartphone nebo pouzdro na TWS sluchátka, tedy pokud podporují indukční dobíjení.

 

Dokonalý smartphone?

Pokud se na nový Samsung Galaxy S23 Ultra podíváme jako na kompletní balíček, jedná se bezpochyby o jeden z nejdokonalejších smartphonů, který téměř dosahuje dokonalosti. Zejména díky integrovanému peru S-Pen je nabídka funkcí mnohem rozsáhlejší než u konkurence. Z této klasické formy chytrého telefonu je téměř nemožné vytěžit více.

V souladu s moderním trendem citlivého přístupu k životnímu prostředí jsou některé součásti telefonu Samsung Galaxy S23 Ultra vyrobeny z recyklovaných materiálů, jako je hliník a plast. Kartonová krabice je vyrobena výhradně z recyklovaného papíru.

V balení nejsou sluchátka ani napájecí zdroj, pokud tedy nemáte starý, budete muset zaplatit cca 250 Kč za nový 25wattový nebo asi 700 Kč za silnější 45wattový zdroj. Telefon podporuje práci se dvěma SIM kartami v 5G sítích, ovšem postrádá slot na microSD kartu.

Plusové body získává Samsung Galaxy S23 Ultra za špičkovou ochranu proti vniknutí vody, prachu a jiných nečistot v souladu s normou IP-68. O bezdrátovou komunikaci se stará moderní Bluetooth 5.3 a Wi-Fi 6e, nechybí NFC čip. USB-C konektor je standardu 3.2, takže stahování fotografií a videa je rychlé.

Galaxy S23 Ultra lze odemknout biometricky pomocí rozpoznání obličeje a velmi rychlým a spolehlivým ultrazvukovým snímačem otisků prstů.

Přestože je Samsung Galaxy S23 Ultra téměř dokonalý smartphone, cena začínající na 34 990 Kč za nejmenší paměťovou verzi S23 Ultra je odvážná. Na druhou stranu, pokud se neobejdete bez pera S Pen, určitě lze v nejbližší době očekávat cenový pokles výprodejových modelů S22 Ultra, i když se budete muset smířit s kratší výdrží baterie. Sháníte-li levnější telefon, který za denního světla pořizuje ještě lepší snímky než Galaxy S23 Ultra, měli byste se podívat na modely Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro.

 

Technická data

Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení) 6,8" / 3 088 x 1 440 / OLED / 1-120 Hz
CPU / GPU / RAM Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy (1x+3x+2x+2x, max. 3 360 MHz) / Adreno 740 / 12 GB
Výbava 2x 5G, Wi-Fi 6e, USB-C (3.2), BT 5.3, NFC, 200+12+10+10 / 12 Mpx, 5 000 mAh, indukční dobíjení, IP68, S-Pen
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (222,1 GB) / ne / ano
Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 418 cd/m2 / 157 : 1
Výdrž na baterii (on-line) / dobíjení  16:20 h:m/ 1:19 h:m
PCMark 3.0 / GFX Bench 16 075 bodů / 135 fps
3DMark Wild Life Extreme 3 825 bodů / 22,90 fps
Operační systém Android 13
Rozměry a hmotnost  163 x 78 x 10,7 mm, 233 g
Cena 34 990 Kč
CHIP výborný (1,1)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme