Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Samsung QE55QN85D – televizor, o kterém byste měli uvažovat

Michal Bareš 16.05.2024

Po roce přichází Samsung zase s obměnou své řady Neo QLED televizorů s miniLED podsvícením. Již čtvrtá generace je označena písmenem “D” a opět přináší řadu zajímavých inovací.

Kapitoly článku

Hlavní inovací je vylepšený QLED panel s novým miniLED podsvícením a výkonnější obrazový procesor se silnější neurální procesorovou jednotkou (NPU), která v případě tohoto televizoru pracuje s 20 neuronovými sítěmi.

Na test nám jako první televizor nové řady dorazil model střední třídy s označením QE55QN85D. Nad ním jsou i letos ještě modely označené 90D a 95D, které jsou dražší a budou disponovat o něco lepší výbavou a špičkovějšími parametry, základní údaje jsou ale podobné.

Televizory Samsung QE55QN85D nabízí většinu funkcí špičkových modelů za ještě stále dostupnou cenu 39 990 Kč. Není to málo, v nabídce má Samsung výborné modely i s cenou okolo 20 000 Kč, jako je například loňský model QE55QN85C, který se před rokem také začal prodávat za 39 990 Kč a dnes ho seženete za cca 24 000 Kč. Tak už to ale chodí, za čerstvé novinky a vylepšení je potřeba si připlatit.

Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
K montáži televizoru Samsung QE55QN85D na stojánek není potřeba šroubovák, všecho pěkně zaklapne do sebe. Velmi praktické řešení.
Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Samsung QE55QN85D

Instalace snadná a bez šroubováku

V čem je tedy QE55QN85D lepší? Začněme hned instalací, která je mnohem jednodušší a pro připojení televizoru ke stojánku ani nepotřebujeme šroubovák, vše je zaklapávací a rychlé. Radost nám také udělalo nastavení televizoru, které tentokrát přes aplikaci SmartThings funguje naprosto spolehlivě a bez problému. Prostřednictvím aplikace propojíte televizor nejen s domácí Wi-Fi sítí, ale také s dalšími prvky chytré domácnosti. Zařízení podporuje kromě ekosystému Samsungu i standard Matter, takže si porozumí i se zařízeními, které Matter ovládají.

Na rozdíl od loňského modelu nám po instalaci prostřednictvím aplikace SmartThings bez problému fungovalo i stahování aplikací. S televizorem se dodává jeden miniaturní dálkový ovladač se základními tlačítky, solárně dobíjenou baterií a USB-C konektorem. Nenabízí sice přehršel tlačítek, ale práce s ním je intuitivní a jednoduchá.

Přehledné uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní operačního systému Tizen je téměř stejné jako loni, přehledné a praktické. Jako první je zde pruh s předinstalovanými streamovacími aplikacemi a běžnými oblíbenými servery. Pod hlavním pruhem se nachází posledně přehrávané pořady a doporučené výběry z nabídky streamovacích serverů.

Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Uživatelské rozhraní televizoru Samsung QE55QN85D je přehledné a reaguje okamžitě
Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Samsung QE55QN85D

Televizor má miniaturní rámečky a necelé tři centimetry tenké tělo. To je vyrobeno z plastu, podstavec je kovový. Stabilita televizoru je lepší než u předchozích modelů a zařízení se nekýve, nechybí možnost instalace na zeď.

Výkonnější obrazový procesor

Samsung výrazně zvýšil výkon obrazového procesoru a čtvrtou generaci svých QLED panelů osadil výkonnější neurální jednotkou. Čtyřikrát vyšší výkon obrazového procesoru a jeho umělé inteligence se viditelně pozitivně projevuje na kvalitě upscalingu, tedy umělého zvýšení rozlišení materiálů natočených v nízkém rozlišení. Výsledek je působivý, při sledování klasického streamovaného TV vysílání v maximálně Full HD rozlišení jsme nezaznamenali rozdíl mezi 4K nativními filmy a televizním vysíláním.

Procesor ale nemá na starosti jen vyhlazování hran a upscaling, pozitivně se podílí i na výpočtech mezisnímků v rychlých sportovních scénách, takže obraz je plynulejší a například letící míč není vůbec trhaný nebo rozmazaný. Zajímavou novinkou je i podpora automatického remasterování obsahu na HDR, která SDR obsahu přidává kontrast, jas i barevnost, a celkový dojem z obrazu je mnohem hlubší.

Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Srovnání provedení černé a barev panelů loňského modelu miniLED QLED televizoru TCL C845 (vlevo, cca 23 000 Kč) a letošního televizoru Samsung QE55QN85D (vpravo, cca 40 000 Kč)
Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Samsung

Mohlo by vás zajímat

Obraz: opravdová černá ruku v ruce s vysokým jasem

Nejnovější generace Neo QLED panelů je zase o něco lepší, hlavně díky výkonnému obrazovému procesoru. V kvalitě podání tmavých scén se nový miniLED QLED panel televizoru Samsung QE55QN85D už zcela vyrovná běžným OLED televizorům. Zároveň ale na rozdíl od nich nabízí vyšší maximální svítivost a i světlé scény lze pohodlně sledovat na přímém slunci. Při nočním sledování filmů s temnějšími scénami je rozdíl mezi OLED a novou Neo QLED obrazovkou od Samsungu minimální.

Na výbornou pracuje vylepšení kvality zobrazení při převodu z nižších rozlišení. Ať už za to může výkonný obrazový procesor, nebo neurální jednotka, výsledek je parádní a HD obsah od UHD prakticky nepoznáte, špičkové je i převádění SD zdrojů. Obrazovka QN85D nás potěšila širokými zobrazovacími úhly, obraz je skvěle sledovatelný i z ostrých úhlů. Z hlediska obrazové kvality hodnotíme tento televizor jako výborný.

Televizor disponuje několika přednastavenými obrazovými režimy (Standardní, Eko, Filmový Dynamický a Filmmaker) a možností automatické úpravy obrazu podle intenzity okolního světla. Ta funguje o poznání lépe než u minulého modelu, takže jsme ji rádi používali hlavně při večerním sledování televize.

Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Konektory televizoru Samsung QE55QN85D
Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Televizor Samsung QE55QN85D má zdvojené DVB-T2/S2/C tunery

Konektory

Kromě čtyř HDMI 2.1 konektorů se vzadu na portové liště nachází ještě dva USB konektory, optický audiovýstup, slot pro CI+ karty, LAN zdířka pro připojení do drátové sítě a trojice zdvojených televizních tunerů (DVB-T2/S2/C). Televizor samozřejmě dokáže komunikovat i bezdrátově přes Wi-Fi a Bluetooth a podporuje propojení s mobilním telefonem nebo Apple AirPlay 2.

Hudbu a video lze přehrávat z USB konektorů, ovšem Samsung stále trvá na tom, že nepodporuje přehrávání titulů komprimovaných do formátu DivX. Argument, že tento formát nenabízí dostatečnou obrazovou kvalitu je úsměvný, zvláště u televizoru s tak dobrým upscalingem.

Rychlý obraz pro hry

Samsung QE55QN85D má stejně jako předchozí model rychlý panel se 120Hz obnovovací frekvencí s podporou AMD FreeSync Premium Pro a VRR. 120Hz 4K obraz mohou z Xboxu nebo PlayStationu přenášet čtyři konektory HDMI 2.1, šikovná je automatická detekce herního signálu, po které se TV přepne do herního režimu. Všechny čtyři HDMI porty podporují přenos videa ve 4K při 120 Hz, jeden navíc ovládá eARC.

V některých regionech mají tyto televizory předinstalovaný chlíveček “Gaming Box”, ve kterém jsou ikony herních aplikací přehledně sdruženy na jedno místo. Tato položka u televizorů určených pro český trh není, ale všechny její funkce jsou dostupné přímo přes aplikace jednotlivých herních portálů.

 

Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Jednoduchý a malý dálkový ovladač televizoru Samsung QE55QN85D
Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Dálkový ovladač televizoru Samsung QE55QN85D má solární napájení a dá se dobíjet i pomocí USB-C konektoru

Zvuk se opět prochází po obrazovce

Zvukový systém používá reproduktory 2.2ch a má celkový výkon 40 W, což je o něco méně než u minulého modelu, ovšem kvalita reprodukce zůstává na výborné úrovni. Reproduktory dokáží analyzovat promítané scény a umístí zvuk na místo, odkud vizuálně přichází. Funguje to dobře a rozhodně zvyšuje realističnost filmového zážitku. I do zvuku zasahuje AI, která analyzuje okolní hluk a upravuje úroveň hlasitosti hlasů, aby bylo dění na obrazovce dobře rozumět.

Tato funkce funguje také lépe než u loňského modelu, kde jsme ji většinou rychle vypnuli. Líbila se nám také funkce Q-Symphony, která umožňuje spojení reproduktorů externího soundbaru s reproduktory umístěnými v televizoru. My jsme k televizoru měli možnost vyzkoušet soundbar HW-Q800D za cca 15 000 Kč, který tuto funkci podporuje. Spolu s externím soundbarem vytvořila televize zvukovou kulisu srovnatelnou s kinosálem.  

Spotřeba

Spotřeba televizoru záleží na provozovaném režimu obrazu a typu obsahu. V eko režimu se pohybuje při sledování streamovaného SD/HD obsahu okolo 89 wattů, v běžném režimu televizor spotřebuje okolo 136 wattů a při zobrazení velmi světlých scén se dostane až na 170 wattů.

Samsung QE55QN85D
info ikonka
Zdroj: Samsung

Technická data

Samsung QE55QN85D


Obrazovka 55” / 3 840 x 2 160 bodů / Neo QLED / miniLED

Rozhraní 4x HDMI (4x 2.1), 2x USB, eARC, LAN, Wi-Fi 5, HDR 10+, BT 5.2, CI/+, Multi View

Spotřeba (spánek / provoz) 0,2 W / 60-170 W

Rozměry 122 x 71 x 4,6 cm

Tunery 2x DVB-T2 (HEVC)/S2/C

Reproduktory 2.2 / 40 W

Cena 39 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme