Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test Sony KD-48A9: velikost není vše

Michal Bareš 26.03.2021

Příjemně kompaktní OLED televizor s perfektním obrazem i zvukem potěší hlavně majitele menších obývacích pokojů, kteří to s kvalitou televizoru myslí vážně.

Pro zájemce o kompaktní televizor se špičkovým obrazem připravilo Sony lahůdku v podobě modelu KD-48A9. S 48” OLED obrazovkou patří tento člen špičkové řady Master k prakticky neexistující kategorii televizorů pod 50”, ale v naší laboratoři zářil z hlediska obrazu i zvuku jako bílý trpaslík. Vysoké hodnocení získal televizor i z hlediska výbavy, vyčítáme mu pouze trochu větší spotřebu. 

Většina lidí dává přednost TV s velkou úhlopříčkou, ale uživatelé, kteří si přejí menší televizor mají problém sehnat kvalitní zařízení. Tento trend se ale s příchodem 48” OLED modelů snad zlepší. Díky proniknutí OLED technologie do modelů s menší než 50” úhlopříčkou si OLED televizor bude moci dopřát víc uživatelů. Sony v této kategorii přišlo s cenově dostupným modelem, který přesto nabízí nejlepší parametry a výbavu. Testovaný 4K televizor si odnáší prakticky nejvyšší hodnocení kvality obrazu a zvuku. Během provozu jsme byli nadšeni extrémně jemnými detaily obrazu ve světlých i tmavých pasážích obrazu. Obrazový procesor X1 Ultimate zde odvádí skvělou práci. Na každém obrázku hledá různé objekty, například tváře, objekty nebo rostliny, a individuálně upravuje jejich barvy a kontrast. Rozsáhlá databáze obrázků mu pomáhá extrapolovat materiál do UHD rozlišení. Plynulé zobrazení pohyblivých scén vylepšuje selektivní prolínání černé barvy zakrývající přechodové snímky. Při přehrávání 720p a 1 080i zdrojů jsou kontury ostré a bez dvojitých obrysů či roztřepení.

48-a9s-a9-blk-dark-sil-slate-cw-mid-1

Sony KD-48A9, Foto: Sony

Nadšeni jsme byli i ze zvukového hlediska. Jak už to u reproduktorů chodí, čím větší je membrána reproduktoru, tím více vzduchu se pohybuje a tím silnější je i zvuk. Proto zvolilo Sony řešení, ve kterém využívá OLED panel televizoru KD-48A9 jako stereofonní reproduktor. Dva reproduktory za zobrazovacím panelem způsobují jemné vibrace povrchu obrazovky, které však nejsou lidským okem vidět. O hluboké tóny se stará integrovaný subwoofer. Výsledkem je silný a jasný zvuk, který byste od šest centimetrů tenkého televizoru rozhodně nečekali. Díky tomu, že zvuk vychází ze středu obrazovky, mají diváci dojem, že přichází přesně z místa, kde se nachází objekt.

Díky úzkému kovovému rámu a tenké kovové základně, umístěné ve středu televizoru, se Sony KD-48A9 pohodlně vejde do každého prostoru a přitom vizuálně jakoby sedí na podstavné ploše. Prémiový je i kovový dálkový ovladač s jasně strukturovaným rozložením kláves a dostatkem prostoru i pro velkou ruku. Ovladač komunikuje s TV přes Bluetooth, takže nevyžaduje přímou viditelnost na snímací senzor, bohužel nemá podsvícená tlačítka.

Z hlediska rozhraní jsou kromě Wi-Fi a Bluetooth k dispozici čtyři HDMI porty, tři USB konektory, LAN přípojka a digitální i analogové audiozdířky. Samozřejmostí jsou zdvojené TV tunery pro příjem satelitního, pozemního i kabelového digitálního vysílání. Samozřejmě nechybí podpora Dolby Atmos nebo DTS: X, Chromecast, Airplay a aplikace pro přehrávání nejoblíbenějších streamovacích služeb. Televizor běží na systému Android, takže umožňuje snadné stažení lokálních aplikací, jako je například Lepsi.TV.

Díky 48” úhlopříčce má Sony KD-48A9 nižší spotřebu než většina testovaných větších OLED televizorů, ale i tak si v provozu řekne v běžném SDR režimu o 90 W a v HDR režimu o 133 W za hodinu.

Technická data:

Obrazovka 48” / 3 840 x 2 160 bodů / OLED
Max. jas / šach. kontrast 875 cd/m2 / 242:1
Pokrytí DCI-P3 (HDR) 99 %
Rozhraní 4x HDMI, 3x USB, LAN, Wi-Fi, Miracast, Airplay, BT, CI/+
Spotřeba (spánek / provoz) 0,3 W / cca 90 W
Rozměry 107 x 63 x 26 cm
Tunery 2x DVB-T2/S2/C
Reproduktory 2x 10 W, subwoofer
Cena 39 990 Kč
CHIP výborný (1,3)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme