Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Sony Xperia Z1 Compact není žádné mini

Michal Bareš 18.03.2014

Na to, až si budeme Xperii Z1 Compact moci důkladně a delší dobu vyzkoušet, jsme se těšili již od jejího představení na lednovém CES. Krátce poté jsme  ji dostali na test a měli možnost jí několik týdnů používat.

sony-xperia-z1-compact-nahled

Sony Xperia Z1 Compact

Představa menšího a lehčího telefonu se stejně výkonným hardwarem, jakým disponují velké a těžké phablety, láká hlavně zájemce o telefon, který se dá ovládat jednou rukou a vejde se do kapsy u košile nebo kalhot. Firma Sony se navíc naštěstí rozhodla jít jinou cestou než Samsung nebo HTC a na rozdíl od nich dala do „kompaktní“ verze modelu Z1 stejné vnitřnosti jako do Xperie Z1. Kromě rozměrů a hmotnosti je tak rozdíl mezi Z1 a Z1 Compact pouze ve velikosti a rozlišení displeje a v menším, 2 300mAh akumulátoru. Na rozdíl od Samsungu Galaxy S4 mini a HTC One mini zůstal v Xperii Z1 Compact stejný fotoaparát a podpora všech komunikačních standardů. Dlužno však podotknout, že na rozdíl od nich je Xperia Z1 Compact stejně drahá jako její větší předobraz. Která Xperia Z1 je ale lepší?

Výsledky měření a fakta

Oba modely se pohybují na nejvyšších příčkách našich srovnávacích tabulek, přičemž Z1 Compact svou větší sestru předběhla a s mizivou ztrátou v řádu desetin bodů je celkově druhá, hned za supertelefonem Samsung Note 3. Výsledky měření ukazují, že Z1 Compact dosahuje díky nižšímu rozlišení displeje vyšších výsledků v benchmarcích, při testu výdrže jsme pak v porovnání se Z1 zaznamenali delší provoz při práci s internetem, ale kratší při telefonování. Podrobné údaje a srovnání s nejbližší konkurencí najdete v tabulce.

hwk-xperia-z1-tabulka-graf-nahled

Sony Xperia Z1 Compact – srovnání s konkurencí

Přes menší rozměry 127×66×10 mm (ano, je o milimetr tlustší než Z1) není Z1 Compact žádné peříčko – hmotností 136 gramů je dokonce těžší než Galaxy S4 (131 g) nebo Nexus 5 (130 g). Může za to robustní hliníková konstrukce, která stejně jako Xperia Z a Z1 splňuje požadavky IP55/58 a po zavření dvířek konektorů a karet je odolná proti vodě a prachu. Tělo telefonu je zepředu i zezadu kryto sklem Gorilla Glas, takže je extrémně tuhé a působí opravdu důvěryhodně. Během dvoutýdenního praktického testu nám telefon minimálně dvacetkrát vypadl z náprsní kapsy (zhruba z metrové výšky), aniž by se poškodila konstrukce či praskl displej. To samé bohužel nelze říct o tvrdosti krycího skla, které bez obav absorbuje pády, ale po dvou týdnech nošení v kapse spolu s klíči jsme na něm zaznamenali řadu mikroskopických škrábanců. Stejný problém, ale v o něco menším měřítku, jsme zaznamenali již u modelů Xperia Z a Z1.

Firma Sony osadila model Z1 Compact, stejně jako v případě Z1, LCD displejem s technologií Triluminos for Mobile, který nabízí vyšší barevný gamut a vysoký jas 501 cd/m2, na druhou stranu trpí o něco menšími pozorovacími úhly a pouze průměrným šachovnicovým kontrastem 149:1. Vzhledem k tomu, že se na mobil většinou díváme zpříma, nám omezené pozorovací úhly nevadí, ale v praktickém provozu nás poměrně rušila jasně viditelná svislá linka na levé polovině displeje, která je pro Triluminos příznačná. Brilantností a živostí barev se technologie Triluminos přesto pouze přibližuje kvalitám nejlepších Super AMOLED displejů, ale již od pohledu převyšuje běžné LCD displeje. Vzhledem k nižšímu rozlišení 720×1 280 pixelů a úhlopříčce 4,3 palce činí hustota bodů 344 ppi, což je sice po iPhonu 5S (326 ppi) druhý nejhrubší displej z Top 10 telefonů, ale obraz i fonty přesto vypadají dokonale ostře.

Dojmy a zkušenosti

K největším lákadlům tohoto telefonu patří fotoaparát s 20,7Mpx snímačem, který má dokonce vyšší rozlišení než specializovaný 4,3“ fotomobil Samsung Galaxy S4 Zoom a v hrubém počtu pixelů jej předčí pouze Nokia Lumia 1020. S ohledem na hmotnost a rozměry je Z1 Compact prakticky použitelnějším fotopomocníkem než zmíněná konkurence, ale ani on není dokonalý. Pozitivní je, že firma Sony vybavila fotoaplikaci Z1 Compact bohatší nabídkou obrazových efektů, režimů a integrací do sociálních sítí a komunikačních aplikací, ty jsou ale dostupné pouze v defaultním snímacím rozlišení 8 Mpx (3 264×2 448 bodů), do maximálního rozlišení 20,7 Mpx (pouze poměr stran 4:3, rozlišení 5 248×3 936 bodů) se lze přepnut pouze v manuálním režimu, ve kterém scénické a kreativní filtry použít nelze. Kvalita snímků je v porovnání s ostatními smartphony nadprůměrná, ale i zde záleží na světelných podmínkách. Denní venkovní fotografie lze bez uzardění vytisknout na fototiskárně ve formátu A3 a nepoznáte, že byly pořízeny mobilem, snímek pořízený v místnosti osvětlené žárovkou vykazuje jen drobný šum a zrnění. V opravdu tmavém interiéru omezenou optiku nezachrání ani vysoké rozlišení snímače, nicméně venkovní noční záběry osvícených památek či ulice s lampami mají až téměř uměleckou atmosféru, tisknout je lze ale pouze na malé formáty. Přes vysoké rozlišení snímacího čipu lze natáčet video maximálně ve Full HD rozlišení a v již pořízeném záznamu bohužel nelze během přehrávání zoomovat, což je funkce, která se nám moc líbila například u Samsungu Galaxy Note 3; zoomovat lze pouze během natáčení.

web-sony-z1-compact-screen-fotoaplikace-nahled

Sony Xperia Z1 Compact – fotoaplikace

Díky rozumné velikosti úhlopříčky lze telefon skoro vždy ovládat jednou rukou, i když někdy je nutné si „přehmátnout“. V ruce se drží lépe než modely Xperia Z a Z1, a to nejen díky menším rozměrům, ale i díky lehce zaoblenému tvaru bočních hran, které jsou u Z a Z1 příliš rovné a pravoúhlé. Ohlazeny jsou také boční hrany displeje a zmizela drobná štěrbina mezi displejem a okrajem, takže telefon již netahá za vousy. Z ergonomického hlediska bychom ocenili větší tlačítko spouště fotoaparátu, které je příliš drobné. Přístup ke slotu pro vložení microSD a microSIM karet je stejně snadný jako přístup k microUSB slotu. Všechny se nachází pod krycími dvířky, která brání přístupu vody do zařízení. Zvukový audiojack dvířka nemá, ale je vodotěsný. Drobné výhrady bychom našli k uživatelskému rozhraní Sony UI, zvláště k jeho menu pro třídění aplikací, ale práce s ním je hlavně otázkou zvyku.

Z1, nebo Z1 Compact?

Na otázku, zda je lepší 5“ Xperia Z1, nebo 4,3“ Xperia Z1 Compact, jsme si nedokázali jednoznačně odpovědět ani my sami. Oba telefony představují absolutní špičku a vzhledem k prakticky stejně vysoké ceně spočívá výhoda modelu Z1 Compact oproti větší „zet jedničce“ pouze v o 34 gramů lehčím a o 16 mm na výšku a 11 mm na šířku menším těle. Bonusem většího telefonu je o poznání delší výdrž při telefonování a 5“ displej s vyšším rozlišením. Ještě před půl rokem bychom jednoznačně volili Xperii Z1 Compact, ale s tím, jak jsme si za poslední dobu zvykli běžně používat 5“ a větší smartphony, stále více oceňujeme pohodlí při práci s telefonem než pohodlí při jeho přenášení.

hwk-xperia-z1-tabulka-vydrz-nahled

Sony Xperia Z1 Compact – výdrž akumulátoru

Shrnutí testu

Sony Xperia Z1 Compact je z hardwarového hlediska zdaleka nejlepším momentálně dostupným smartphonem s menší než 5“ úhlopříčkou. Oproti jiným „zmenšeninám“ má stejné parametry jako vlajková loď, od které se odvozuje, jen je o trochu menší a lehčí. Přejete-li si opravdu rychlý telefon s kvalitním fotoaparátem, který se vám vejde do obyčejné kapsy, není lepší volby.

Michal Bareš

Výhody:

Kompaktní rozměry, vysoký výkon, odolnost proti vodě a prachu, vynikající fotoaparát.

Nevýhody:

Měkčí krycí sklo, menší zorné úhly displeje.

Cena vč. DPH: 14 990 Kč

hwk-xperia-z1-tabulka-nahled

Sony Xperia Z1 Compact – Výsledky měření a specifikace



Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme