Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Technics EAH-AZ40M2 – láska na první poslech

Michal Bareš 12.12.2023

Bezdrátové špunty Technics EAH-AZ40M2 jsou jedny z nejpohodlnějších a nejmenších TWS sluchátek, které jsme měli možnost testovat. Malé rozměry a hmotnost jen 4,5 gramu ale neznamenají kompromis ze strany zvukové kvality, právě naopak.

Kapitoly článku

Ergonomie a pohodlí

Tato sluchátka nás zaujala na první pohled miniaturními rozměry nabíjecí krabičky i samotných špuntů, v testované bronzové barvě jim to navíc velice sluší. Sluchátka váží spolu s dobíjecí krabičkou 39 gramů, špunty pak váží jen 4,5 gramu a kompaktními rozměry sedí perfektně i v drobnějších uších. O co nejlepší a nejpohodlnější usazení v uchu se starají čtyři sady dodaných silikonových vložek různých velikostí.

Po měsíci pravidelného nošení můžeme prohlásit, že se jedná o jedny z nejpohodlnějších TWS sluchátek, které jsme měli možnost otestovat. O sluchátkách jsme v uších prakticky nevěděli ani při práci ani při chůzi nebo občasném popoběhnutí. Z hlediska ergonomie je hodnotíme jako jednoznačně výborná sluchátka.

Když už je řeč o ergonomii, pochválit musíme i ovládání, které zajišťují dotykové plošky regulující hlasitost, posun mezi skladbami a spouštění či přerušení reprodukce. Funkce dotykových plošek lze upravovat v doprovodné mobilní aplikaci. Odezva na dotyk je přesná a přitom nedochází k nechtěné náhodné aktivaci.

Technics EAH-AZ40M2
Sluchátka Technics EAH-AZ40M2 jsou malá a lehká, ale hrají výborně.
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výdrž na baterii

Přes malé rozměry a hmotnost mají sluchátka slušnou výdrž na baterii. Není sice nijak rekordní, ale rozhodně není podprůměrná. S aktivovaným ANC lze počítat se čtyřmi hodinami na jedno nabití, baterie v pouzdře dokáže sluchátka dobít cca dva a půlkrát. Celkem lze tedy s ANC počítat s cca 13 hodinami provozu, s vypnutým ANC pak až 20 hodinami. Během testu jsme ale zaznamenali jednu nepříjemnost. Pokud se vybije dokovací krabička a sluchátka mají ještě 80 procent baterie, sluchátka se nespárovala s mobilním telefonem dokud jsme nabíjecí kolébku alespoň trochu neoživili v nabíječce. Dobjíení probíhá pomocí USB-C kabelu, bezdrátové dobíjení u tohoto modelu nenajdeme.

Kvalita reprodukce

Nejdůležitější je ale na každých sluchátkách kvalita reprodukce, která je v tomto případě rovněž špičková. V podstatě hrají sluchátka jen o trošku hůř než špičkový model Technics EAH-AZ80, který jsme nedávno testovali (recenze zde).

Technics EAH-AZ40M2 patří s frekvenčním rozsahem od 20 Hz do 40 kHz do kategorie hi-res zařízení, o což se starají i 6mm měniče a podpora kodeku LDAC. Sluchátka mají výbornou atmosféru a produkují bohatý a kultivovaný zvuk s velmi rozsáhlým prostorem a bohatými detaily. Kultivovaný přednes platí jak pro basové frekvence, které jsou dostatečně intenzivní, ale ne přehnané. Sluchátka zachází v základním nastavení s basy opatrně, ale pokud někdo bude chtít, může v aplikaci zvolit některý z přednastavených režimů ekvalizéru (Bass+, Super Bass, Vocal, Treble+, Dynamic), vytvořit lze i vlastní nastavení ekvalizéru.

Technics EAH-AZ40M2
TWS sluchátka Technics EAH-AZ40M2 se dodávají se čtyřmi páry silikonových vložek.
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Sluchátka nabízí velmi detailní, ale přeci jen trochu méně dynamický zvuk, ocenili bychom o něco ostřejší výšky (lze napravit v ekvalizéru). Ladění zvuku je spíše pohodvější než ostré, moc se nám ale líbila kvalita reprodukce hlasů, EAH-AZ40M2 patří k modelům, které posluchači prozradí u jiných sluchátek hůře rozpoznatelné texty. Z hlediska zvukové kvality hodnotíme sluchátka jako definitivně výborná se známkou 1,3.

Během testu jsme se sluchátky často telefonovali a můžeme potvrdit perfektní srozumitelnost na obou stranách hovoru.

Výbava

Naprosto spokojeni jsme byli s dosahem Bluetooth konektivity. Stejně jako u modelu EAH-AZ80 i tato sluchátka podporují připojení až ke třem zařízením najednou. Certifikace IPX4 zajišťuje ochranu proti stříkající vodě.

Podtrženo a sečteno, sluchátka Technics EAH-AZ40M2 nabízí perfektně vyrovnaný mix zvukové kvality, pohodlné a lehké konstrukce a velmi dobře fungujícího ANC. To vše v balení, o kterém ani nebudete vědět, že je máte v ruce a za stále ještě atraktivní cenu.

Aplikace Technics Audio Connect
Aplikace Technics Audio Connect
Zdroj: Aplikace Technics Audio Connect

Technická data

Technics EAH-AZ40M2


Typ sluchátek True Wireless, intraaurální

Připojení Bluetooth 5.3 (SBC, AAC, LDAC)

Frekv. rozsah 20 - 40 000 Hz

Výbava ANC, USB-C, IPX4

Výdrž na baterii (bez ANC) 4:51 h:m / 17:31 h:m

Výdrž na baterii (s ANC) 3:57 h:m / 12:42 h:m

Délka nabíjení 80 minut

Hmotnost (sluchátka / v krabičce) 2x 4,5 g / 39 g

Cena 3 599 Kč

Kvalita zvuku 1,3

Mobilita 1,2

Výbava a komfort 1,3


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud