Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: WD My Book 22 TB – rekordně prostorný externí disk

Michal Bareš 18.07.2023

Vyzkoušeli jsme externí pevný disk, na který lze uložit až úctyhodných 22 TB dat. WD MyBook 22TB je navíc rychlý, kompaktní a tichý. Vejde se na něj až 5 000 filmů v DVD kvalitě nebo 30 milionů elektronických knih

Kapitoly článku

Kapacita magnetických 3,5“ pevných disků dnes u nejprostornějších modelů přesahuje 20 TB, což je hodnota, které SSD disky, určené pro běžné smrtelníky, zatím nedokáží dosáhnout.

HDD sice nejsou zdaleka tak rychlé jako SSD a už dávno v pozici systémových disků vyklidily pole SSD, ale v oblasti zálohování velkých datových objemů jsou nenahraditelné. Díky až neuvěřitelnému zvýšení datové hustoty magnetických ploten je dnes možné koupit externí 3,5“ disk s kapacitou 22 TB, což je i případ testovaného modelu Western Digital My Book.

20230718-160242-1

WD My Book 22TB je kompaktní jednodiskový externí disk bez možnosti zrcadlení dat, ale vejde se naěj kompletní domácí video-, audiotéka i fotogalerie a stále spousta místa zbude, foto: Michal Bareš, Chip

Přes celkovou kapacitu 22 TB (k dispozici pro uživatele je 20 490 GB volného prostoru) má tento externí disk běžné rozměry 16,5 x 14 x 5 cm a váží jen 930 gramů. Jednodiskové externí úložiště nenabídne možnost zrcadlení dat v RAID (což v případě poškození disku znamená ztrátu opravdu ohromného množství dat), takže jej nemůžeme s čistým svědomím doporučit pro zálohu kriticky nepostradatelných dat. Nejdůležitější data proto zálohujte ještě na jiné médium nebo do bezpečného cloudu.

Na druhou stranu 22 TB přímo volá po využití, takže je disk ideální pro uložení kompletní domácí audio a videotéky, fotografií a spousty, spousty dalších souborů. Vhodné uplatnění najde například při připojení k domácímu multimediálnímu serveru.

20230713-125934-1

WD My Book 22TB komunikuje s počítačem pomocí micro USB-B konektoru, USB-C by byl praktičtější, foto: Michal Bareš, Chip

Napájení je realizováno prostřednictvím externího adaptéru, pro připojení k počítači slouží ale bohužel místo moderního USB-C konektoru také rychlý, ne však tak běžný a oboustranný konektor typu micro USB-B. Je naštěstí součástí dodávky.

Přenosové rychlosti přes 200 MB/s

Přes ohromnou kapacitu nabízí WD My Book 22TB velmi slušné přenosové rychlosti. V naší laboratoři jsme tomuto externímu disku naměřili průměrnou přenosovou rychlost čtení na úrovni 190,15 MB/s při přístupové době 14,8 ms a průměrnou přenosovou rychlost zápisu na úrovni 217,1 MB/s při přístupové rychlosti 4,6 ms. Při kopírování větších souborů (a například v testu AS SSD) se přenosové rychlosti pohybují okolo 222 MB/s.

Konstrukce disku neumožňuje snadný přístup k interním komponentám, případně problémy tedy budou muset majitelé řešit v servisu, k internímu disku se sice dostanete i doma, ale pravděpodobně to bude znamenat poškození šasi. Disk bohužel nemá samostatný vypínač, takže buď jej budete mít neustále zapnutý, nebo jej bude nutné odpojit od napájení. V klidovém režimu je ale spotřeba disku minimální, na úrovni 0-0,5 W.

Součástí dodávky je softwarové rozhraní s nástroji pro monitoring a správu disku (včetně upgradu firmwaru) a stáhnout můžete i klonovací a zálohovací software Acronis. Prostřednictvím utility WD Security je možné disk ochránit heslem, služba cloudového úložiště pro tento model dostupná není.

Technická data

Kapacita / formát  22 TB / 20 490 GB  / exFAT
Rozhraní                              micro USB-B (3.2 Gen1)
Rozměry a hmotnost  16,5 x 14 x 5 cm / 930 g
Výbava  micro USB-B kabel, napájecí adaptér, klonovací a zálohovací SW
Přen. rychlost (čtení / zápis) 190,15 MB/s / 217,1 MB/s
Prům. příst. doba (čtení / zápis)  14,8 ms / 4,6 ms
Cena 19 080 Kč
CHIP  výborný (1,2)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud