Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Yenkee Manta YKM 2009CS – klávesnice je ergonomická, ale myš pouze pro praváky

Michal Bareš 17.08.2022

Bezdrátový set klávesnice a myši Yenkee je určen pro ty, kdo na počítači hodně píší a zároveň ocení měkké a tiché klávesy plné velikosti s membránovými spínači.

Klávesnice má mírně vypouklý tvar, rozdělený mezerník na pravou a levou část a plošku pro podložení dlaní – vše to by mělo zabraňovat únavě rukou. Nechybí numerický blok a k dispozici jsou i multimediální a funkční klávesy pro přímé ovládání funkcí Windows, Office nebo multimediálního přehrávače.

Ergonomický je i tvar myši, daní za to je její jedinečné použití pouze na pravou ruku. Disponuje bočním rolovacím tlačítkem, které se využije hlavně při práci s velkými tabulkami v Excelu. Navíc se nabízejí dvě boční tlačítka. Ta lze použít jako krok vpřed a vzad ve webových prohlížečích nebo v Průzkumníku Windows. Citlivost myši se dá nastavit pomoci samostatného tlačítka v krocích na 800, 1200 nebo maximálně 1600 DPI.

Obě součásti setu se připojují jedním 2,4GHz nano přijímačem pro USB-A rozhraní a mají dostatečný dosah v řádu několika metrů. Malý přijímač lze schovat do vnitřností myši, otevírání jejího spodního krytu je ale poměrně obtížné a mohlo by být vyřešeno lépe.

yenkeemanta

Klávesnice má ergonomický tvar, na který – pokud jste už nepracovali s podobným typem dříve – je potřeba si chvíli zvykat. Disponuje plnohodnotnými tlačítky s membránovými spínači. | Zdroj: foto Chip

Na myši je samostatný vypínač a stejný najdete neobvykle i na klávesnici, mezi rozpůleným mezerníkem. Už po pěti sekundách se klávesnice i myš přepínají do pohotovostního režimu, po osmi minutách nečinnosti pak do režimu spánku, ze kterého je dostanete stiskem jakékoliv klávesy/tlačítka. To šetří baterie, pokud periferie nepoužíváte, je ale lepší je vypnout vypínači. Na vyčerpanou baterii je uživatel včas jasně upozorňován blikajícími LED indikátory.

Obě součásti setu jsou vyrobeny z příjemného plastu, jsou dostatečně robustní a pracuje se s nimi dobře. Na psaní na vypouklé klávesnici je potřeba si chvíli zvykat, kdo ale už před tím pracoval například s ergonomickými klávesnicemi od Microsoftu, ten bude spokojen.

Technická data:

Připojení bezdrátové 2,4 GHz/ nano přijímač USB-A
Napájení klávesnice / myš 2x baterie AAA / 1x baterie AA
Citlivost myši nastavitelná 800/1200/1600 DPI
Počet tlačítek myši 4 + rolovací kolečka horizontální a vertikální
Rozměry / hmotnost klávesnice 453 x 212 x 27 mm / 660 g
Rozměry / hmotnost myš 110 x 77 x 45 mm / 100 g
Cena 999 Kč
CHIP velmi dobrý (1,9)

Zdroj: autorský článek


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme