Přejít k hlavnímu obsahu

TinyWall 3.0

Martin Kučera 14.05.2020

TinyWall byl oblíbenou nadstavbou zjednodušeného ovládání firewallu integrovaného ve Windows. Poslední aktualizace jej však zcela osamostatnila. ("Free verze - Chip 06/2020.")

Freeware TinyWall přináší jednodušší ovládání vestavěné brány firewall pro Windows. Díky novému jádru již systémový firewall není nezbytně nutný.

S aktualizací na verzi 3.0 TinyWall získává nezávislost na Windows firewallu a nabízí rozšířené funkce zabezpečení. TinyWall zcela odpovídá svému názvu, soubor ke stažení má jen něco málo přes 1 MB. Přesto obsahuje kompletní firewall. Doposud byl TinyWall spíš doplňkem nástrojů, které už jsou zabudované do Windows a usnadňoval uživatelům ovládání firewallu Windows. S aktualizací na verzi 3.0 se hodně mění, je schopen fungovat nezávisle na firewallu Windows, což mu umožňuje zcela nové jádro. Program není žádným objevitelem nového vynálezu, ale staví na základech Windows Filtering Platform, integrované do Windows. Firewall systému Windows používá tyto mechanizmy také, tedy buď může běžet paralelně s TinyWall nebo může být vypnutý. Užitečnými vedlejšími efekty nového jádra je podpora souborů hosts a skenování portů, umí pracovat s aplikacemi UWP pod Windows 10, instalovanými prostřednictvím Microsoft Store, a disponuje filtry pro čas bootování. Ty se aplikují v okamžiku, kdy se při startu Windows 10 načte protokol TCP/IP. TinyWall se spouští v normálním režimu a přejímá dříve definovaná pravidla pro firewall pro standardní programy. Například Chrome a Firefox by tedy měly fungovat bez úprav pravidel. Pomocí ikony v systémové liště (Systray) lze zobrazit aktuální připojení. K tomu je k dispozici možnost zobrazení seznamu naposledy blokovaných aplikací. Podobným postupem lze programy opět uvolnit.

  • Jazyk: česky, anglicky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Free verzi programu můžete používat bez funkčních a časových omezení, technická podpora je pouze formou diskuzního fóra.

Jednoduché řízení firewallu je možné prostřednictvím ikony v systémových nástrojích. TinyWall řídí, které programy získávají přístup k internetu. Blokované programy lze uvolnit několika způsoby.

Prostřednictvím menu lze nastavit vlastnosti TinyWall. Pro intenzivnější uživatele mohou být zajímavé klávesové zkratky. V části výjimek lze zobrazit seznam povolených programů a nastavit nebo přidat programy, které povolené nejsou. Statut výjimky lze programům také odebrat. V části zvláštních výjimek je zahrnuto zpracování systémových služeb. Výslovně povoleny jsou aktualizace systému Windows nebo možnost získávat adresy IP prostřednictvím protokolu DHCP. V části volitelné najdete i další systémové funkce, ke kterým patří např. VPN nebo vzdálená plocha. Z bezpečnostních důvodů by si výjimku zasloužil alespoň Windows Defender.

Seznam všech plných verzí v Chipu 06/2020

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2020


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme