Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: chcete uspořit až 90 % elektřiny za svícení? Pak nečekejte a vyměňte tyto žárovky

Jiří Palyza 13.07.2024
Zdroj: Glen Carrie/Unsplash

V porovnání s nejmodernějšími světelnými zdroji světla spotřebovávají některé starší žárovky zbytečně velké množství energie. To se poté pochopitelně promítá do celkového vyúčtování a stanovení záloh plateb za elektřinu. V letním období jsou dlouhé dny a příjemné světlo až do pozdních hodin, takže to není tolik kritické, ale až se zima zeptá...

Ceny elektřiny v posledním období dost kolísají a někteří zákazníci dokonce dostávají obsílky od svých dodavatelů o snížení cen. V dlouhodobém výhledu by ale bylo naivní očekávat, že by snad ceny elektřiny šly dolů. Spíš naopak. Ceny ovlivňuje celá řada faktorů, a tak je rozumné uvažovat úsporně a popřemýšlet, zda některé z našich spotřebičů "nežerou" více, než by musely.

Jednou z oblastí, která se na celkové spotřebě našich domácností může projevit poměrně významně, je umělé světlo. Bez něj se neobejdeme a světlo potřebujeme. Jen je otázka, jaké světelné zdroje používáme. V mnoha domácnostech bychom jistě objevili různá provedení klasických žárovek s wolframovými vlákny, halogenových žárovek, nebo různých výbojek.

Pokud je to i váš případ, obecné doporučení je vyměnit je v maximální možné míře za nejmodernější LED světelné zdroje. Tímto způsobem můžete ušetřit až 90 % nákladů elektrické energie, které vynakládáte na osvětlení.

Výměna žárovek šetří elektrickou energii i peníze

Klasická žárovka s vláknem
Klasika, kterou v mnoha domácnostech najdeme dodnes. V některých obchodech ji ještě seženete a stojí pár korun. Z hlediska nákladů za svícení ale patří k tomu nejhoršímu, co byste dnes mohli používat.
Zdroj: Giorgio Manenti/Unsplash

Výroba klasických žárovek byla v regionu Evropské unie zakázána už před pěti lety. V některých svítidlech jich ale celá řada slouží i nadále a spousta domácností jich má spousty v zásobě. Nyní je ale vhodná příležitost se po nich poohlédnout a revidovat jejich používání.

Jen pro připomenutí: největšími konzumenty elektrické energie jsou klasické žárovky s typickým tvarem obrácené hrušky, wolframovým drátem a kovovou šroubovací paticí.
 

Halogenová žárovka
Halogenové žárovky jsou také velmi rozšířenými zdroji světla. Najdeme je v různých provedeních často jako bodová svítidla nebo ve stolních lampách.
Zdroj: Peter Masełkowski/Unsplash

Dalšími kandidáty na rychlou výměnu jsou žárovky halogenové. Ty jsou k dispozici v celé škále provedení. Setkáte se s nimi jako s bodovými zdroji světla, v různých provedeních stolních lamp k lokálnímu osvětlení, ale také ve tvaru klasické žárovky. V jejich případě je vlákno obklopeno inertním plynem. Mimochodem, výroba většiny těchto modelů byla také zakázána. Opět z důvodu zbytečně vysoké spotřeby elektrické energie.

Moderní LED žárovky, které se z hlediska úspornosti elektrické energie jako zdroje světla doporučují, jsou podobné klasické žárovce. Bez dalších úprav také mohou běžné žárovky nahradit. Od klasických žárovek se ale liší technologií: postrádají staré známé vlákno, které se u původních žárovek rozžhavilo protékajícím proudem a tím vytvářelo světlo. Oproti tomu jsou u LED žárovek zdrojem světla světelné diody.

Mohlo by vás zajímat

Při nákupu nových LED žárovek se soustřeďte na dvě hodnoty:

  • Světelný tok, který vyjadřuje jas a udává se v lumenech (lm). Při nákupu klasických žárovek jste jako ukazatel intenzity svícení byli zvyklí hlídat příkon žárovky, udávaný ve wattech. U LED žárovek ale nejsou watty vhodným měřítkem toho, jak jasná žárovka bude. Proto se raději zaměřte na hodnotu světelného toku, který je skutečným měřítkem jasu. Pro hrubou orientaci si stačí zapamatovat, že LED žárovka s jasem 1600 lm svítí podobně, jako klasická 100 W žárovka. 
     
  • Barevnou teplotu: její hodnota v Kelvinech (K) udává barvu světla. Modely s barevnou teplotou 2700 až 3300 svítí teplou bílou, hodnota 2700 K je příjemná až žlutá, která je hodně podobná světlu z klasických vláknových žárovek. Oproti tomu hodnoty 5300 K a více se považují za denní bílou.

Trochu jiná situace s upgradem světelného zdroje je ale u tyčových zářivek, které známe například ze stropních svítidel v kuchyních. V jejich případě nemusí být náhrada za úsporné LED provedení tyčového svítidla úplně triviální.

Vhodnou náhradou pro ně jsou LED trubice, které jsou určeny pro dodatečnou montáž. Pozor ale na elektrické zapojení. Pokud byste je chtěli použít jako náhradu za klasické zářivky do stávajících zářivkových svítidel, není to tak úplně jednoduché. 
 

Zářivka nad únikovým východem
Tyčové zářivky známe především ze stropních svítidel v kuchyních, ale také z veřejných prostor nebo kanceláří.
Zdroj: Emir Kandil/Unsplash

Stávající zářivky mají ve svítidle zabudovaný předřadník, který zářivku rozsvěcí, a poté napájí. Před výměnou LED náhrady je potřeba zjistit jeho typ a podle toho zvolit odpovídající LED trubici. U některých LED trubic to ale nemusíte vůbec řešit. Někteří výrobci nabízejí univerzální LED trubice.

V tomto ohledu je dobré se o všem předem poradit, abyste předešli poškození svítidla nebo úrazu elektrickým proudem. Případně, chcete-li mít jistotu, raději vyměnit celé svítidlo za nové, které je už z výroby navržené pro provoz s LED světelným zdrojem.

Zdroj: Evergreen Energy, CNET


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme