Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: existují dobré důvody, proč má smysl smartphone na noc vypínat – prozradíme vám tři nejdůležitější

Jiří Palyza 13.02.2024
info ikonka
Zdroj: Peter Kasprzyk/Unsplash

Mnoho chytrých telefonů nechávají jejich uživatelé běžet nonstop a pokud dojde k jejich vypnutí, tak to bývá zpravidla jen v případech, kdy je úplně vybitá baterie. Jsou ale důvody, proč stojí za to telefon vypínat pravidelně – například před spaním. A není to jen tento.

Kapitoly článku

1. Prodloužení životnosti telefonu

Většina uživatelů nechává mobilní telefon přes noc v pohotovostním režimu, nebo dokonce připojený k nabíječce.

Řídící elektronika by sice nabíjecí proces měla hlídat a velikost nabíjecího proudu měnit podle úrovně nabití akumulátoru, a také nabíjení při dosažení stavu úplného nabití vypnout. Děje se tak ale i v praxi?

U starších mobilních telefonů na to není dobré spoléhat a nenechávat je připojené k nabíječce tak dlouhou dobu. Přeci jen zabudované lithium-iontové akumulátory vyžadují svou péči, jejíž nedodržování se může časem projevit na snížené životnosti. A k tomu patří i zbytečné přebíjení.

Druhým případem je, když smartphone k nabíječce sice připojený není, ale necháte jej přes noc v pohotovostním režimu. Zařízení stále odebírá energii, byť snížené množství. K tomu dochází z mnoha důvodů: může to být komunikace s přípojným bodem BTS, aplikace běžící na pozadí, kontrola dostupnosti aktualizací apod. A vy najednou ráno zjistíte, že aniž by v průběhu noci smartphone vykonával nějaké očividné aktivity, kapacita jeho akumulátoru od okamžiku jeho odložení do rána klesla o několik procent. V důsledku toho jej pak budete muset častěji dobíjet.
 

Mohlo by vás zajímat

Mnoho akumulátorů dokáže udržet deklarovanou hodnotu kapacity pouze určitý počet nabíjecích cyklů. Pak dochází k jejímu snížení. Takže se dostáváme tak trochu do kontroverzní situace: pokud necháme mobil přes noc připojený k nabíječce, můžeme akumulátor zbytečně zatěžovat. Pokud jej necháme v klidovém režimu, může se vybíjet, a budeme muset nabíjet častěji. Obě metody mohou časem vést ke zbytečnému snížení kapacity baterie a její celkové životnosti. Nejjednodušší tedy je před uložením se ke spánku smartphone jednoduše vypnout.

2. Řešení chyb, drobných problémů, ale i zbavení se škodlivého kódu, který se mohl usadit v operační paměti

Žena v posteli chatuje na smartphonu
info ikonka
Zdroj: Shane/Unsplash
Chcete-li prodloužit životnost baterie mobilního telefonu, není od věci jej na noc vypínat.

S mobilním telefonem je to v mnoha ohledech podobné, jako s počítačem. Čas od času se může zaseknout, nebo zamrznou aplikace, nebo se vám zdá, že funguje pomaleji. V drtivé většině podobných případů pomůže jednoduché řešení: stačí telefon vypnout a znovu zapnout. Vypnutím dosáhnete toho, že se odpojí veškeré aktivované konektivity (Wi-Fi, Bluetooth, data a připojení k operátorovi), a také se vyčistí operační paměť telefonu.

Drobné chyby nebo jiné komplikace s jinak bezchybně běžící smartphonem tím můžete v mnoha případech odstranit.

3. Klidnější a vydatnější spánek

Naše smartphony jsou neustále zapnuté a přijímají zprávy, e-maily a hovory. Mnoho lidí si proto stěžuje na problémy s koncentrací.

Jistě jste se setkali už nespočtem článků, které vyzdvihují takzvaný digitální detox, během kterého lidé smartphone odkládají a odpočinou si od něj. Objevují se už také doporučení provádět vědomé přestávky při každodenním používání smartphonů, což má pozitivní vliv na naši duševní regeneraci. Při nich se můžeme lépe soustředit na plnění úkolů nebo naopak hodnotněji prožívat chvíle relaxace.

I proto doporučujeme před spaním chytrý telefon jednoduše vypnout, odpočinout si od Instagramu, WhatsAppu, YouTube a dalších často používaných aplikací, a raději si číst knihu nebo jiným způsobem duševně odpočívat bez interakce s digitální technikou.

Zdroj: Mirror, Forbes

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme