Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: jak na správu hesel v prohlížeči Google Chrome a jaké jsou jiné alternativy

redakce 29.07.2023

Všechny oblíbené webové prohlížeče obsahují vlastní správce hesel, takže v nich můžete pohodlně spravovat, kontrolovat a automaticky používat svá internetová hesla. Ukážeme si, jak to funguje v prohlížeči Chrome.

Kapitoly článku

Nejprve je potřeba ukládání hesel aktivovat. Po přihlášení k účtu Google klikněte na tři tečky v pravém horním rohu okna prohlížeče Chrome a vyberte možnost „Nastavení“. V nabídce vlevo klikněte na „Automatické vyplňování“ a aktivujte funkce „Nabídnout uložení hesel“ a „Přihlásit se automaticky“.

Uložení hesel

wikipassword

Návrh hesla: správce hesel v prohlížeči Chrome na požádání vygeneruje a navrhne silné heslo, jako například při vytváření uživatelského účtu pro Wikipedii. | Zdroj: Chrome

Kliknutím na tlačítko „Přidat“ uložíte URL adresu webové stránky a přihlašovací údaje do správce hesel. Při příští návštěvě se automaticky přihlásíte pomocí uloženého uživatelského jména a hesla.

Pokud se zaregistrujete na nové webové stránce, zobrazí se v pravém horním rohu dialogové okno s nabídkou uložení přihlašovacích údajů pro pozdější použití. Tuto žádost můžete přijmout nebo odmítnout. Pokud přihlašovací údaje změníte, Chrome vám nabídne, abyste příslušné údaje aktualizovali také ve správci hesel.

Pokud během registrace na webové stránce kliknete do pole pro zadání hesla, zobrazí se malá vyskakovací nabídka, která vám navrhne silné heslo. V příkladu pro Wikipedii Chrome navrhl při vytváření uživatelského účtu velmi silné, 15znakové heslo s velkými a malými písmeny, číslicemi a speciálními znaky.

Zobrazení a kontrola hesel

encrypt

Proměňte Chrome v trezor s heslem: před uložením hesel do Správce hesel je můžete v zařízení nechat zašifrovat a jsou pak chráněna bezpečnostním klíčem. | Zdroj: Chrome

V nastavení „Automatické vyplňování“ se v části „Uložená hesla“ zobrazí seznam všech přístupových údajů uložených v účtu Google. Kliknutím na symbol oka se příslušné heslo zobrazí. Kliknutím na tři tečky na pravém konci řádku heslo změníte nebo odstraníte ze seznamu.

Pomocí funkce „Zkontrolovat hesla“ Chrome analyzuje uložená hesla a upozorní vás na potenciálně nezabezpečená hesla. Tip: Vzhledem k tomu, že kdokoli, kdo by chtěl prolomit heslo na Googlu, může získat přístup k vašemu seznamu hesel, měli byste pro svůj Google účet zvolit obzvláště silné heslo.

Pro další úroveň zabezpečení můžete v nastavení použít funkci „Šifrování v zařízení“ a nechat si vytvořit osobní bezpečnostní klíč, který bude uložen v příslušném zařízení (počítači, tabletu nebo smartphonu).

Správci hesel: bezpečnost a pohodlí za málo peněz

Pomocí softwaru pro správu hesel můžete pohodlně ukládat a organizovat svá hesla ke službám mimo webový prohlížeč.

> 1Password od společnosti AgileBits má své kořeny v systému MacOS, ale nabízí stejně dobrou verzi i pro Windows. Vítěz testu Chipu přesvědčí propracovanými bezpečnostními funkcemi, přehlednou strukturou rozhraní a funkcemi, jako je automatické generování hesel, automatické přihlašování na různé webové stránky a mnoho dalšího.
Po vypršení 14denní demoverze stojí nástroj přibližně 780 Kč ročně.

> Enpass Individual má multiplatformní architekturu a funguje na stolních počítačích i mobilních zařízeních. Integrovaný generátor hesel poskytuje velmi dobré výsledky a integrace funkce „have i been pwned“ nabízí další bezpečnostní pojistku.
Cena: přibližně 530 Kč ročně.

> Bitwarden nabízí vysokou úroveň funkcí již v bezplatné verzi, zatímco placená verze, která je rozšířena o mnoho dalších komfortních funkcí, jako je dvoufaktorová autentizace a nouzový přístup, je k dispozici za méně než 240 Kč v rámci ročního předplatného.

> KeePassXC je nejlepším bezplatným nástrojem v seznamu nejlepších nástrojů Chipu. Na rozdíl od ostatních (cloudových) služeb ukládá tento open source projekt svou databázi jen lokálně. Přestože je KeePassXC zdarma, má vše, co musí umět dobrý správce hesel – od integrace časových jednorázových hesel až po snadno použitelný generátor hesel, který přímo zobrazuje sílu hesla.

Zdroj: Google/The KeywordLifewire


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme