Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: jak omezit spotřebu baterie a paměti na androidových telefonech – bezplatný nástroj zmrazí nepotřebné aplikace

Jiří Palyza 25.03.2024
Zdroj: Indra Projects/Unsplash

Předem instalované aplikace, které jsou součástí výchozího nastavení systému Android ale jen sotva je kdy někdo potřebuje, jsou trnem v oku mnoha uživatelů. Mnoho zbytečných komponent lze odstranit, nicméně existuje riziko, že to přeženeme a systém přestane fungovat správně. Je zde možnost nepotřebné aplikace jednoduše zmrazit.

Kapitoly článku

Pokud máte ve svém androidovém telefonu předem instalované aplikace, které nepotřebujete a obtěžují vás, můžete se jich zbavit různými způsoby. Nejlepší a nejjednodušší cestou je zkusit appky pomocí vestavěných nástrojů jednoduše odstranit.

Pokud nebudete úspěšní, lze sáhnout po pomocnících třetích stran, ke kterým patří například aplikace ADB AppControl. Po připojení smartphonu k počítači a aktivaci režimu ladění prostřednictvím USB lze jejím prostřednictvím vyhledat nežádoucí aplikace a buď jednotlivě, nebo všechny najednou je odstranit.

Pro tyto akce je ale důležité se ujistit, že odstraňujete pouze aplikace, které skutečně nepotřebujete. Neodstraňujte žádné systémové aplikace, mohli byste si tak narušit funkčnost mobilního telefonu.

Další možností je aplikace zmrazit čili deaktivovat. Nebudou tak spotřebovávat žádné prostředky smartphonu a v případě potřeby je lze opět aktivovat. K tomu budete potřebovat dvě aplikace: Shizuku a Hail.

Nastavení přístupu k systému Android

Aplikace Shizuku
Aplikace Shizuku bude potřebovat nastavit, což se provádí v několika krocích. Stojí to ale za to.
Zdroj: Shizuku

Shizuku pracuje na pozadí a ostatním aplikacím poskytuje přístup k systémovým rozhraním. Zjednodušeně funguje jako pomůcka pro ostatní aplikace, kterým zprostředkovává root přístup ke smartphonu, aniž byste museli provádět nějaké zásadní úpravy v nastavení systému. Stačí aplikaci instalovat.

Po úspěšné instalaci aplikace zvolte v části "Start via Wireless debugging" možnost "Pairing". Zobrazí se nápověda s příslušnými pokyny. Aktivujte nastavení "Ladění přes WLAN", které najdete ve vývojářských možnostech svého telefonu. Jak jej aktivovat jsme popisovali třeba v článku o odstranění zbytečného datového balastu z telefonu.

Nepoužívejte pouze přepínač, ale klikněte na text a v dalším kroku na možnost "Spárovat zařízení použitím kódu". Můžete zadat kód zobrazený v oznámení od Shizuku. Poté lze spustit ladění prostřednictvím Wi-Fi. V horní části okna aplikace Shizuku vidíte, kdy je služba spuštěna.

Jak aplikace zmrazíte

Aplikace Hail
Pomocí aplikace Hail můžete vybrané nepotřebné appky zmrazit (deaktivovat) a případně opět aktivovat.
Zdroj: GitHub/Aistra0528

Aplikací, která vám pomůže zmrazit jiné aplikace, je Hail. Tohoto pomocníka, který je k dispozici v režimu otevřeného zdrojového kódu, si můžete stáhnout přímo jako soubor APK, nebo prostřednictvím alternativní platformy F-Droid. Aby fungovala, musíte mít na pozadí spuštěnou službu Shizuku. V nastavení aplikace Hail zvolte v oblasti "Working mode" nastavení "Shizuku – Disable".

Poté přejděte do oblasti "Apps" a vyberte názvy vybraných appek, které chcete zmrazit. Pokud v seznamu zaškrtnete některou z položek, aplikace se zobrazí v oblasti "Home". Klepnutím na sněhovou vločku pak můžete zmrazit jednu i více aplikací.

Mohlo by vás zajímat

Na stejné obrazovce také můžete aplikace vybrat a "rozmrazit", tedy aktivovat. Funkce Hail nefunguje, pokud není na pozadí spuštěna aplikace Shizuku.

Pokud například smartphone restartujete, zmrazené aplikace zůstanou deaktivované. Shizuku se ale nespustí automaticky. Pokud chcete provést změny v aplikaci Hail, nejprve musíte pomocnou aplikaci Shizuku spustit.

Zdroj: Shizuku, Hail
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud