Přejít k hlavnímu obsahu

Tip: jak prodloužit podporu Windows 10 – tyto možnosti mají miliony uživatelů, využijete je i vy?

Jiří Palyza 13.02.2025
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

V polovině října tohoto roku obdrží Windows 10 naposledy bezpečnostní aktualizace. Tím se uzavře životní cyklus této oblíbené verze Windows. Přesto ale existují možnosti, jak si pravidelné doručování bezpečnostních aktualizací prodloužit. Už to ale nebude zadarmo.

Kapitoly článku

Jste-li připraveni platit, pak s přemýšlením o nástupci Windows 10 nemusíte spěchat

Bez nadsázky jde o softwarové téma roku: desktopový operační systém od Microsoftu, Windows 10, obdrží poslední bezpečnostní aktualizace v říjnu 2025. Od listopadu zůstane Windows 10 nezáplatovaný čili se dá očekávat, že na jeho objevované zranitelnosti bude cílit stále více útoků. Další dlouhodobější používání nezáplatovaného systému bezpečnostní experti rozhodně nedoporučují.

Mnoho uživatelů po zbývající půlrok zcela jistě využije bezplatné možnosti upgradu na Windows 11. Ne všichni ale tuto variantu mají k dispozici: Windows 11 má své hardwarové nároky a ne všechny počítače je splňují.

Existují ale různé způsoby, jak si podporu Windows 10 prodloužit. Pak nemusíte přecházet na Windows 11, ani řešit alternativy. Alespoň prozatím.

Mohlo by vás zajímat

1. Prodloužení podpory Windows 10 o jeden rok

Svého času byl velmi populární i systém Windows 7 a ne všichni uživatelé měli na konci jeho životního cyklu připravené alternativní řešení. Microsoft proto už tehdy spustil program prodloužené podpory ESU (Extended Software Update). Aktualizace pro tento systém jste za poplatek mohli dostávat i nadále.

V případě Windows 7 byl ale program ESU určen pouze pro firmy a organizace. Soukromí uživatelé z něj byli vynecháni. To se má však s Windows 10 změnit. ESU bude k dispozici i pro soukromé uživatele, i když pouze po dobu jednoho roku. Program bude stát 30 USD a s blížícím se koncem podpory Windows 10 v říjnu 2025 bude možné si jej také rezervovat.

Mohlo by vás zajímat

2. Prodloužení podpory Windows 10 na období tří let

Podniková sféra si může aktualizace v rámci ESU předplatit až na tři roky. Existují různé možnosti a cenové úrovně:

Nový klíč: Microsoft tuto variantu také nazývá Aktivace 5x5 (5-by-5 activation). To proto, že klíč Windows se skládá z pěti řetězců po pěti znacích. Microsoft pro tuto variantu uvádí cenu 61 USD za jedno zařízení na jeden rok. Vlastně si tím kupujete jednu licenci Windows 10 spolu s bezpečnostní patchi na omezenou dobu.

Windows v cloudu: aktualizace systému Windows 10 jsou zdarma, pokud tento systém používáte jako základ pro přístup ke cloudovým počítačům s Windows 11. Náklady na aktualizace jsou poté hrazeny v rámci předplatného Windows 365 – jde vlastně o pronájem virtuálního počítače s Windows.

Nová možnost pro firmy: společnosti, které spravují počítače s Windows prostřednictvím cloudových nástrojů Microsoft Intune nebo Windows Autopatch, mohou také prodloužit podporu systému. V těchto případech si Microsoft bude účtovat cenu 45 USD/ročně.

3. Prodloužení podpory za částku 1 USD

Laptop s tapetou Windows 10
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
Vzdělávací instituce získají prodloužení podpory za nižší cenu.

Výhodu mají uživatelé školních verzí Windows Edu. To bychom upřímně rádi viděli i v případě soukromých uživatelů. V prvním roce bude pro tyto verze Windows 10 stát prodloužení podpory 1 USD za jednu instalaci, ve druhém roce 2 USD a v roce třetím 4 USD.

Pokud byste využili prodloužení podpory pro tuto verzi po dobu plánovaných tří let, bude váš systém chráněn za velmi přijatelnou částku. K velké škodě se ale Microsoft prozatím nerozhodl k tomu, aby podobný režim nabídl i soukromým uživatelům.

Mohlo by vás zajímat

4. Podpora Windows 10 od poskytovatele třetí strany

Je přirozené, že se většina uživatelů v případě podpory Windows 10 obrátí přímo na Microsoft. Existuje ale také poskytovatel třetí strany, který rovněž odstraňuje bezpečnostní mezery Windows 10 a aktualizace hodlá poskytovat po delší dobu. Hovoří se minimálně o pěti letech a v případě potřeby dokonce dalšímu prodloužení této doby.

Odlišný je i způsob implementace: drobné mikro patche se instalují do běžících procesů. To ani nevyžaduje povinný restart systému Windows. Dotčené programy se jen na chvíli pozastaví a po záplatování znovu spustí. Systém běží dál.

Pro soukromé uživatele poskytovatel 0Patch stanovil cenu 24,95 euro/ročně, což je ale bez započítání daně. Koncová částka se tak velmi pravděpodobně přiblíží ceně, kterou si účtuje Microsoft. Firmy zaplatí bez daně 34,95 euro.

Zdroj: Microsoft Tech Community, Microsoft Learn, 0Patch, Blog 0Patch


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme