Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: jak rychle vyřešíte problémy s tiskem – pomohou vestavěné nástroje Windows

redakce 19.11.2023
Zdroj: JustA Guy/Unsplash

Chyby tisku jsou jedním z každodenních problémů, se kterými se potýká mnoho uživatelů systému Windows. Pomocí našich tipů můžete vyřešit problémy s tiskovou frontou a nadměrným množstvím ovladačů.

Kapitoly článku

Tisk pod Windows může způsobovat problémy z mnoha různých důvodů. Například se může zhroutit tisková fronta, ze které nebude možné odstranit již odeslané tiskové úlohy. Je také možné, že problémy způsobují ovladače ke straším tiskárnám, které už dávno nepoužíváte.

Ukážeme vám, jak dostat problémy s tiskárnou opět pod kontrolu a jak promazat seznam zařízení používaných pro tisk. Nepotřebujete k tomu nic víc než nástroje ze standardní výbavy Windows.

Odstranění tiskové úlohy

Okno Služby ve Windows 11
Služba zařazuje tiskové úlohy do tiskové fronty a zajišťuje interakci s tiskárnou.
Zdroj: Windows 11/Služby

Stiskněte kombinaci kláves [Windows] + [R] a do okna „Spustit“ zadejte příkaz:

services.msc

Tím otevřete okno „Služby“. Vyhledejte položku „Služba zařazování tisku“, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte možnost „Zastavit“.

Poté přejděte pomocí Průzkumníku souborů do složky:

C:/Windows/System32/spool/PRINTERS

Zde odstraňte všechny soubory v ní obsažené. Poté v okně „Služby“ znovu klikněte pravým tlačítkem myši na položku „Služba zařazování tisku“ a tentokrát zvolte položku „Spustit“. Poté odešlete novou tiskovou úlohu, která by už měla proběhnout bez problémů.

Odstranění tiskových úloh prostřednictvím příkazové řádky

Okno příkazové řádky Windows
Zdroj: Windows 11/Příkazový řádek

Ještě rychlejší je použít příkazový řádek. Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte „cmd“ a u vyhledané položky „Příkazový řádek“ zvolte „Spustit jako správce“. Pak tiskovou frontu ukončete příkazem:

net stop spooler

Dále odstraňte obsah výše uvedené složky příkazem:

del /Q /F /S C:/Windows/System32/Spool/Printers

Znovu spusťte tiskovou frontu příkazem:

net start spooler

Pryč s nepoužívanými tiskárnami

Windows 11, okno Nastavení tiskárny
Zdroj: Windows 11/Nastavení

Staré tiskárny, které jste již nahradili novějším modelem, stejně jako některé aplikace, mají nainstalovány vlastní ovladače pro tisk, z nichž některé lze ze systému Windows odstranit pouze dvoufázovým procesem. To platí například pro ovladače aplikace Microsoft OneNote.

Nejprve přejděte na „Start | Nastavení | Bluetooth a zařízení | Tiskárny a skenery“ a klikněte myší na název položky, kterou chcete odstranit. Pak pokračujte volbu „Odebrat“.

Seznam ovladačů tiskáren

Windows Power Shell
Zdroj: Windows 11/Power Shell

Tímto ale proces odinstalování tiskárny nekončí. Po odstranění tiskárny se musíte zbavit i příslušného ovladače. Klepněte pravým tlačítkem myši na „Start“ a z nabídky nástrojů zvolte „Terminál (Správce)“.

Mohlo by vás zajímat

Zadejte příkaz:

Get-PrinterDriver | Format-List Name

Zapamatujte si název ovladače tiskárny, který chcete odebrat, například „Send to Microsoft OneNote 16 Driver“. 5. Po dokončení práce s ovladačem tiskárny odstraňte ovladač tiskárny. 

Odebrání ovladače tiskárny

Windows 11/Power Shell
Power Shell
Zdroj: Windows 11/Power Shell

Zadejte příkaz „Remove-PrinterDriver -Name <název ovladače>“, kde „<název ovladače>“ nahradíte názvem ovladače tiskárny, kterého se chcete zbavit. Všimněte si, že název musíte uzavřít do uvozovek, pokud tedy obsahuje mezery, což je případ většiny ovladačů.

V našem příkladu je správný příkaz „Remove-PrinterDriver -Name "Send to Microsoft OneNote 16 Driver"“ (Odstranit- Ovladač tiskárny -Název "Odeslat do Microsoft OneNote 16 ovladač").

Vyvolání tiskového serveru

Windows 11 a okno Tiskového serveru
Zdroj: Windows 11/Tiskový server

Pokud tento postup ovladač neodstraní, zadejte v okně Terminálu příkaz:

printui /s /t2

Tím se otevře okno „Tiskový server – vlastnosti“. V seznamu vyberte požadovaný ovladač a klikněte na tlačítko „Odebrat“. V dalším dialogu označte předvolbu „Odebrat ovladač a balíček“ a pokračujte tlačítkem „OK“.

Zdroj: Windows Report


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud