Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: jak zvýšit zabezpečení Windows 11 – nastavte si funkci inteligentního řízení aplikací

redakce 07.09.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

S aktualizací 22H2 pro Windows 11, vydanou loni na podzim, přidal Microsoft bezpečnostní funkci Smart App Control (SAC), která může výrazně posílit zabezpečení operačního systému.

Kapitoly článku

Nová funkce povoluje pouze důvěryhodné aplikace a všechny ostatní důsledně blokuje. Pokud dokážete akceptovat jistá omezení, která s sebou přináší při každodenním provozu, můžete si ji aktivovat.

Microsoft se dlouho snažil o zavedení této funkce, která bude umožňovat spouštění aplikací a otevírání určitých typů souborů pouze po jejich úspěšném zkontrolování.

Jedním z hlavních důvodů obrovského rozšíření Windows po celém světě je vysoká flexibilita tohoto operačního systému. Téměř jakýkoli software, který si uživatel stáhne z internetu, lze na jeho počítači s Windows spustit. Z hlediska bezpečnosti je to ale katastrofa, protože se tak do počítače poměrně snadno dostane škodlivý software.

Zapnutí funkce Smart App Control

V nově instalovaném systému Windows najdete funkci Smart App Control v „Nastavení“ v části „Soukromí a zabezpečení | Zabezpečení Windows | Řízení aplikací a prohlížečů | Nastavení Inteligentního řízení aplikací“. Zde bude pravděpodobně ve výchozím nastavení zvolen režim „Vyhodnocení“. Zvolte tedy možnost „Zapnuto“ a výzvu „Řízení uživatelských účtů“ potvrďte tlačítkem „Ano“. To je vše.

Konfigurace funkce Inteligentní řízení aplikací

Konfigurace funkce inteligentního řízení aplikací
Zdroj: Windows/Nastavení

 • 1

  Zabezpečení Windows

  V tomto okně ve Windows sdružuje Microsoft všechny základní možnosti zabezpečení počítače před škodlivým softwarem a útoky.

 • 2

  Řízení aplikací a prohlížečů

  Zde najdete funkci Inteligentní řízení aplikací.

 • 3

  Aktivováno

  Systém Windows aktivuje funkci Inteligentní řízení aplikací buď po vyhodnocení, nebo po použití tohoto přepínače.

 • 4

  Režim hodnocení

  Čerstvě nainstalovaný systém Windows 11 automaticky přejde do režimu hodnocení, než budete moci novou funkci aktivovat.

 • 5

  Vypnuto

  Po deaktivaci nelze funkci Inteligentní řízení aplikací znovu zapnout. Pak pomůže pouze reset do továrního nastavení nebo nová instalace systému.

Opětovné vypnutí SAC

Pokud je pro vás funkce Smart App Control příliš přísná a blokuje mnoho vašich oblíbených aplikací, můžete ji zase vypnout. Vyzkoušet ji však není na škodu. Jak již ale bylo zmíněno, cesta zpět neexistuje. Jednou deaktivovanou funkci SAC nelze znovu spustit. Pokud budete chtít ochranu později zase aktivovat, nezbývá než přeinstalovat operační systém nebo resetovat počítač do továrního nastavení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud